Izom és beidegzése

Izom és beidegzése

Szerző: Neurológiai Központ | Módosítva: 2021.10.12 15:32

A vázizmok mozgásának szabályozása a szomatikus idegrendszer feladata. Mozgás, izom-összehúzódás azáltal jön létre, hogy az izommal kapcsolatot kialakító mozgató idegsejt axonján ingerület halad át, mely átterjed az izomrostra.

A testünk által végrehajtott mozgások lehetnek reflexes (szomatikus) eredetűek, vagy akaratlagosak, melyet az agykéreg irányít.

Nem akaratlagos (reflexes) mozgások

Nem szándékos reflexmozgásnak minősülnek a bőreredetű reflexek -melyek leginkább testünk védelmét szolgálják- és minden olyan izomműködés is, melyek a gravitációval ellen tartják a test helyzetét.
Megszakítás nélküli reflexmozgásnak számít az izomtónus.  Izomtónusban azok az izmok vesznek részt, melyek a testhelyzet megtartása végett állandóan részleges, vagy teljesen feszített állapotban vannak.
A gravitáció hatására a testünket tartó izmok kis mértékben megnyúlnak. Az izomrostok megnyúlása ingerületet kelt az izomorsóban (receptorok), amire válaszul az izom összehúzódik és visszaáll a nyugalmi izomhosszúság.

Tudatosan irányított mozgások

Az akaratlagos mozgások kialakítása az agykéreg homloklebenyének hátsó területéhez köthető.  Ezen a területen rengeteg  piramissejt található, melyek leszálló axonjai alkotják a mozgatópályákat. A leszálló pályák nagy része közvetlenül a gerincvelői motoneuronokon, vagy a vázizmokat működtető agytörzsi mozgató idegmagvakban végződnek.

A mozgatópályák lefutása alapján két nagy pályarendszert különböztethetünk meg: a piramis- és az extrapiramidális pályarendszert. Az érző és a mozgató pályák átkereszteződésének köszönhetően az agykéregben lévő központ mindig az ellentétes oldali testtájat idegzi be és szabályozza azt. A két pályarendszer szoros kapcsolatban áll egymással, így az akaratlagos mozgást együttesen befolyásolják.

Téma szakértői

Dr. Prinz Géza

Dr. Prinz Géza

neurológus, pszichiáter, infektológus
Dr. Vida Zsuzsanna

Dr. Vida Zsuzsanna

neurológus, alvásszakértő

Hírek

Ezért szükséges az EEG az epilepszia diagnózisához

Ezért szükséges az EEG az epilepszia diagnózisához

Az epilepszia tünetei nagyon ijesztőek lehetnek, ezért az érintettek viszonylag gyorsan orvoshoz fordulnak, ha ismeretlen eredetű rosszulléteket, rohamokat, megmagyarázhatatlan ájulásokat élnek át. De mi a különbség az epilepsziás roham és az epilepszia betegség közt, és mi a szerepe a diagnosztizálásban az EEG ...
A memóriavesztés okai az Alzheimer-kóron kívül

A memóriavesztés okai az Alzheimer-kóron kívül

A romló memóriáról, a súlyos kognitív leépülésről szinte mindenkinek a demencia, és annak leggyakoribb típusa, az Alzheimer-kór jut eszébe, holott ezen kívül is vannak okok, amelyek átmeneti vagy végleges memóriavesztéshez vezethetnek. Ezekről készített összegzést dr. Gács ...
A demencia és a stroke közös tőről fakad?

A demencia és a stroke közös tőről fakad?

Al Capona, Semmelweis Ignác, Ady Endre és Nietzsche – ki gondolná, hogy e híres személyek közt a kapocs éppen a demencia? A demencia az az elbutulásnak is nevezett  a tünetcsoport, amelyet számos ok válthat ki, és az elmúlt évszázadok folyamán változott a tényleges oka, a leggyakoribb oka, illetve a ...

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK