Honnan tudhatjuk, hogy átmeneti keringészavar játszódott le az agyunkban?

Honnan tudhatjuk, hogy átmeneti keringészavar játszódott le az agyunkban?

Dr. Jakab Gábor PhD Létrehozva: 2019.09.24 Módosítva: 2021.08.09

A ministroke-nak is nevezett TIA, vagyis az átmeneti agyi keringészavar ugyanolyan tünetekkel jár, mint a stroke, de ezek a tünetek  néhány perc múlva, legkésőbb 24 órán belül megszűnnek. Dr. Jakab Gábor PhD, a Neurológiai Központ neurológusa elmondja, miért fontos tudnunk arról, ha TIA-n estünk át.

Ismerjük fel a tüneteket!

Ahogyan a stroke-nál, úgy a TIA (transiens ischaemiás attack) esetében is jellemzően hirtelen kezdődnek az idegrendszeri tünetek, az alább felsorolt jelenségek egyéni kombinációja:

  • A beszédzavar, a fél oldali bénulás agyi keringési zavar tünete is lehet.Az arc egyik oldala lebénul, az érintett nem tud szimmetrikusan mosolyogni, az egyik szájszéle és/vagy szeme lekonyul, a nyelvét nem tudja kinyújtani, nyelési nehézséggel küzd.
  •  Az érintett nem képes felemelni vagy megtartani mindkét karját, mert gyengeséget érez az egyikben, esetleg nem is tudja mozgatni azt.
  • A beszéd zavarossá, elmosódottá válik, az is elképzelhető, hogy a beteg szándéka ellenére sem tud megszólalni. 
  • Egyensúlyzavar, járási nehézség, esetleg fejfájás, látászavar is jelentkezhet.

Nem feltétlenül mutatkozik meg egyszerre minden tünet, de ha többet is felfedezünk, az könnyen utalhat stroke-ra vagy TIA-ra.  Ha a panaszok néhány percen belül elmúlnak és nem annyira erőteljesek, könnyen lehet, hogy „csak” az utóbbi jelenségen, vagyis az átmeneti agyi keringészavaron estünk át. Ebben az esetben is mindenképpen mentőt kell hívni, mert nem tudhatjuk, hogy TIA-ról van-e szó, vagy továbbfejlődnek a folyamatok és valódi stroke alakul ki. Dr. Jakab szerint a TIA esetében nem pontosan meghatározható percekről van szó, hanem arról, hogy a folyamat reverzibilis (visszafordítható), tehát relatíve gyorsan – esetleg akár percek alatt – elmúlnak a tünetek. Pontosan ebben áll a veszély is, hiszen a beteg sokszor csak egy múló kellemetlenségre emlékezik, és nem érzi fontosnak a kivizsgálást.

Miért kell kivizsgáltatni magukat lezajlott TIA után?

A TIA neurológiai kivizsgálása elengedhetetlen.- Mivel a TIA tünetei 24 órán belül rendeződnek, sokan úgy gondolják, ezzel túl is vannak az egészen és nem érzik szükségét a kivizsgálásnak. Holott nem lenne szabad félvállról venni az átmeneti jelenséget sem – hangsúlyozza dr. Jakab Gábor PhD, a Neurológiai Központ neurológusa. – Igaz ugyan, hogy sok, komoly vagy akár végleges károsodást okozó stroke előtt nincsen enyhébb TIA, azonban minden harmadik esetben azoknál, akiknek TIA-juk volt, később a stroke is bekövetkezik. Ez általában a TIA-t követően egy éven belül kialakul. Ezért minden TIA-t nagyon komolyan kell venni, ki kell vizsgálni – többek közt Holter EKG-val, szívultrahanggal, a feltétlenül szükséges neurológiai és véralvadási vizsgálatokkal - és bizonyos esetekben kezelésre is szükség van. Fontos a vérnyomás megfelelő beállítása, az esetleges szívbetegség megfelelő kezelése, rendezni kell a kóros vércukor- és vérzsír-értékeket. Néhány betegnél szükség van a vérlemezkék összecsapzódását gátló gyógyszeres kezelésre, és gyakorlatilag mindenkinél elengedhetetlen a megfelelő életmód kialakítása.

Kockázati tényezők

Számos rizikófaktor is hozzájárulhat a TIA és a stroke kialakulásához, mint például:
- a dohányzás,
- magas vérnyomás,
- túlsúly, elhízás,
- magas koleszterinszint,
- alkoholizmus,
- bizonyos szívritmuszavarok, főként pitvarfibrilláció,
- cukorbetegség,
- idősebb kor (60 év felett gyakoribb)
- férfi nem,
- családi halmozódás.
Mint látható, számos olyan rizikófaktor létezik, amely életmódváltással kiküszöbölhető. Ez már csak azért is nagyon fontos, mert a kockázati tényezők és hajlamosító betegségek megfelelő kezelésével a stroke kialakulásának kockázata akár 80 százalékkal is csökkenthető!

Forrás: Neurológiai Központ (www.neurologiaikozpont.hu)

Téma szakértője

  • Dr. Jakab Gábor PhD

  • Szakterületek:
    • neurológus
  • Specialitások:
    • stroke utáni másod szakvélemény
    • TIA utáni másod szakvélemény
    • sclerosis multiplex
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)

    Rendelés típusa:

    Személyes, rendelői vizit

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Alapos

Nagyon elégedett voltam dr. Jakab Gábor PhD orvosi szakértelmével es alaposságával! Ajánlom másnak is!

További vélemények

Hírek

Pánikroham, pánikbetegség? Így segíthet a pszichológus

Pánikroham, pánikbetegség? Így segíthet a pszichológus

A pánikrohamok, a pánikbetegség egyre több embert érintenek, sokan tapasztalják meg a félelmetes, letaglózó érzéseket időről időre. Kispál Mónika , a Neurológiai Központ pszichológusa, szexuálpszichológus arról beszélt, pontosan milyen kritériumok alapján dönthetjük el, ...
Mit jelent a minor stroke (TIA) és miért kell kivizsgálni?

Mit jelent a minor stroke (TIA) és miért kell kivizsgálni?

A stroke, vagy magyarul szemléletesen szélütés egy ér eredetű agyi katasztrófa. Egyik formája a vérzés, a másik az érelzáródás miatti infarktus. A minor stroke vagy TIA (tranziens iszkémiás attak) egy olyan agyi vérellátási zavarból származó kórkép, amelyben a stroke-ot ...
Parkinson- kór - tünet lehet az automatikus mozgások elvesztése

Parkinson- kór - tünet lehet az automatikus mozgások elvesztése

Sokan a remegést gondolják a Parkinson-kór első tünetének, holott az automatikus mozgások megváltozására sokszor előbb fel lehet figyelni. Mi okozza ezt a betegséget, mikor kell orvoshoz fordulni és hogyan lehet a lehető legtovább fenntartani a jó életminőséget? Dr. Gács Gyula tanár úr, a Neurológiai ...

Prima Medica Egészségközpontok

Tisztelt Pácienseink!

Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!

A felújítás ideje alatt a rendelők zavartalanul működnek!

Köszönettel:

Prima Medica Egészségközpontok