Izom és beidegzése

Izom és beidegzése

Szerző: Neurológiai Központ | Létrehozva: 2021.08.19 15:12 | Módosítva: 2021.10.12 15:32

A vázizmok mozgásának szabályozása a szomatikus idegrendszer feladata. Mozgás, izom-összehúzódás azáltal jön létre, hogy az izommal kapcsolatot kialakító mozgató idegsejt axonján ingerület halad át, mely átterjed az izomrostra.

A testünk által végrehajtott mozgások lehetnek reflexes (szomatikus) eredetűek, vagy akaratlagosak, melyet az agykéreg irányít.

Nem akaratlagos (reflexes) mozgások

Nem szándékos reflexmozgásnak minősülnek a bőreredetű reflexek -melyek leginkább testünk védelmét szolgálják- és minden olyan izomműködés is, melyek a gravitációval ellen tartják a test helyzetét.
Megszakítás nélküli reflexmozgásnak számít az izomtónus.  Izomtónusban azok az izmok vesznek részt, melyek a testhelyzet megtartása végett állandóan részleges, vagy teljesen feszített állapotban vannak.
A gravitáció hatására a testünket tartó izmok kis mértékben megnyúlnak. Az izomrostok megnyúlása ingerületet kelt az izomorsóban (receptorok), amire válaszul az izom összehúzódik és visszaáll a nyugalmi izomhosszúság.

Tudatosan irányított mozgások

Az akaratlagos mozgások kialakítása az agykéreg homloklebenyének hátsó területéhez köthető.  Ezen a területen rengeteg  piramissejt található, melyek leszálló axonjai alkotják a mozgatópályákat. A leszálló pályák nagy része közvetlenül a gerincvelői motoneuronokon, vagy a vázizmokat működtető agytörzsi mozgató idegmagvakban végződnek.

A mozgatópályák lefutása alapján két nagy pályarendszert különböztethetünk meg: a piramis- és az extrapiramidális pályarendszert. Az érző és a mozgató pályák átkereszteződésének köszönhetően az agykéregben lévő központ mindig az ellentétes oldali testtájat idegzi be és szabályozza azt. A két pályarendszer szoros kapcsolatban áll egymással, így az akaratlagos mozgást együttesen befolyásolják.

Téma szakértői

Dr. Vida Zsuzsanna

Dr. Vida Zsuzsanna

neurológus, szomnológus
Dr. Prinz Géza

Dr. Prinz Géza

neurológus, pszichiáter, infektológus

Hírek

Parkinson- kór - tünet lehet az automatikus mozgások elvesztése

Parkinson- kór - tünet lehet az automatikus mozgások elvesztése

Sokan a remegést gondolják a Parkinson-kór első tünetének, holott az automatikus mozgások megváltozására sokszor előbb fel lehet figyelni. Mi okozza ezt a betegséget, mikor kell orvoshoz fordulni és hogyan lehet a lehető legtovább fenntartani a jó életminőséget? Dr. Gács Gyula tanár úr, a Neurológiai ...
Szklerózis multiplex – Applegate és Blair is ezzel küzd

Szklerózis multiplex – Applegate és Blair is ezzel küzd

Az elmúlt időszakban Christina Applegate és Selma Blair is nyilvánosságra hozta, hogy szklerózis multiplex-szel él. Milyen tünetek utalhatnak erre a betegségre? Valóban minden beteg előbb-utóbb kerekesszékre szorul? Hogyan állítható fel a diagnózis és milyen kezelési lehetőségek léteznek? A SM-mel ...
Szédülés, fülzúgás, hallásromlás - Meniére betegség is lehet

Szédülés, fülzúgás, hallásromlás - Meniére betegség is lehet

A forgó jellegű szédülés, a hallásromlás, a fülzúgás olyan kínzó tünetek, amelyek nagyon megnehezíthetik bárki napjait. Dr. Gács Gyula tanár úr, a Neurológiai Központ neurológusa a gyakran a panaszok mögött álló Meniére betegség kezelési lehetőségeiről ...

Prima Medica Egészségközpontok

Tisztelt Pácienseink!

Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!

Köszönettel:

Prima Medica Egészségközpontok