
Honnan tudhatjuk, hogy átmeneti keringészavar játszódott le az agyunkban?
A ministroke-nak is nevezett TIA, vagyis az átmeneti agyi keringészavar ugyanolyan tünetekkel jár, mint a stroke, de ezek a tünetek néhány perc múlva, legkésőbb 24 órán belül megszűnnek. Dr. Jakab Gábor PhD, a Neurológiai Központ neurológusa elmondja, miért fontos tudnunk arról, ha TIA-n estünk át.
Online Bejelentkezés
Dr. Füzesséry Judit
I. kerület - Széna téri rendelő - 1015 Budapest, Ostrom utca 16.

Ismerjük fel a tüneteket!
Ahogyan a stroke-nál, úgy a TIA (transiens ischaemiás attack) esetében is jellemzően hirtelen kezdődnek az idegrendszeri tünetek, az alább felsorolt jelenségek egyéni kombinációja:
Az arc egyik oldala lebénul, az érintett nem tud szimmetrikusan mosolyogni, az egyik szájszéle és/vagy szeme lekonyul, a nyelvét nem tudja kinyújtani, nyelési nehézséggel küzd.
- Az érintett nem képes felemelni vagy megtartani mindkét karját, mert gyengeséget érez az egyikben, esetleg nem is tudja mozgatni azt.
- A beszéd zavarossá, elmosódottá válik, az is elképzelhető, hogy a beteg szándéka ellenére sem tud megszólalni.
- Egyensúlyzavar, járási nehézség, esetleg fejfájás, látászavar is jelentkezhet.
Nem feltétlenül mutatkozik meg egyszerre minden tünet, de ha többet is felfedezünk, az könnyen utalhat stroke-ra vagy TIA-ra. Ha a panaszok néhány percen belül elmúlnak és nem annyira erőteljesek, könnyen lehet, hogy „csak” az utóbbi jelenségen, vagyis az átmeneti agyi keringészavaron estünk át. Ebben az esetben is mindenképpen mentőt kell hívni, mert nem tudhatjuk, hogy TIA-ról van-e szó, vagy továbbfejlődnek a folyamatok és valódi stroke alakul ki. Dr. Jakab szerint a TIA esetében nem pontosan meghatározható percekről van szó, hanem arról, hogy a folyamat reverzibilis (visszafordítható), tehát relatíve gyorsan – esetleg akár percek alatt – elmúlnak a tünetek. Pontosan ebben áll a veszély is, hiszen a beteg sokszor csak egy múló kellemetlenségre emlékezik, és nem érzi fontosnak a kivizsgálást.
Miért kell kivizsgáltatni magukat lezajlott TIA után?
- Mivel a TIA tünetei 24 órán belül rendeződnek, sokan úgy gondolják, ezzel túl is vannak az egészen és nem érzik szükségét a kivizsgálásnak. Holott nem lenne szabad félvállról venni az átmeneti jelenséget sem – hangsúlyozza dr. Jakab Gábor PhD, a Neurológiai Központ neurológusa. – Igaz ugyan, hogy sok, komoly vagy akár végleges károsodást okozó stroke előtt nincsen enyhébb TIA, azonban minden harmadik esetben azoknál, akiknek TIA-juk volt, később a stroke is bekövetkezik. Ez általában a TIA-t követően egy éven belül kialakul. Ezért minden TIA-t nagyon komolyan kell venni, ki kell vizsgálni – többek közt Holter EKG-val, szívultrahanggal, a feltétlenül szükséges neurológiai és véralvadási vizsgálatokkal - és bizonyos esetekben kezelésre is szükség van. Fontos a vérnyomás megfelelő beállítása, az esetleges szívbetegség megfelelő kezelése, rendezni kell a kóros vércukor- és vérzsír-értékeket. Néhány betegnél szükség van a vérlemezkék összecsapzódását gátló gyógyszeres kezelésre, és gyakorlatilag mindenkinél elengedhetetlen a megfelelő életmód kialakítása.
Kockázati tényezők
Számos rizikófaktor is hozzájárulhat a TIA és a stroke kialakulásához, mint például:
- a dohányzás,
- magas vérnyomás,
- túlsúly, elhízás,
- magas koleszterinszint,
- alkoholizmus,
- bizonyos szívritmuszavarok, főként pitvarfibrilláció,
- cukorbetegség,
- idősebb kor (60 év felett gyakoribb)
- férfi nem,
- családi halmozódás.
Mint látható, számos olyan rizikófaktor létezik, amely életmódváltással kiküszöbölhető. Ez már csak azért is nagyon fontos, mert a kockázati tényezők és hajlamosító betegségek megfelelő kezelésével a stroke kialakulásának kockázata akár 80 százalékkal is csökkenthető!
Forrás: Neurológiai Központ (www.neurologiaikozpont.hu)
I. kerület - Széna téri rendelő - 1015 Budapest, Ostrom utca 16.Online Bejelentkezés
Dr. Füzesséry Judit
Téma szakértője
-
Dr. Jakab Gábor PhD
-
Szakterületek:
- neurológus
-
Specialitások:
- sclerosis multiplex
- stroke utáni másod szakvélemény
- TIA utáni másod szakvélemény
- kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
Rendelés típusa:
Személyes, rendelői vizit
A Főorvos úr rendelésére átmenetileg nem elérhető!
Orvos válaszol
Segítséget szeretnék kérni a következőkhöz. Anyósom 82 éves és mindent elfelejt kb egy percen belül, régi dolgokra is egyre kevésbé emlékszik. Egy szem fia van(férjem) ,de lassan nem bírja elviselni, csak velem mennyével hajlandó beszélni. Mobiltelefont már nem képes kezelni kb 1 éve, van hogy elemlámpának akarja használni a zsebrádiót,stb. És ha valamit kérdezünk tőle, hogy evett e stb. agresszívvé válik és csak én tudom lenyugtatni.Emberek közé nem szívesen megy, azt mondja nem szereti az embereket! Viszont ha megy valaki hozzá és kb 10-15 percig tartózkodik ott ,az első percekben egészen jól tudja palástolni feledékenységét. Szeretném elvinni neurológushoz, vagy pszichiáterhez,de nem tudom mivel vegyem rá mert attól fél"hogy valahova bedugjuk", hiába mondom, hogy segítség kell neki, és nem szeretnénk sehova se bedugni.Gyógyszereit is adagolni kell, mert képtelen rá.Főzni, sütni nagyon jól tudott, de sajnos sütni teljesen képtelen, főzni csak az igen egyszerű dolgokat képes megcsinálni.
Segítségét,tanácsát előre is köszönöm.
A levelében ismertetett panaszegyüttes legvalószínűbb magyarázata időskori demencia, de egyéb lehetséges okok is felmerülnek. Mindenképpen szükséges neurológiai és képalkotó vizsgálat (koponya CT, MRI) elvégzése.
Ezek ismeretében tudunk terápiát javasolni. Tekintettel a beteg jelen állapotára, az okok tisztázásáig a beteg állandó felügyeletet igényel. A beteg együttműködését úgy lehetne megszerezni, hogy hivatkozzon egy olyan szűrővizsgálatra, amire minden idős embernek szüksége van. Előzetes időpont-egyeztetés után keddenként délelőtt a rendelkezésére állok a Neurológiai Központban.
Tisztelettel:
Dr Füzesséry Judit
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Alapos
További véleményekNagyon elégedett voltam dr. Jakab Gábor PhD orvosi szakértelmével es alaposságával! Ajánlom másnak is!