A tudat tesz képessé minket arra, hogy észleljük a külvilágot: hogy tudjuk, kik vagyunk, hol tartózkodunk, melyik évben járunk, hány óra van. Ez egy természetes emberi képességnek tűnik, holott bizonyos betegségekben el lehet veszíteni. Tudatzavar esetén nem vagyunk tisztában ezekkel az információkkal, a térbeli és időbeli orientációnk kisebb-nagyobb mértékben károsodik.
Kapcsolódó szolgáltatásaink a Neurológiai Központban
Mit jelent a tudatzavar?
Miért jön létre tudatzavar?
Mik a tudatzavar tünetei?
Mik a tudatzavar különböző típusai?
Hogyan ismerhető fel a tudatzavar?Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
A tudatzavar egy megváltozott mentális állapotot jelent. A tiszta tudat fenntartásáért felelős legfontosabb szervünk az agyunk. Az agy testünk fő parancsolóközpontja, az idegrendszer centruma. Az agy biztosítja szervezetünk állandóságát, ad parancsokat a mozgáshoz és teszi lehetővé a gondolkodást, tanulást. Az agyunk tesz képessé minket arra, hogy érzékeljük a külvilágot és megfelelően tudjunk reagálni rá. Az agy épsége tehát létfontosságú az élethez, azonban sajnos egy nagyon érzékeny szervről van szó. Az agy megfelelő működéséhez elegendő tápanyagra (oxigénre és glükózra) van szüksége, a salakanyagok folyamatos eltávolítására és megfelelő nyomásnak is kell lennie a koponyán belül. Ha ezekből bármelyik mechanizmus sérül, az agy működése is már perceken belül sérül, ami következtében létrejöhet tudtazavar. Az agyat érheti fizikai károsodás (például baleset), károsíthatják gyógyszerek vagy egyéb tudatmódosító szerek, valamint bizonyos betegségek következtében is kialakulhat tudatzavar.
A tudatossághoz szükség van az éberségre és összetettebb gondolkodási folyamatok képességére is. Az éberség a szem kinyitásának és az alapvető reflexeknek (például köhögés, nyelés) képességét jelenti. Az éberség hiánya miatt az alvás is megváltozott tudati szinttel járó állapot, ezt azonban nem soroljuk a tudatzavar típusai közé. A tudatossághoz összetettebb gondolkodási folyamatokra is szükség van, azt jelenti, hogy tudatában vagyunk önmagunknak és a környezetünknek. Érzékeljük és értjük a környezetünket és tudunk reagálni rá. Tudatzavar esetén ez különböző mértékben sérül, ettől függően különböző súlyosságú lehet a tudatzavar. Enyhe esetekben a beteg csak kissé zavart lehet, de még képes lehet önállóan gondoskodni magáról. Súlyosabb esetekben a beteg teljesen dezorientált lehet, és segítségre szorulhat a mindennapi tevékenységek elvégzéséhez. A tudatosság jelenléte és a tudatzavar mértéke fizikális vizsgálat során könnyen felmérhető egy pontrendszer alapján. Kapcsolódó cikkünk
Fejfájás a fej hátsó részén? Ilyen okai lehetnek
A tudatzavar leggyakrabban valamilyen tudatmódosító szer – főként alkohol, kábítószer vagy gyógyszer – túlzott használata miatt alakul ki. Emellett bizonyos betegségekben is felléphet tudatzavar, illetve minden olyan kórállapotban, amikor súlyos zavart szenved az agy vér- és oxigénellátása. A tudatzavar okai a következők lehetnek:
A tudatzavar tünetei egyre súlyosabbak lehetnek, ahogyan a tudatzavar mértéke is fokozódik. A tudatzavar korai tüneteinek felismerése és a korai orvosi beavatkozás életmentő is lehet. Így érdemes tisztában lenni vele, hogy mik is a tudatzavar tünetei. A tudatzavar tünetei a következők lehetnek:
A tudatzavar három fő csoportra osztható aszerint, hogy az éberség zavarai (hypnoid tudatzavar) vagy a tudat tartalmának, integritásának zavara áll-e fent, illetve a harmadik csoportot a nem hypnoid állapotok alkotják. Mélységük és súlyosságuk alapján a hypnoid tudatzavar alábbi formáit különböztethetjük meg:
A tudat integritásának zavarai közé az alábbi állapotok tartoznak:
A nem hypnoid állaptokban a páciens éber vagy legalábbis ébernek tűnik, azonban a kommunikációja nem elégséges. Ebbe a csoportba a következő állapotok tartoznak:
Pszichózis – nem csak skizofréniában jelentkezhet - Pszichiátriai Központ
Látászavar, zsibbadás a fejfájás alatt? Ezt lehet tenni az aurás migrénnel - Neurológiai Központ
Demencia javítása pszichiáterrel - Neurológiai Központ
A narkolepszia három jellegzetes tünete - JóAlvás Központ
A tudatzavar fennállásának és mértékének értékeléséhez a leggyakrabban egy pontrendszert használnak, az úgynevezett Glasgow Coma Scale-t. A Glasgow Coma Scale (GCS) egy objektív pontozási rendszer, amelyet az általános éberség és a tudatosság szintjének mérésére használnak súlyos koponyatraumák, agyi sérülések vagy más mentális állapotok esetén. A pontozási rendszer három fő kategóriára oszlik, amelyek a szemnyitás, a verbális válasz és a motoros válasz alapján értékelik az egyén állapotát. Ezek az értékek összeadódnak, és az összpontszám általában 3 és 15 között mozog. Minél alacsonyabb az összpontszám, annál súlyosabb az agyi sérülés és a tudtazavar mértéke. A Glasgow Coma Scale részletes pontozása a következő:
Szemnyitás:
Verbális válasz:
Motoros válasz:
Természetesen a körülményekhez mérten fel kell venni az anamnézist is és fizikális vizsgálatot végezni. Fontos megtudni, hogy a beteg szedett-e valamilyen tudatmódosító szert a tudatzavar létrejötte előtt vagy hogy fennáll-e nála valamilyen tudatzavar kialakulását segítő alapbetegség (például cukorbetegség, májbetegség). A fentieken kívül a konkrét körülményekhez igazodva egyéb vizsgálatokra (például laborvizsgálat, képalkotó vizsgálatok) is sor kerülhet. Rendelés típusa: Ellátás magyar, német és román nyelven./consultation in English, German, Romanian available Az ENG vizsgálat a Csömöri úti rendelőben elérhető!Téma szakértője
Dr. Para Szabolcs