A szédülés egy sokakat érintő probléma, ami gyakoriságától függően akár a mindennapokat is akadályozhatja. Több minden okozhatja; egy kiváltó tényező lehet többek között például a fül kristály elmozdulás is. Amellett, hogy a napi tevékenységet befolyásoló panaszról van szó, az ilyenkor tapasztalt érzés rendkívül kellemetlen is. Éppen ezért fontos, hogy a probléma forrása mielőbb kivizsgálásra kerüljön, hiszen a szédülés panasza megfelelő kezeléssel megszüntethető.
Tartalom
A jelenség sokszor ijesztő lehet, különösen akkor, ha hirtelen és gyakran jelentkezik. Ennek során többféle érzés is tapasztalható: a leggyakoribb a forgásszerű jelleg (szakszóval vertigo), illetve a mozgás és koordinációs bizonytalanság érzését kiváltó szédülés. Fontos kiemelni, hogy ez csak egy panasz, vagyis valaminek a tünete, ezért sem szabad figyelmen kívül hagyni, mindenképpen szakorvosi kivizsgálás szükséges, különösen akkor, ha nem eseti jelleggel tapasztalható és (látszólag) nincs kiváltó ok.
A szédülésnek több, a háttérben meghúzódó oka lehet, így nem mindig egyszerű meghatározni, hogy pontosan milyen szakorvost szükséges felkeresni. A probléma kiváltó oka lehet például:
Azonban nem minden esetben kell feltétlenül erre gondolni, hiszen ártalmatlan okok is meghúzódhatnak a szédülés mögött. Ilyen többek között, a szervezet számára nem elegendő cukorbevitel, front esetében a vérnyomás ingadozás, alkoholfogyasztás. Ugyanakkor, ha a szédülés rendszeresen jelentkezik, mindenképpen ajánlott egy alapos kivizsgáláson részt venni. Kapcsolódó cikkünk
Mit jelent a minor stroke (TIA) és miért kell kivizsgálni?
Szédülés során – amellett, hogy kiindulópontjai különbözőek lehetnek – eltérő érzések tapasztalhatók, így több fajtája különíthető el egymástól:
Talán ez a leggyakrabban tapasztalt szédülés típus. Legfőbb jellemzője, hogy hirtelen alakul ki, előfordulhatnak apróbb koordinációs problémák, például az illető nehezen tud egy helyben állni. Ennek oka első körben a belső fülben keresendő, ugyanis például a fül kristály elmozdulás is okozója lehet a szédülésnek.
A presyncope típusú szédülés nagy ijedtséget válthat ki, ugyanis, aki tapasztalja ezt, az úgy érzi, hogy hamarosan el fog ájulni. Az ájulás viszont nem következik be, ám az érzés a szédülés ideje alatt fennáll.
Ennél a formánál, ingataggá, kissé bizonytalanná válik a mozgás, különösen a járás. Mint a többi esetben is, itt is több ok, több betegség állhat a háttérben. Ilyen lehet például a belső fül bizonyos betegségei, érzékszervi problémák, ízületi betegségek, de akár egyes gyógyszerek is okozói lehetnek.
Ebben az esetben az érintett úgy érezheti, mintha valami „forogna” benn a fejében. Egy rendkívül kellemetlen tünetről van szó. Ilyenkor a beteg nem biztos benne, hogy el fog-e ájulni vagy sem. Ez gyakran jelenik meg szorongásos kórképekben.
Számtalan állapot és betegség okozhat szédülést, melynek kezelése elsősorban a probléma forrásának megtalálásán alapszik. A szédülésnek két fő meghatározása létezik: az egyik a centrális, a másik pedig a perifériás szédülés. Ennek tisztázása rendkívül fontos, hiszen ettől függően kerül megfelelő szakorvoshoz a beteg. Mindközül a leggyakoribb megnevezett, szédülést okozó állapot, betegség a BPPV (beningus paroxizmális pozicionális vertigo).
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
A beningus paroxizmális pozicionális vertigo (röviden BPPV), pontos okai általában tisztázatlanok, nem ismertek. Magát a szédülést azonban gyakorta a fül kristály elmozdulása váltja ki. Ehhez fontos tudni, hogy a belső fülben található a vestibularis rendszer, vagyis egyensúlyszerv, amely a fej mozgását figyelemmel kíséri. Itt található az úgynevezett vestibularis labyrinthus, ahol kálcium-karbonát lerakódások is megtalálhatók. Továbbá az egyensúlyszerv rendelkezik egy szabad folyadéktérrel is. Ezek, a belső fülben megtalálható úgynevezett kalcium-karbonát felhalmozódások a fejet, illetve nyakat ért kisebb traumák következtében elmozdulhatnak, darabok válhatnak le belőle, ezzel irritálva az egyensúlyozó szervet.
A panaszok különösen reggel ébredéskor (tehát a teljes test pozíció változásánál), illetve éjszaka forgolódás következtében jelentkeznek. Ugyanígy szédülés tapasztalható fel-, illetve lenézésnél is. Jellemzője még, hogy a mozgás hirtelenségéből fakadóan, maga a szédülés is hirtelen jelentkezik, illetve viszonylag rövid ideig – nagyjából körülbelül 50-60 másodpercig - tart. Kiváltó okának köszönhetően azonban naponta többször, rohamokban jelentkezik – minden alkalommal, ahogy újra és újra a fül kristály elmozdul, inger éri az egyensúlyozó szervet, ami szédüléshez vezet. Jellemző tünet lehet még a szédülés mellett a hányinger, akár hányás is, de előfordulhat akaratlan szemmozgás is. Fontos, hogy a tünetek egyénenként eltérők lehetnek!
A kristályok elmozdulásának okait jellemzően banális történések okozzák. Ilyen lehet például egy egyszerű rossz mozdulat, ami főként a nyakat érinti, de akár egy helytelenül, szakszerűtlenül elvégzett masszázs is. Fül kristály elmozdulást okozhat a nyaki terület megrántása is.
Mint minden esetben, a kivizsgálás során itt is fontos az anamnézis felvétele, a panaszok jellege és azok pontosítása. A vizsgálat részét képezi többek között az úgynevezett egyensúlyérzékelés teszt, melyben fontos szerepe van a központi idegrendszernek is. Éppen ezért kiemelt fontosságú a tartósan fennálló szédüléses panaszok esetén, az alapos neurológiai kivizsgálás. Ezzel kizárhatók súlyos idegrendszert érintő betegségek is. Mivel a fül kristály elmozdulás szédülést okoz, így nem elegendő fül-orr-gégész szakorvost felkeresni, a pontos, megnyugtató diagnózis felállításához neurológus szakorvosi vizsgálat és kezelés feltétlenül szükséges.
A fül kristály elmozdulás diagnózisát egy tapasztalt neurológus szakorvos akár a tünetekből is képes felállítani, azonban ehhez elengedhetetlen a fizikális vizsgálat és a Dix-Hallpike teszt elvégzése. Ennek lényege, hogy a pácienst ülő helyzetből fekvőbe kell helyezni, fontos, hogy a feje lelógjon a kezelőágyról, annak szintje alá. A fejet ezt követően 45 fokkal el kell fordítani oldalra. Mindezek után a pácienst újra fel kell ültetni. A diagnózishoz ezt a folyamatot szükséges megismételni a fej ellenkező oldalra történő fordításával is.
Szerencsére a fül kristály elmozdulás jóindulatú szédülést okoz, mely könnyen kezelhető és teljesen meg is szüntethető, gyógyszeres kezelés általában nem szükséges. Ez pedig elsősorban az úgynevezett Epley-manőverrel történik: a kezelés célja, hogy azok az elmozdult fül kristályok, amik az egyensúlyozó szervet ingerlik, eltűnjenek, pontosabban visszakerüljenek a helyükre. A manőver gyakorlatilag egy torna, melyet fontos, hogy először lehetőség szerint, neurológus szakorvos végezzen el, ugyanis előfordulhatnak a kezelés során akut neurológiai tünetek, szédüléses panaszok.
Jó hír azonban, hogy a manőver alkalmazásával már első alkalommal is jelentős – akár körülbelül 70-80%-os – eredmény érhető el. A torna elvégzése otthon is megismételhető, sőt javasolt is, hogy a probléma teljesen megszűnjön – ez nagyjából 3-4 hét alatt megtörténik. A terápia és a gyógyulás ezzel válik teljessé. Javasolt, hogy akinél igazolódik a fül kristály elmozdulás, az említett kezelésre lehetőség szerint éhgyomorra érkezzen, illetve ha van rá mód, akkor kísérettel – mindezzel csökkentve a kezeléssel járó lehetséges kellemetlenségeket, amik maximum néhány órán belül teljesen megszűnnek. Szédülés, gyengeség, hirtelen eszméletvesztés - Kardioközpont BPPV-vertigo – a leggyakoribb szédülésérzéssel járó kórkép - Neurológiai Központ Ferdenyak - csak pontos diagnózisra épülhet a kezelés - FájdalomközpontKapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Ugyan elméletben megtörténhet, hogy a fül kristály elmozdulás magától rendeződik, de nem érdemes várni a spontán gyógyulásra. Hiszen ehhez nagyon sok idő kellene: a spontán, magától történő gyógyulás ebben az esetben azt jelenti, hogy az elmozdult fül kristály mintegy eltűnik, felszívódik. Azonban amíg ez végbemegy, a szédülés nem szűnik meg, ezzel hosszú időre kellemetlen, ijesztő panaszokat okozva. Éppen ezért nem érdemes halogatni a neurológus felkeresését, nincs mitől tartani, hiszen a megfelelő szakorvos segítségével egy könnyen kezelhető problémáról van szó. Rendelés típusa: Személyes, rendelői vizitTéma szakértője
Professzor Dr. Gács Gyula