A neuropszichológia olyan határterületi tudományág, amely az agyi struktúrák és a pszichés folyamatok közötti összefüggésekkel foglalkozik. Fő ágai a kísérleti és kognitív neuropszichológia, a fejlődés neuropszichológia és az alkalmazott neuropszichológia.
A neuropszichológia általánosságban az agy és a pszichés folyamatok közötti összefüggésekkel foglalkozik.
A neuropszichológus elsősorban agykárosodást szenvedett betegekkel és rehabilitációjukkal foglalkozik.
A memória, a beszéd, az észlelés és a figyelem folyamatait vizsgálja többek között, valamint azonosítja az ép és a károsodott kognitív részfolyamatokat és egyénre szabott terápiát dolgoz ki a neuropszichológiai tünetek enyhítésére.
Agykárosodás alakulhat ki baleset vagy betegségek esetén – mint például stroke, tumor. Ezek hatására kognitív, emocionális, motivációs, viselkedéses és szociális zavarok jelenhetnek meg.
A neuropszichológus segíthet azokban a helyzetekben is, amikor egy személy képesség- és állapotváltozásait az agy funkcionális vagy működésbeli változásai okozzák, de ezek nem balesetből vagy betegségből erednek, hanem az életkor előrehaladtával jelennek meg. Ilyenek lehetnek például, amikor változás észlelhető a kognitív funkciókban – mint az emlékezetben, figyelemben és gondolkodásban. Ezek a változások az agy működésének életkorhoz köthető minőségi változásaival függenek össze, de nem utalnak kóros állapotra.
A neuropszichológiai vizsgálat minden esetben az érintettel történő beszélgetéssel kezdődik. A beszélgetés folyamán tisztázni kell a panaszokat, melyek alapján kitűzhető a vizsgálat célja és a tesztelés menete.
A neuropszichológiai vizsgálatra jellemzően nem elegendő 1-2 találkozás, mivel egy előzetes szűrővizsgálat, felszíni tájékozódás nem elegendő a terápiás teendők és a szakértői kérdések megválaszolására. A keresztmetszeti neuropszichológiai vizsgálat, amely egy adott időpillanatban történő képesség, funkcionális állapot illetve működés neuropszichológiai eszközökkel történő meghatározása, minimum 3-5 alkalmat vesz igénybe.
A vizsgálat és a terápia időben nem különül el egymástól, hanem szétválaszthatatlan, egységes folyamat.
A tesztelés abban segíthet, hogy objektív adatokhoz jussunk a vizsgált kognitív funkciók vonatkozásában. Legfontosabb feladata mégis az, hogy a beteg pontosabb képet kapjon saját képességeiről, azok lehetséges hiányosságairól és erősségeiről.
A neuropszichológiai tesztelés számos kognitív funkcióra kiterjed (észlelés, beszéd, emlékezet, figyelem, tervezési készség, stb.), fontos ezek részletes elemzése.
A tesztek egy része papír-ceruza alapú, de vannak feladatok, melyek szóban vagy számítógépen zajlanak.
A tesztek kiértékelésekor a neuropszichológus feltérképezi az adott funkció épségét vagy károsodását. Amennyiben igazolt a kognitív képességek romlása, a neuropszichológiai terápia irányulhat az érintett készségek fejlesztésére, kompenzációjára illetve a károsodással való együttélésre.
Téma szakértői
Tájékoztatjuk tisztelt pácienseinket, hogy a hatályban lévő jogszabályok szerint rendelőinkben továbbra is kötelező a maszk használata mind az ott dolgozók, mind pedig a hozzánk érkező betegek és kísérőik számára. Kérjük szíves megértésüket és az előírás betartását!