Huntington-kór

Huntington-kór

Módosítva: 2024.09.20 18:18

A Huntington-kór egy ritka neurodegeneratív betegség, amely az idegrendszer progresszív károsodását okozza. A Huntington-kór kezdetben mozgászavart okoz, de idővel kognitív hanyatlással és az érzelmi élet zavaraival is együtt jár. A Huntington-kór különlegessége, hogy örökíthető, genetikai betegség, ami az újabb generációkban egyre fiatalabb korban mutatkozik meg.

Tartalom

Mi az a Huntington-kór?
Hogyan jön létre a Huntington-kór?
Mik a Huntington-kór tünetei?
Mikor érdemes orvoshoz fordulni Huntington-kór gyanúja esetén?
Hogyan azonosítható a Huntington-kór?
Van lehetőség a Huntington-kór kezelésére?
Mi várható a Huntington-kór lefolyása során?

Kapcsolódó szolgáltatásaink a Neurológiai Központban

Mi az a Huntington-kór?

A Huntington-kór egy genetikailag öröklődő, neurodegeneratív betegség. Ez azt jelenti, hogy a Huntington-kór hatással van az idegrendszerre, és a betegség előrehaladtával párhuzamosan folyamatosan károsítja azt. A Huntington-kór genetikai eredetű, tehát a szülőktől örökölhető és tovább is örökíthető a gyermekeknek. A Huntington-kór hátterében a HTT nevű génen található mutációk állnak. Egészséges embereknél ennek a génnek a feladata, hogy az idegsejtek védelmére szakosodott fehérje íródjon át róla. A Huntington-kór esetén azonban károsodik ez a gén, és egy bizonyos szakaszon ismétlődő nukleotid szekvencia jön létre rajta. A megváltozott szekvenciáról egy másik, kóros változatú fehérje tud csak képződni. Hungtington-kór esetén tehát végső soron a huntingtinnek nevezett fehérjének egy kóros változata képződik az agyban. Mivel a fehérje nem tudja megvédeni az idegsejteket, azok pusztulásnak indulnak. Huntington-kór esetén az agyi területek pusztulása kihat a mozgására, a gondolkodási képességekre és a mentális egészségre is. Éppen ezért a Huntington-kór a demenciák közé tartozó betegség, melyet a kognitív funkciók jelentős csökkenése jellemez. A Huntington-kórban szenvedők kognitív képességei progresszíven hanyatlanak a betegség előrehaladtával. A Huntington-kór tünetei bármikor kialakulhatnak, de általában a 30-as vagy 40-es években kezdődnek. Ha a betegség 20 éves kor előtt alakul ki, akkor fiatalkori Huntington-kórnak nevezik. Fiatalkori Huntington-kór esetén a tünetek eltérőek lehetnek, és a betegség gyorsabban is lefolyhat.

Kapcsolódó cikkünk

Lüktet, hasogat, féloldali? Nem mindegy, milyen fejfájástól szenved!

Majd szétmegy a fejem, lüktet, nyilall, hasogat! Ki ne tapasztalta volna már meg ezt a nagyon kellemetlen tünetet, amely gyakran önálló betegség, máskor jelzés, hogy valami nincs rendben a szervezetben. Dr. Gács Gyula , a Neurológiai Központ neurológusa, szédülés specialista, arra ...

Hogyan jön létre a Huntington-kór?

A Huntington-kór kialakulásáért a HTT gén mutációi a felelősek. Egészséges emberekben a HTT gén egy fehérjét kódol, amely szerepet játszik az agy normális fejlődésében és működésében. Huntington-kór esetén azonban egy specifikus trinukleotid szekvencia (CAG-szekvencia) száma megnövekszik, vagyis több ilyen trinukleotid szekvencia is megtalálható lesz ismétlődve egymás mellett. Ennek eredményeképpen a huntingtin nevű fehérje hosszabb lesz, mint egészséges emberekben.

A Huntington-kór az autoszomális domináns öröklődési mintát követi. Ez azt jelenti, hogy ha egy szülő huntingtin génje mutált, akkor 50%-os valószínűséggel továbbítja a mutált gént gyermekének. Ha egy egyén mindkét szülőjétől örökölt mutált gént, akkor a Huntington-kór 100%-ig bizonyosan kialakul.

A trinukleotid ismétlődések számának nagysága összefügg a betegség kialakulásának kockázatával, illetve annak súlyosságával is. Egészséges személyeknél nagyjából 27-szer fordul elő a CAG-szekvencia ismétlődése, míg a Huntington-kór esetében ez a szám 40 felett van. Minél többször ismétlődik a CAG trinukleotid szekvencia, annál fiatalabb korban kezdődik és annál súlyosabb lefolyást mutat a Huntington-kór. A Huntington-kór egyik jellegzetessége, hogy egy családon belül öröklődve a fitalabb generációkban egyre nagyobb lesz a trinukleotid-ismétlődések száma. Ez együtt jár azzal, hogy egyre fiatalabb korban és súlyosabb tünetekkel jelenik meg majd a betegség.

A Huntington-kór kialakulása során a mutált huntingtin fehérje káros hatással van az agyi sejtekre, pontosabbam a bazális ganglionokban található idegsejtekre. Ezek olyan területek az agyban, melyek fontosak a mozgás, az érzelmek, a gondolkodás és a viselkedés szabályozásában. A betegség progresszív jellege miatt az érintett személyeknél fokozatosan romlik a motoros és kognitív funkció, és érzelmi instabilitás is jelentkezik.Huntington-kór- Neurológiai Központ

Mik a Huntington-kór tünetei?

A Huntington-kór tünetei igen változatosak és átfogóak. A betegség első tünetei általában a középkorúaknál, nagyjából a 30-as, esetleg 40-es években kezdődnek. Ugyanakkor előfordulhat, hogy ennél korábban vagy később jelentkeznek a tünetek. 20 éves kor előtt előforduló tünetek esetén fiatalkori Huntington-kór állhat fent.

A Huntington-kór tünetei sokfélesége folytán könnyebb őket három kategóriába sorolni. Ez alapján lehet beszélni motoros tünetekről, kognitív tünetekről, illetve pszichológiai/mentális tünetekről. Fontos, hogy a tünetek más kórképre is utalhatnak, továbbá az egyének közötti tünetek és azok súlyossága eltérhetnek egymástól, illetve változhatnak is. A Huntington-kór kapcsán fontos kiemelni, hogy a betegség tünetei progresszívek és idővel súlyosbodnak. A betegek kezdetben jellemzően könnyebben megbirkóznak a tünetekkel, de a betegség előrehaladtával ez egyre nehezebbé válik.

Motoros tünetek:

  • koordinációs nehézségek – az érintettek mozgásukban és járásukban is nehézséget tapasztalhatnak, előfordulhat például ügyetlenség vagy egyensúlyvesztés
  • remegés
  • az izmok merevsége, feszessége
  • olyan egyéb akaratlan mozgások kialakulása, mint például a rángás

Kognitív tünetek:

  • memóriavesztés – ide tartozik az az emlékezet romlása, beleértve az új információk megtanulásának a nehézségeit is
  • nehézségek a döntéshozatalban, illetve a mindennapi tevékenységek megszervezésében
  • koncentrációs nehézségek

Pszichológiai/mentális tünetek:

  • depresszió – az érintett személyek gyakran küzdenek hangulatingadozásokkal és depresszióval
  • szorongás
  • elidegenedés – az egyén kapcsolatokban és társadalmi interakciókban mutatkozó nehézségek, szociális visszahúzódás

Mikor érdemes orvoshoz fordulni Huntington-kór gyanúja esetén?

Amennyiben valaki úgy sejti, hogy a Huntington-kór tünetei jelentkeznek nála, nem érdemes késlekedni az orvos felkeresésével. Ez különösen igaz akkor, ha a családi anamnézisben fellelhető Huntington-kór vagy egyéb demencia. Ez azért fontos, mert egy progresszív betegségről van szó, vagyis minél korábban felismerik, annál hatékonyabb lehet a kezelés, valamint annál jobban lassítható a Huntington-kór romlása.

Továbbá genetikai tanácsadás céljából is érdemes orvost felkeresni: amennyiben az érintettnek tudomása van arról, hogy előfordult Huntington-kór a családjában, illetve, hogy egyik szülője érintett, érdemes kivizsgáltatni, hogy rendelkezik-e az adott mutációval. Ebből kiderülhet, hogy a betegség ki fog-e alakulni nála a későbbiekben. Családtervezéskor is hasznos is lehet kivizsgáltatni, hogy milyen eséllyel örökölhetné a gyermek a Huntington-kór betegségét. A Huntington-kór ritkasága folytán mindezekre csak akkor van szükség, ha a családban már korábban előfordult ez a betegség. 

Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!

Hogyan azonosítható a Huntington-kór?

A Huntington-kór diagnózisa általában klinikai, illetve genetikai vizsgálatok kombinációjával történik. Az orvosok, az érintett személy kórtörténetét, tüneteit és családi anamnézisét veszik figyelembe, továbbá olyan genetikai teszteket is elvégeznek, melyek a specifikusan a Huntington-kór mutációjának kimutatására szolgálnak.

A klinikai vizsgálatok során fontos, hogy a neurológus szakorvos először megismerje az érintett személy kórtörténetét, tüneteit, azok fennállásának idejét. Ezt követően fizikális vizsgálat során felméri a motoros, illetve a kognitív tüneteket, továbbá az pszichés tünetekre is rákérdez. A Huntington-kór diagnosztizálása során fontos kizárni egyéb kórképeket és rendellenességeket is, melyek felmerülhetnének a tünetek alapján.

A genetikai vizsgálatok és tesztek kiemelt szerepet játszanak a Huntington-kór diagnosztikájában, ugyanis a tesztek kimutatják a Huntington-kórra jellemző mutációkat a CAG ismétlődéseken keresztül. A genetikai tesztek közül a molekuláris genetikai teszt a leggyakrabban alkalmazott, aminek során DNS minta alapján azonosíthatók a mutációk.

Egyes esetekben szükség lehet egyéb diagnosztikai eszközökre is. Sor kerülhet például agyi képalkotó vizsgálatra, de akár neuropszichológiai teszteket is végezhetnek, melyek segítenek felmérni a kognitív állapotot.

Van lehetőség a Huntington-kór kezelésére?

Az orvostudomány jelenlegi állása szerint nincs olyan gyógyszer vagy gyógymód, amely képes teljes mértékben meggyógyítani a Huntington-kórt. A kezelés fő célja az érintettek tüneteinek enyhítése, az életminőség javítása és a betegség progressziójának lassítása. A Huntington-kór kezelése multidiszciplináris megközelítést igényel, tehát több szakember együttes munkájára van szükség. A Huntington-kór kezelése során együtt dolgozik a neurológus, pszichiáter és a neuropszichológus is. Maga a terápia is több mindenből tevődik össze: része a gyógyszeres kezelés, a fizioterápia, a mentális támogatás, illetve végstádiumban pedig a palliatív ellátás.

A gyógyszeres kezelést tekintve, jelenleg elérhetők olyan készítmények, melyek a tüneteket enyhíteni képesek; ezek a gyógyszerek a mozgásban keletkező zavarok és az akaratlan mozgások megjelenését csökkentik. Továbbá alkalmazható még gyógyszeres kezelés a Huntington-kór következtében kialakult szorongásra és depresszióra is. A fizioterápia szintén fontos részét képezi a tünetek enyhítésének, illetve segít az állapot romlásának lassításában. Különösen az egyensúly és a koordináció javításában tud segíteni a megfelelő mozgásos terápia.

A mentálhigiéniás segítés ugyancsak rendkívül hasznos eszköz, melyre a hozzátartozóknak is szükségük lehet. A Huntington-kór jelenleg egy gyógyíthatatlan állapot, melyben biztos a folyamatos állapotromlás. Ez mind a beteg, mind a környezete számára egy rendkívül nehéz terhet lelki terhet jelent. A mentálhigiénás támogás segíthet elfogadni a helyzetet, és más aspektusokból megközelíteni.

A Huntington-kór későbbi stádiumaiban sok esetben a család már nem tudja ellátni a hozzátartozót, vagy folyamatosan szükség van az egészségügyi személyzet jelenlétére. Ilyenkor jön szóba a palliatív (hospice) ellátás. Ennek célja a méltó körülmények biztosítása és a fájdalom csillapítása az életvégi időszakban.

Mi várható a Huntington-kór lefolyása során?

Sajnos a Huntington-kór az orvostudomány jelenlegi módszereivel nem gyógyítható, de az érintettek életkilátásai és életminősége nagymértékben változóak. A Huntington-kór túlélési ideje nagyjából 15-25 évre tehető, melyet a tünetek megjelenésétől számolnak. A túlélési idő és a betegség lefolyása azonban sok mindentől függ, és egyénenként eltérő. Az érintettek túlélési idejét, életminőségét, általános állapotát befolyásolja az, hogy milyen jellegű tüneteket tapasztalnak és mennyire súlyos a betegség. Továbbá rendkívül sokat számít, hogy a betegség mikor került felismerésre, illetve, hogy a beteg részt vesz-e rendszeresen a kezeléseken. Nagyon sokat segíthet a korai a felismerés. Ha egy családban azonosításra kerül a Huntington-kór, érdemes a még teljesen tünetmentes családtagokat is kivizsgálatatni genetikai vizsgálattal. Ezáltal pontosan azonosítható, hogy kik hordozzák magukban a Huntington-kór kialakulásának esélyét és kik tudják tovább örökíteni azt. A tudatos családtervezéshez nagyon fontos lehet ez az információ.

Téma szakértője

Hírek

Stroke után minél előbb el kell kezdeni a rehabilitációt

Stroke után minél előbb el kell kezdeni a rehabilitációt

A stroke ma már túlélhető, de a roham után szinte mindig a képességek károsodásával lehet számolni. A jó hír, hogy van lehetőség az elvesztett képességek fejlesztésére, helyettesítésére, ehhez azonban egy bizonyos időablakon belül meg kell kezdeni a rehabilitációt. Dr. Para ...
Fejfájás a fej hátsó részén? Ilyen okai lehetnek

Fejfájás a fej hátsó részén? Ilyen okai lehetnek

A fej hátsó részének fájdalma mögött többféle ok is meghúzódhat, a gyakori tenziós fejfájástól a ritkább occipitális neuralgiáig és a kiszáradásig. A diagnosztizálás nem mindig könnyű, de nagyon fontos, ugyanis ahogyan dr. Para Szabolcs , a Neurológiai Központ ...
Ezért szükséges az EEG az epilepszia diagnózisához

Ezért szükséges az EEG az epilepszia diagnózisához

Az epilepszia tünetei nagyon ijesztőek lehetnek, ezért az érintettek viszonylag gyorsan orvoshoz fordulnak, ha ismeretlen eredetű rosszulléteket, rohamokat, megmagyarázhatatlan ájulásokat élnek át. De mi a különbség az epilepsziás roham és az epilepszia betegség közt, és mi a szerepe a diagnosztizálásban az EEG ...

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK