A migrénes fejfájás gyakori probléma, világszerte a lakosság körülbelül 10%-át érinti. A migrén súlyos formája a szövődményes migrén, ami az elhúzódó, atipikus aurás tünetekkel jelentkező migrént jelenti. A migrénes aura megelőzi a fejfájást, és akár egy órán át tartó érzékszervi zavarokat okozhat, például látászavarok, villódzó fények, zsibbadás vagy beszédzavar léphetnek fel.
Mit jelent a szövődményes migrén?
Milyen tüneteket okoz a szövődményes migrén?
Mik lehetnek a szövődményes migrén kiváltó tényezői?
Hogyan előzhető meg a szövődményes migrén?
Hogyan lehet megbirkózni a szövődményes migrén tüneteivel?
Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
A szövődményes migrén – vagy más néven komplex migrén – a migrénes fejfájás egyik súlyos típusa. Azok az esetek tartoznak ide, amikor a migrén előtti aura elhúzódik és nem típusos tünetekkel jelentkezik. A szövődményes migrén tünetei hasonlíthatnak a stroke-ra, és rendkívül megterhelőek a beteg számára. A szövődményes migrén megnehezíti a mindennapokat, akadályozhatja a feladatok elvégzését és akár munkaképtelenséget is okozhatnak. Egyeseknél a szövődményes migrén heti rendszerességgel jelentkezik, míg másoknál csak egyszer vagy kétszer fordul elő életük során. Általános szabályként elmondható, hogy az embernek az életkor előrehaladtával kevesebb migrénes epizódja van.
A migrén egy neurológiai rendellenesség, amely egy fejfájásnál sokkal súlyosabb, lüktető fájdalmat okoz. A migrén okozta fájdalom gyakran a fej egyik oldalára korlátozódik, de más tünetek is felléphetnek a fájdalom mellett. A fájdalom 4-72 órán át tarthat a migrén kezelése nélkül. Ezekben az órákban gyakori a zaj és a fény iránti fokozott érzékenység, illetve hányinger és hányás is felléphet. A migrénes roham nagyon kimerítő, ezért alatta és utána is fennállhat nagyfokú fáradtság. A migrénnek alapvetően két típusa van: a migrén jelentkezhet aurával vagy anélkül, illetve a tünetek jelentkezhet epizodikusan vagy krónikusan is fennállhatnak. Az aura nélküli migrén a gyakoribb típus, az aurával jelentkező forma viszont súlyosabb panaszokat okozhat. Az aura annak a jele, hogy a migrén közeledik. A fejfájást megelőző időszakot öleli fel, amiben már megjelennek bizonyos bevezető tünetek. Különböző érzékszervi zavarok léphetnek fel, például látászavarok, villódzó fények, zsibbadás, beszédzavar. A zsibbadás vagy bizsergés általában a test egyik oldalán kezdődik, de onnan tovább terjedhet.
A szövődményes migrén azt jelenti, hogy az aura tovább tart, mint más jellegű migrénben szenvedőknél. Valójában a szövődményes migrént ma már ritkán használják, ugyanis több elkülöníthető típust is magában foglal. A szövődményes migrén csoportjába tartozik minden olyan eset, amiben a következők lépnek fel:
A fentiek kissé különböző esetek, ezért a szövődményes migrén egy gyűjtőfogalmat jelent, de pontosabb külön-külön jellemzi a migrén fenti típusait. A szövődményes migrén csoportjába tartozik például egy ritka típus, a hemiplegikus migrén. Ez a típus olyan tünetekkel jelentkezik az aura idején, amik a test egyik oldalán gyengeséget vagy bénulást okoznak. A szövődményes migrén másik ritka példája az ophthalmoplegikus migrén. Ez a típus a szem körül fájdalmat és látásváltozást okoz, amely akár több hétig is eltarthat. A későbbiekben mégis egy csoportként foglalkozunk a szövődményes migrén eseteivel és a közös tulajdonságok mentén mutatjuk be a migrén ezen súlyos tünetekkel járó csoportját. Kapcsolódó cikkünk
Hányingerrel járó fejfájás - ezért kell kivizsgáltatni
A szövődményes migrén egyénenként eltérő tüneteket okozhat, amik általában megszűnnek 24 óra alatt, de egyeseknél akár több napig is tarthatnak. A szövődményes migrén tünetei két fázisra oszthatóak. Az első fázis az aura epizód, amiben bevezető tünetek jelentkeznek. Az aura annak a jele, hogy közeleg a fejfájás, de nem azt jelneti, hogy ennek a tünetei kevésbé lennének súlyosak, mint maga a fejfájás. Sőt, a szövődményes migrén jellemzője, hogy az aurás szakasz elhúzódhat és igencsak súlyos tünetek léphetnek fel alatta. Az aurás fázis jellemzően röviddel a migrénes fejfájás megjelenése előtt kezdődik körülbelül egy órával, de olyan esetek is vannak, amikor több napig elhúzódóan fennállnak ezek a tünetek. A szövődményes migrén aura fázisának tünetei a következők lehetnek:
Az aurás fázist követően szövődményes migrén esetén a második szakasz maga a migrén. Szövődményes migrén esetén ez a szakasz is elhúzódhat akár napokig is. A migrén olyan tüneteket okoz, mint például:
A szövődményes migrén tünetei tehát hosszabban vagy súlyosabb formában állhatnak fel, mint a migrén más típusainál. Fontos azonban tudni, hogy a tünetek végül elmúlnak, és nem maradnak vissza károsodások; sőt kezeléssel sokat segíthetünk azon, hogy elviselhetőbbé és rövidebbé tegyük őket. Habár a szövődményes migrén tünetei hasonlóak lehetnek a stroke tüneteihez, fontos különbség, hogy az előbbi nem okoz maradandó károsodásokat.
A migrén más típusaihoz hasonlóan szövődményes migrén esetén is azonosíthatóak bizonyos kiváltó tényezők. Mivel minden ember és minden szövődményes migrén más, érdemes vezetni egy fejfájás naplót és feljegyezni benne, hogy valószínűleg mi váltotta ki a szövődményes migrén tüneteit. Ez segít megismerni az egyéni kockázati tényezőket, illetve segít abban, hogy legközelebb elkerülhetőek legyenek ezek a faktorok. A szövődményes migrén kezelésének egyik legfontosabb lépése ugyanis a kiváltó tényezők és ezáltal a szövődményes migrén rohamának az elkerülése. A szövődményes migrén gyakori kiváltó okai közé tartoznak például a következők:
Vannak azonban olyan esetek is, amikor az ember nem tudja a migrént egyetlen okra visszavezetni. Ez nehézzé teszi a migrén megelőzését.
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
A szövődményes migrén megelőzése kihívást jelenthet, mivel nem tudjuk pontosan az okait. Nem ismerjük pontosan a betegség patomechanizmusát és nem térképeztük fel még az összes rohamot kiváltó tényezőt sem. Sőt vannak olyan tényezők (például a hormonális változások), amik elkerülhetetlenek. A szövődményes migrén megelőzésében éppen ezért a fókusz a szövődményes migrén kockázatának a csökkentésén van:
Fontos megjegyezni, hogy ami az egyik embernél beválik, az a másiknál nem biztos, hogy működik. Éppen ezért érdemes a kezelőorvossal átbeszélve kísérletezni és kifejleszteni a leghatásosabb megelőző módszereket. A fentiek mellett fontos, hogy a betegek táplálkozzanak egészségesen, mozogjanak naponta, és tartsanak fent rendszeres alvási rendet. Ezek a szokások segíthetnek megelőzni a migrént és abban is segítenek, hogy a betegek összességében jobban érezzék magukat. Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
A szövődményes migrén tüneteit elsősorban gyógyszeresen enyhítik, de emellet meg lehet próbálni egyéb, alternatív módszereket is. Az enyhe és közepesen súlyos szövődményes migrén gyakran enyhül nem szteroid gyulladáscsökkentők (NSAID) hatására. A súlyosabb tüneteket okozó szövődményes migrén gyakran igényel triptánt vagy NSAID/triptán kombinációt. A hemiplegikus migrénben szenvedőknek érdemes kerülniük a triptánok alkalmazását, mert ezek a gyógyszerek érszűkületet okozhatnak, és nem enyhítik a tüneteket. A hányinger ellen adhatóak hányáscsillapítók, valamint a nyugodt, sötét környezet is segít enyhíteni a tüneteket. Rendelés típusa: Ellátás magyar, német és román nyelven./consultation in English, German, Romanian available Az ENG vizsgálat a Csömöri úti rendelőben elérhető!Téma szakértője
Dr. Para Szabolcs