Gyógytorna - Neurológiai Központ

Gyógytorna - Neurológiai Központ

Szerző: dr. Babai László | Módosítva: 2023.06.27 15:40

A neurológia témaköre rendkívül átfogó, hisz lehet szó centrális érintettségről (agyi vagy gerincvelői károsodás) vagy perifériás idegrendszeri működési zavaráról is (pl. alkar zsibbadás, gyengeség, lábszárban fellépő görcsösség, fájdalom), azonban a neurológiában jártas gyógytornász a legtöbb betegség esetén nem csak az állapot megtartását, de javulást is elér.

Tartalom

Miért szükséges a gyógytorna neurológiai betegségek esetén?

Milyen neurológiai betegségek esetén segít a gyógytorna?

Hogyan hat a gyógytorna neurológiai betegségek esetén?

Miért fontos a gyógytorna a neurológiai betegségek esetén?

További kezelési lehetőségek a gyógytorna mellett

Miért szükséges a gyógytorna neurológiai betegségek esetén?

Nem csak a sérülések kezelésekor, hanem sok más betegség esetén is fontos a gyógytorna, ami egy szakképzett gyógytornász által vezetett terápia. A legtöbb neurológiai kórkép több idegrendszeri területet érint és sok esetben ismeretlen a kiváltó ok, azonban a célzott, vezetett koordinációs torna javítja a beteg állapotát. Maga a mozgás nem csak izommunka, de bonyolult idegrendszeri folyamat is, így képes a koordináció javításával, a különböző idegrendszeri struktúrák összehangolásával, a mozgástanulással gyógyítani a neurológiai betegségeket.

Milyen neurológiai betegségek esetén segít a gyógytorna?

A legtöbb neurológiai betegség esetén javulást okoz a mozgásterápia/gyógytorna, azonban a gyógytornász felkeresése előtt szükséges a megfelelő orvosi diagnózis, mivel a gyógytornász erre alapozva tudja elkészíteni a terápiás tervet. Az alábbi betegségeknél igazoltan fontos a neurológiai gyógytorna:

 

A mozgásterápiát hosszú távra kell kidolgozni, hisz a neurológiai problémák csak rendszeres és türelmes gyakorlással javulnak.

Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!

A gyógytorna segíthet a neurológiai betegségek terápiájában.

Hogyan hat a gyógytorna neurológiai betegségek esetén?

A kezelés megkezdése előtt az orvos és a gyógytornász részletes kommunikációja a siker feltétele. A rendszeres gyakorlás megkezdése előtt a gyógytornász az érintett izomcsoportok erejének és ügyességének felmérésével készíti el a terápiás tervet. Sok esetben a legegyszerűbb, a mindennapi tevékenységekhez szükséges alapvető mozgások is „kiesnek” a betegségek hatására, elsőként ezeket kell újratanulni. A koordinációt is érintő betegségek esetén (mint például a Parkinson-kór, stroke, sclerosis multiplex) kezelésénél átfogóan az egyensúlyt, koordinációt és a járásbiztonságot is szükséges javítani.

Amellett, hogy a lassú javulás hatására a beteg képes végrehajtani az életét is megkönnyítő mozgásokat, maga a tanulás folyamata is serkentően hat az idegrendszerre, ami a különböző betegségek javulásához vezet. Minél előbb elkezdődik a mozgásterápia, annál nagyobb az esély arra, hogy több funkció maradjon meg, de persze lényeges ekkor is a betegség súlyossága, mert mindegyiknek van enyhébb és erősebb lefolyású változata is.

Miért fontos a gyógytorna a neurológiai betegségek esetén?

A neurológiai betegségek során (legyen az akut vagy krónikus lefolyású) elsődleges szempont a különböző mozgásfunkciók visszanyerése és fejlesztése, ami nem csak a kórfolyamatok lassításában vagy a javulásban segítenek, de a mindennapi teendőket is könnyebbé teszik; ebben segít a gyógytorna. Ehhez azonban fontos a gyógytornász segítsége és a gyakori kezelések, mert az idegrendszer minél gyakoribb ingerlése hoz mihamarabbi, tartós eredményeket. Ebben az otthonra összeírt gyakorlatsorok is segítséget jelentenek. A görcsös, spasztikus izmok esetén a célzott izomlazító gyakorlatok is a neurológiai gyógytorna fontos részei.

További kezelési lehetőségek a gyógytorna mellett

A neurológiai gyógytorna mellett más fizikoterápiás kezelések alkalmazása gyorsíthatja a javulás mértékét. Ilyen kezelések:

  • Manuálterápia
  • Masszázs
  • PNF
  • Krioterápia
  • Elektroterápia
  • Fürdőterápia, balneológia
  • Ortézisek, segédeszközök

Gyógytorna és fizikoterápia

Bizonyos neurológiai állapotok és betegségek esetén célszerű a gyógytorna fizikoterápiával történő kiegészítése. Ilyen például a lökéshullám terápia vagy a manuálterápia. Bizonyos esetekben a kettő együttes alkalmazása gyorsabb javulást hozhat. Természetesen vannak olyan esetek, amikor a gyógytorna önmagában is elegendő lehet, ám ezt szakorvos képes felmérni és eldönteni.

Téma szakértői

Angi Nimród

Angi Nimród

gyógy- és sportmasszőr, fizikoterapeuta, SMT sportmanuálterapeuta, neuro-ortopédiai manuális terápia,
Dr. Vida Zsuzsanna

Dr. Vida Zsuzsanna

neurológus, alvásszakértő
Dr. Jakab Gábor PhD

Dr. Jakab Gábor PhD

neurológus

Hírek

Stroke után minél előbb el kell kezdeni a rehabilitációt

Stroke után minél előbb el kell kezdeni a rehabilitációt

A stroke ma már túlélhető, de a roham után szinte mindig a képességek károsodásával lehet számolni. A jó hír, hogy van lehetőség az elvesztett képességek fejlesztésére, helyettesítésére, ehhez azonban egy bizonyos időablakon belül meg kell kezdeni a rehabilitációt. Dr. Para ...
Fejfájás a fej hátsó részén? Ilyen okai lehetnek

Fejfájás a fej hátsó részén? Ilyen okai lehetnek

A fej hátsó részének fájdalma mögött többféle ok is meghúzódhat, a gyakori tenziós fejfájástól a ritkább occipitális neuralgiáig és a kiszáradásig. A diagnosztizálás nem mindig könnyű, de nagyon fontos, ugyanis ahogyan dr. Para Szabolcs , a Neurológiai Központ ...
Ezért szükséges az EEG az epilepszia diagnózisához

Ezért szükséges az EEG az epilepszia diagnózisához

Az epilepszia tünetei nagyon ijesztőek lehetnek, ezért az érintettek viszonylag gyorsan orvoshoz fordulnak, ha ismeretlen eredetű rosszulléteket, rohamokat, megmagyarázhatatlan ájulásokat élnek át. De mi a különbség az epilepsziás roham és az epilepszia betegség közt, és mi a szerepe a diagnosztizálásban az EEG ...

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK