Előrehaladott Parkinson-kór

Előrehaladott Parkinson-kór

Módosítva: 2024.08.26 10:19

A Parkinson-kór vagy „reszkető bénulás” (paralysis agitans) az orvostudomány mai állása szerint gyógyíthatatlan, viszont kezelhető neuro-dege­neratív betegség. 

Előrehaladott Parkinson-kór - Tartalom

Mi is az a Parkinson-kór?

Parkinson-kór tünetei

Parkinson-kór okai

Parkinson-kór előrehaladása

Előrehaladott Parkinson-kór tünetei

Előrehaladott Parkinson-kór diagnózisa

Előrehaladott Parkinson-kór kezelése

Előrehaladott Parkinson-kór szövődményei

Online Bejelentkezés

Dr. Para Szabolcs

I. kerület - Széna téri rendelő - 1015 Budapest, Ostrom utca 16.

Előrehaladott Parkinson-kórral kapcsolatos szolgáltatásaink

Mi is az a Parkinson-kór?

A Parkinson-kór egy krónikus, progresszív idegrendszeri betegség, amely a központi idegrendszerben található dopamin termelő idegsejtek pusztulásával és ebből kifolyólag a dopamin hiányával jár. A dopamin egy olyan neurotranszmitter, amely fontos szerepet játszik az izommozgások koordinálásában és a hangulat szabályozásában. 

Parkinson-kór tünetei

A Parkinson-kór fő tüneteit a dopamin termelő idegsejtek pusztulása és az így kialakult dopamin hiány okozza. A Parkinson-kór fő tünetei:

  • Lassú mozgások (bradikinezia): A Parkinson-kóros betegek nehezen tudnak elindulni, mozogni és végrehajtani a mindennapi tevékenységeiket. A Parkinson-kórral élő páciensek mozgásai lassúak, nehézkesek és a betegség előrehaladtával egyre nehezebbé válik számukra a mozgás.
  • Merevség: A Parkinson-kóros páciensek izmai merevek és merevvé válnak, ami nehezíti a mozgást és a rugalmas testtartást.
  • Remegés (tremor): Az előrehaladott Parkinson kórral élő egyének gyakran tapasztalnak remegést a kezükben, lábukban vagy állkapcsukban. A remegést általában akkor jelentkezik, amikor a beteg pihen vagy nyugodt állapotban van.
  • Egyensúlyi problémák: A Parkinson-kórban szenvedő betegeknek nehézséget okozhat az egyensúly megőrzése és a járás. A Parkinson-kór miatt gyakran instabilak és könnyen elesnek.
  • Beszéd- és nyelési nehézségek: Az előrehaladott Parkinson-kór esetén az egyéneknek nehézséget okozhat a beszéd és a nyelés, amelyek elmosódottak vagy nehézkesek lehetnek.
  • Szaglási zavar: A betegek szaglása  romlik, és gyakran ez az elsőként jelentkező tünet.
  • Depresszió és szorongás: Az előrehaladott Parkinson-kór során a betegek gyakran küzdenek depresszióval, szorongással és hangulatzavarokkal.

A Parkinson-kór különböző módon jelentkezhet minden egyes betegnél, és a tünetek súlyossága, előfordulási gyakorisága változhat. 

Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!

Parkinson-kór okai

A Parkinson-kór pontos oka még mindig nem ismert teljes mértékben, de valószínű, hogy genetikai és környezeti tényezők együttes hatása játszik szerepet a betegség kialakulásában. A Parkinson-kór tehát genetikai összetevőkkel rendelkező betegség, amelyet a betegek közeli hozzátartozóinál nagyobb valószínűséggel alakul ki. Az öröklődés azonban nem teljesen meghatározó tényező, mivel csak nagyon kevés betegnél van egyértelműen azonosítható genetikai mutáció. Ezentúl a Parkinson-kór kialakulásában számos környezeti tényező is szerepet játszhat, mint például a vegyi anyagok, a peszticidek, a nehézfémek, a rovarirtók, a fejsérülések és a vírusfertőzések. Számos egyéb tényező is kapcsolatba hozható a Parkinson-kórral, például az életkor, az életmód és a táplálkozás.

Kapcsolódó cikkünk

Szédülés - nem csak koronavírus okozhatja

A szédülés bizonyítottan a koronavírus fertőzés egyik tünete lehet, de fontos tudni arról, hogy nem csak vírusfertőzésekre utalhat ez a panasz. Dr. Para Szabolcs , a Neurológiai Központ neurológusa a leggyakoribb okokra és a kivizsgálás jelentőségére hívta fel a ...

Parkinson-kór előrehaladása

A Parkinson-kór progressziója az egyén egyedi tényezőitől függ és nem minden beteg esetében halad előre ugyanolyan ütemben. Azonban vannak olyan tényezők, amelyek gyorsítják a Parkinson-kór progresszióját. A Parkinson-kór előfordulása a korral nő, és a betegség progressziója is általában gyorsabb az idősebb betegeknél.

A Parkinson-kór tüneteit hatékonyan lehet enyhíteni megfelelő kezeléssel, de ha a beteg nem követi a terápiát, akkor az a tüneteinek súlyosbodásához vezethet.

A stressz és az érzelmi stressz szintje magasabb lehet a Parkinson-kórban szenvedő betegeknél, és ez a betegség progresszióját is gyorsíthatja.

Az előrehaladott Parkinson-kórban szenvedő betegeknél gyakran fordulnak elő más egészségügyi problémák, amelyek súlyosbíthatják a betegség tüneteit és progresszióját.

A rendszeres testmozgás hiánya a Parkinson-kór tüneteinek súlyosbodásához és a betegség progressziójának gyorsulásához vezethet.

Annak ellenére, hogy vannak olyan tényezők, amelyek gyorsíthatják a Parkinson-kór progresszióját, az egyéni faktorok és a megfelelő kezelések segítségével a tünetek enyhíthetők.

Előrehaladott Parkinson-kór tünetei

Az előrehaladott Parkinson-kór a betegség kritikusabb stádiuma, amikor a tünetek súlyosabbá, nehezebben kezelhetővé válnak, és az életminőség is jelentősen romlik. Az előrehaladott Parkinson-Előrehaladott Parkinson-kórkór tünetei:

  • Nagyon lassú mozgások, akár mozgáshiány: Az előrehaladott Parkinson-kór esetén a beteg nehezebben mozog, akadályozott a mozgásképessége, és mindez jelentősen hátráltatja a mindennapi tevékenységekben.
  • Járás- és egyensúlyi problémák: Az előrehaladott Parkinson-kór  esetén a betegnek súlyosabb problémái vannak az egyensúly érzékelésével és hajlamosabb az esésekre.
  • Nagyon merev izmok: A merevség a betegség korai stádiumában is jelen lehet, de az előrehaladott Parkinson-kór állapotában nagyon kifejezetté válik.
  • Remegés: A remgés általában az előrehaladott Parkinson-kór kezdeti tünete, de a betegség későbbi stádiumaiban súlyosbodik.
  • Beszéd- és nyelési problémák: Az előrehaladott Parkinson-kór esetén a betegek nehezebben beszélnek, szavaik elmosódottá válnak, nehéz kiejteniük a hangokat, és komplikáltabbá válik a nyelés.
  • Depresszió és szorongás: Az előrehaladott Parkinson-kór során szenvedő betegek gyakran küzdenek depresszióval, szorongással és hangulatzavarokkal.
  • Gyógyszer-rezisztens tünetek: Az előrehaladott Parkinson-kór esetén szenvedő betegek gyakran válnak ellenállóvá az adagolt gyógyszerekkel szemben, és a tünetek nem feltétle reagálnak a gyógyszeres terápiára.

Az előrehaladott Parkinson-kór kezelése általában magában foglalja a gyógyszereket, a fizikoterápiát, a beszédelméleti terápiát, valamint az életmód- és étrendi változtatásokat, és az egyéb terápiás lehetőségeket. Azonban az előrehaladott stádiumban már nehéz lehet a tünetek kezelése, és a betegeknek szükségük lehet szakember által biztosított állandó orvosi felügyeletre.

Előrehaladott Parkinson-kór diagnózisa

Az előrehaladott Parkinson-kór diagnózisa általában hasonló módon történik, mint a korai stádiumú Parkinson-kór esetében. A diagnózis orvosi vizsgálatokon és a beteg tüneteinek értékelésén alapul.

Az orvosi vizsgálat során az orvos a beteg egészségi állapotát általános vizsgálat és neurológiai vizsgálat segítségével értékeli. A neurológiai vizsgálat során felmérik a Parkinson-kór gyanús beteg mozgásának koordinációját, az egyensúlyát, az izomtónusát, az érzékenységet és a reflexeket. A megfelelő anamnézis felvétele elengedhetetlen, fontos jellemző a tünetek kezdetének időpontja, a tünetek súlyossága és hogy mennyire zavarják a mindennapi tevékenységeket.

A Parkinson-kór diagnózisának megerősítése érdekében a további vizsgálatok is indokolttá válhatnak, például képalkotó vizsgálatok (MRI, CT), valamint laboratóriumi vizsgálatok (pl. vérkép, vizeletvizsgálat).

Az előrehaladott Parkinson-kór diagnózisának megerősítése és a betegség tüneteinek súlyosságának értékelése érdekében az fontos felmérni a Parkinson-kóros beteg életminőségét, a mindennapi tevékenységek végzésének képességét és a szociális támogatás szükségességét. Ezek a tényezők segítenek megtervezni a beteg kezelését és gondozását, valamint a betegség lefolyásának nyomon követését.

Előrehaladott Parkinson-kór kezelése

Az előrehaladott Parkinson-kór kezelése általában a tünetek enyhítésére irányul, mivel a betegség sajnos nem gyógyítható teljes mértékben. Az előrehaladott Parkinson-kór kezelésében rendszerint többféle terápia és gyógyszer kombinációját alkalmazzák a beteg egyéni szükségletei szerint.

Az előrehaladott Parkinson-kór terápiájakor a gyógyszerek közül a leggyakrabban alkalmazottak a dopamin-agonisták és a levodopa, melyek segítenek enyhíteni a motoros tüneteket. A Parkinson-kór előrehaladott stádiumában lehet szükség nagyobb adagokra vagy más típusú gyógyszerekre is.

Az előrehaladott Parkinson-kór tüneteivel küzdő betegeknek általában fontos a fizikoterápia, mely lehetővé teszi az izomzat erősítését és a mozgékonyság javítását.

Az előrehaladott Parkinson-kór folyamán a beszéd és a nyelési nehézségek kezelése céljából a beszédelméleti terápia lehet hatékony, mely segít az artikuláció javításában és az általános kommunikációs képességek fejlesztésében.

Az előrehaladott Parkinson-kór során a betegség súlyosabb tüneteinek kezelésére sebészeti beavatkozások is rendelkezésre állnak, mint például a mély agyi stimuláció (DBS). Ez a beavatkozás elektromos jeleket küld a páciens agyába, mely segíti az idegrendszer működésének javítását és a tünetek enyhítését.

Az előrehaladott Parkinson-kór esetén szenvedő betegeknek a testmozgás, az egészséges étkezés és a megfelelő pihenés is fontos, melyek segítenek a tünetek enyhítésében.

Az előrehaladott Parkinson-kór kezelése komplex lehet, és általában a beteg egyéni szükségletei és állapota alapján határozzák meg. A megfelelő kezelésekkel azonban a betegek életminősége javulhat, és lassulhat a betegség progressziója is.

Előrehaladott Parkinson-kór lehetséges szövődményei

Az előrehaladott Parkinson-kór számos szövődményt okozhat, főleg ha a páciens nem vesz részt rendszeres orvosi vizsgálatokon vagy nem követi egyéni terápiájának előírásait.

  • Mozgásszabályozási nehézségek: Az előrehaladott Parkinson-kór esetén a betegek nehézséget tapasztalhatnak a mozgás szabályozásában, ami az egyensúlyhiányhoz, eséshez és bénuláshoz vezethet.
  • Depresszió és szorongás: Az előrehaladott Parkinson-kórban szenvedő betegek nagyobb eséllyel tapasztalnak depressziót és szorongást, amelyek súlyosbíthatják a betegség tüneteit és ronthatják az életminőséget.
  • Székrekedés: A Parkinson-kór hatással lehet az emésztőrendszerre, és székrekedést okozhat.
  • Alvászavarok: A Parkinson-kórban szenvedő betegek gyakran tapasztalnak alvászavarokat, például álmatlanságot, nyugtalan láb szindrómát és REM-alvászavarokat.
  • Kommunikációs nehézségek: Az előrehaladott Parkinson-kór hatással lehet a hangok kibocsátására, és nehezítheti a beszédet, amely szociális izolációhoz vezethet.
  • Kognitív zavarok: Az előrehaladott Parkinson-kór hatással lehet a kognitív képességekre, például a memóriára, a gondolkodásra és a döntéshozatalra.
  • Gyógyszer mellékhatások: A Parkinson-kór kezelésére alkalmazott gyógyszereknek számos mellékhatása lehet, beleértve a hallucinációkat, a szédülést és a vérnyomásesést.

Ha Ön is hasonló tüneteket tapasztal, forduljon azonnal orvoshoz a mihamarabbi diagnózis és megfelelő terápia kialakításának érdekében.

Téma szakértője

  • Dr. Para Szabolcs

  • Szakterületek:
    • neurológus
  • Specialitások:

    Rendelés típusa:

    • Személyes, rendelői vizit az alábbi helyszíneken:
    • Hétfő, kedd: 1015 Budapest, Ostrom utca 16. I/1.
    • Szerda, péntek: 1147 Budapest, Csömöri út 18. 
    • Csütörtök: 1036 Budapest, Lajos u. 66.

     

    Kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett!)

    Ellátás magyar, német és román nyelven./consultation in English, German, Romanian available

    Az ENG vizsgálat a Csömöri úti rendelőben elérhető!

Hírek

Stroke után minél előbb el kell kezdeni a rehabilitációt

Stroke után minél előbb el kell kezdeni a rehabilitációt

A stroke ma már túlélhető, de a roham után szinte mindig a képességek károsodásával lehet számolni. A jó hír, hogy van lehetőség az elvesztett képességek fejlesztésére, helyettesítésére, ehhez azonban egy bizonyos időablakon belül meg kell kezdeni a rehabilitációt. Dr. Para ...
Fejfájás a fej hátsó részén? Ilyen okai lehetnek

Fejfájás a fej hátsó részén? Ilyen okai lehetnek

A fej hátsó részének fájdalma mögött többféle ok is meghúzódhat, a gyakori tenziós fejfájástól a ritkább occipitális neuralgiáig és a kiszáradásig. A diagnosztizálás nem mindig könnyű, de nagyon fontos, ugyanis ahogyan dr. Para Szabolcs , a Neurológiai Központ ...
Ezért szükséges az EEG az epilepszia diagnózisához

Ezért szükséges az EEG az epilepszia diagnózisához

Az epilepszia tünetei nagyon ijesztőek lehetnek, ezért az érintettek viszonylag gyorsan orvoshoz fordulnak, ha ismeretlen eredetű rosszulléteket, rohamokat, megmagyarázhatatlan ájulásokat élnek át. De mi a különbség az epilepsziás roham és az epilepszia betegség közt, és mi a szerepe a diagnosztizálásban az EEG ...

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK