Az agyhártyagyulladás vagy meningitis életveszélyes állapotot hozhat létre, ezért felismerése, és a kezelés mielőbb megkezdése kulcsfontosságú a betegség kimenetelének szempontjából.
I. kerület - Széna téri rendelő - 1015 Budapest, Ostrom utca 16.
Az agyhártyagyulladás vagy meningitis az agyat és a gerincvelőt borító hártyák fertőzésének a következménye, melyet általában baktériumok és vírusok, ritkábban gombák okoznak.
Általánosságban elmondható, hogy a vírusos agyhártyagyulladás a kevésbé veszélyes forma, amely leggyakrabban a gyermekek között szokott előfordulni. Jellemzője, hogy rendkívül erős fejfájást képes okozni.
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
Ezzel szemben a bakteriális agyhártyagyulladás általában sokkal súlyosabb kórkép. Gyakran olyan baktériumok állnak a betegség kialakulásának hátterében, melyek egészséges egyénekben is előfordulnak az orr és a garat baktériumflórájának részeként, és nem okoznak tüneteket, azonban a véráramba, majd onnan az agyhártyára kerülve súlyos betegséget alakíthatnak ki. Az agyhártyagyulladás ezen formája egészségügyi sürgősségi állapot, órákon belül halálhoz vezethet, emiatt a korai diagnózis és kezelés kulcsfontosságú.
Az agyhártyagyulladás hátterében álló leggyakoribb kórokozók emberről emberre, jellemzően közeli kontaktussal, cseppfertőzéssel terjednek.
Vírusos agyhártyagyulladás esetén gyakran találkozhatunk enterovírusokkal, de ezek mellett a betegség kialakulását okozhatja a nyugat-nílusi vírus, a mumpsz, a morbilli, herpesz simplex vírus 1 és 2, a varicella zoster (a bárányhimlő kialakulásáért felelős kórokozó) és az LCM vírus is.
A bakteriális agyhártyagyulladás hátterében a Neisseria meningitidis (meningococcus), a Streptococcus pneumoniae (pneumococcus), a Haemophilus influenzae B típusa, a Mycobacterium tuberculosis, a B típusú Streptococcusok és az Escherichia coli bizonyos típusa merül fel. Erre a formára jellemző, hogy gyakran az agyhártyagyulladás kialakulását megelőzi valamilyen banális felső légúti fertőzés, melyet vírus okoz. Ennek hatására az orrban és a garatban tünetmentesen hordozott meningitist okozó kórokozó könnyebben bejut a véráramba, majd az agyhártyához.
Az agyhártyagyulladás tünetei különbözőek lehetnek a különböző életkorokban.
Csecsemőkben és kisgyermekekben az agyhártyagyulladás jele lehet:
Idősebb gyermekek és felnőttek esetén az agyhártyagyulladás jellemző tünetei:
Érdemes azonnal segítséget kérni, ha az alábbi tünetek jelentkeznek:
Az agyhártyagyulladás kivizsgálása során fontos szerepe van a fennálló tünetek feltérképezésének, illetve az orvosi fizikális vizsgálatnak, melynek során specifikus próbák elvégzésére is sor kerül. Ezek mellett az általános vizsgálatok közül szerepe van még a laborvizsgálatoknak, illetve esetenként a képalkotó vizsgálatoknak, elsősorban a MRI-nek is. Az agyhártyagyulladás egyértelmű diagnózisának felállításához azonban általában lumbalpunctio végzésére van szükség. Ilyenkor egy fecskendő segítségével agy-gerincvelői folyadékot nyerünk, melynek összetétele segíthet az agyhártyagyulladás diagnózisának felállításában, illetve a kiváltó kórokozó (baktérium, vírus vagy gomba) differenciálásában is hasznunkra lehet. Emellett a mintából mikrobiológiai vizsgálatok is végezhetők, melyek révén megtudhatjuk, hogy melyik kórokozóval állunk szemben, és baktériumok esetén az antibiotikum-érzékenységgel kapcsolatban is információkhoz juthatunk.
Az agyhártyagyulladás mielőbbi felismerésének szerepe lehet a betegség kimenetelében, ezért érdemes ismerni és felismerni azokat a tüneteket, melyek a betegség fennállására utalnak, és azonnali egészségügyi ellátás igénybevételét teszik szükségessé. Ilyen tünetek, jelek lehetnek:
Az agyhártyagyulladás kezelése az esetek túlnyomó részében kórházi ellátást tesz szükségessé. Magának az oki terápiának a megválasztása a kiváltó kórokozó függvénye.
Vírusos agyhártyagyulladás esetén többnyire nem áll rendelkezésre specifikus, vírus ellenes készítmény, ilyen esetekben a tüneti kezelés jelenti az egyedüli terápiás lehetőséget. Ez ágynyugalmat, pihenést, megfelelő mennyiségű folyadékbevitelét jelenti, illetve láz- és fájdalomcsillapítók alkalmazása jöhet még szóba. Bizonyos vírusok esetében, például a herpesz simplex vírusok ellen létezik specifikus vírusellenes gyógyszerek, ilyenkor ezeknek a készítményeknek az adása is indokolt lehet.
Bakteriális agyhártyagyulladás a terápia legfontosabb, lényegi része az antibiotikum adása, ami mellett természetesen a tünetek enyhítésének és bizonyos eseteken kortikoszteroidok alkalmazásának is van létjogosultsága.
Gomba által okozott agyhártyagyulladás esetén gombaellenes szerekre és a tünetek csillapítására van szükség.
Mivel a bakteriális agyhártyagyulladás életveszélyes kórkép, azért az akut ellátás során cél a diagnózis minél gyorsabb felállítása, és a kezelés lehető leghamarabbi megkezdése. A lumbalpunctio megtörténte és a vér levételét követően azonnal intravénás antibiotikum kombinációt kell indítani, melyet a vizsgálati eredmények ismeretében a későbbiekben az adott baktériumnak megfelelően le kell szűkíteni. Bárányhimlő: nem csak kiütéseket okozhat - GyermekgyógyászatiKözpont Nem csak a frontoktól fájhat a fejünk - Fül-orr-gégeKözpont Görcsöl a nyaka? Íme, a lehetséges okok - FájdalomKözpont Lehet, hogy a vérnyomása miatt fáj a feje? - KardioKözpont Kiütések csecsemő- és kisgyermekkorban – Viszket? Lázas? - AllergiaKözpontKapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Az agyhártyagyulladás megelőzésének egyik leghatékonyabb módszere a védőoltások alkalmazása. A meningococcus (ACYW és B) ellen létezik választható védőoltás, ezek közül C elleni térítésmentes, míg az ACYW típusok elleni kombinált vakcina térítés ellenében érhető el. A B típus elleni is létezik már hatékony oltóanyag, de Magyarországon az utóbbi években ez a típus háttérbe szorult.
Jelenleg a kötelező oltások közé tartoznak a Haemophilus influenzae B típus elleni, a pneumococcus elleni, a Mycobacterium tuberculosis elleni (BCG), a mumpsz és morbilli elleni (MMR) és a Varicella (bárányhimlő) elleni védőoltások. Mivel azonban a pneumococcus és a bárányhimlő elleni vakcinát csak nem rég vezették be (mindkettőt 2010. után), ezért sok felnőtt nincs beoltva velük. A Varicella elleni védőoltás javasolt mindenkinek, aki még nem esett át a bárányhimlőn, illetve érdemes akkor is felvenni a kapcsolatot szakemberrel, ha nem vagyunk biztosak benne, hogy átestünk a betegségen, ilyenkor ő segíthet annak eldöntésében, hogy érdemes-e beadatnunk az oltást. A pneumococcus elleni vakcina gyerekeknek kötelező, választható formáját a 65 év felettieknek, illetve krónikus betegségben szenvedőknek, lépeltávolításon átesetteknek ajánlják elsősorban.
Mindezek mellett természetesen a higiéniai szabályok betartása is szerepet játszik az agyhártyagyulladás megelőzésében, illetve bár hazánkban ritka a nyugati-nílusi vírus, inkább behurcolt esetek fordulnak elő, ha olyan országba utazunk, ahol jellemző a vírus előfordulása, a szúnyogok elleni védekezésnek van nagy jelentősége.
Azok számára, akik igazoltan meningitisben szenvedő beteggel kapcsolatba kerültek megelőző antibiotikum adása válik szükségessé, hogy megakadályozzuk az agyhártyagyulladás kialakulását. *A Neurológiai Központban Dr. Prinz Géza kizárólag neurológiai ellátást végez! Rendelés típusa: Téma szakértője
Dr. Prinz Géza