
Parkinson-kór – miért érinti gyakrabban a férfiakat?
A Parkinson-kór nemi különbségeinek vizsgálatára számos tanulmány született, melyek arra az eredményre jutottak, hogy a betegség előfordulása a férfiaknál 1,5–2-szer gyakoribb, mint a nőknél. Dr. Para Szabolcs, a Neurológiai Központ neurológusa a nemek közti különbségekről beszélt a betegség tekintetében.
Egyre több a Parkinson-kór által érintett beteg
A Parkinson-kór az idegrendszer krónikus megbetegedése, melynek lényege az agy bizonyos területein megtalálható dopamintermelő sejtek pusztulása így az itt termelődő dopamin mennyiségének csökkenése. Érdekes adat, hogy az első tünetek csak a dopamintermelő sejtek számának felére való csökkenése után jelennek meg – tehát meglehetősen nagy a „tartalék”.
A legjellegzetesebb tünetek a mozgásszegénység (hypokinesia), az izommerevség (rigor), a végtagremegés (tremor), és az egyensúly megőrzésének nehézsége. Nem-motoros tünetek is társulnak a betegséghez, melyek a motoros tünetek előtt is kialakulhatnak, de megjelenhetnek és rosszabbodhatnak a betegség előre haladtával is.
Egy 2018-as tanulmány szerint a betegek száma 1990 ás 2016 közt megduplázódott, és elérte a 6,1 millió főt világszerte. Ez a romló tendencia egyrészt az idős emberek növekvő számának, másrészt valószínűleg környezeti faktoroknak is betudható.
Mozgási és más jellegű tünetek is különbözhetnek
A Mayo Klinikai egyik tanulmánya szerint különbség lehet a férfiak és nők között a Parkinson-kór kialakulását elősegítő rizikó faktorok tekintetében is. Férfiaknál a legfontosabb, egymástól független faktorok az életvitel és a foglalkozás voltak. Ezzel ellentétben, nőknél az életvitel és a foglalkozás egyáltalán nem játszott szerepet, sokkal inkább a vérszegénység.
A Parkinson-kór általában 40-70 éves kor között kezdődik, ezen belül leggyakrabban a hatodik évtizedben. A nőkben a kezdet átlagosan 2,2 évvel későbbre tolódik. Számos megállapítás jelzi, hogy az ösztrogének szerepet játszhatnak a Parkinson-kór alakulásában. A betegség állati modelljeiben az ösztrogének idegsejteket védő (neuroprotektív) hatással bírtak. Magyarázható a nőknél a későbbi kezdet a férfiakhoz képest magasabb kezdeti dopamin szinttel is, mely késleltetheti a dopamin szükséglet kritikus küszöbértékének elérését.
A nőknél gyakoribb a remegéssel (tremorral) induló betegség. A vizsgálatok alapján a tremor domináns betegek, mind a férfiak, mind a nők, átlagban 3,6 évvel voltak idősebbek a tünetek megjelenésekor, mint azok a betegek, akiknél a mozgásszegény, merev altípus jelentkezett. A tremor domináns betegcsoport lassabb romlást mutatott.
Más vizsgálatok azt az eredményt hozták, hogy a nem-motoros tünetek gyakoribbak a nőknél és súlyosabban is érintik őket. Ide sorolható többek közt a nyugtalan láb szindróma, a depresszió, a fájdalom, a fáradtság, a szaglás és az ízlelés csökkenése és az erős verejtékezés. Ugyanakkor a mentális képességek csökkenése a férfiaknál jelentősebb lehet. A kutatók tovább tanulmányozzák a biológiai nemmel összefüggő működésbeli különbségeket, és azt remélik, ha mélységében megértik a jelenséget, hatékonyabban tudják kezelni mind a férfiaknál, mind a nőknél jelentkező betegséget.
Már az első jeleknél orvoshoz kell fordulni
- Mivel a Parkinson-kór egyelőre nem gyógyítható, és folyamatosan romló tendenciát mutató betegség, a neurológiai kezelés legfontosabb célja a folyamat lassítása, a tünetek csökkentése – hangsúlyozza dr. Para Szabolcs, a Neurológiai Központ neurológusa. – A pácienseknek nem szabad homokba dugniuk a fejüket, érdemes már az első gyanús jeleknél orvoshoz fordulni, legyen szó a mozgásban jelentkező változásról, lelassulásról, egyensúlyzavarokról, a testtartás változásáról, remegésről, az írás nehézségeiről, vagy egyéb a mozgással nem összefüggő tünetről, mint a memória romlása, szaglászavar, látászavar, székrekedés, alvászavar, depresszió. A neurológiai kivizsgálással meg tudjuk állapítani, valóban Parkinson-kór okozza-e a tüneteket. Ha megszületik az erről szóló diagnózis, számos, gyógyszeres és egyéb lehetőségünk van az állapotromlás lassítására, ami jelentős életminőség különbséget jelent a páciensek és a hozzátartozóik számára.
Forrás: Neurológiai Központ (www.neurologiaikozpont.hu)
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Bejelentkezés neurológiai kivizsgálásra
Téma szakértője
-
Dr. Para Szabolcs
-
Szakterületek:
- neurológus, fejfájás specialista
-
Specialitások:
- szédülés
- fejfájás
- migrén botox kezelése
- végtagzsibbadás, fájdalom
- ENG vizsgálat
Rendelés típusa:
- Személyes, rendelői vizit az alábbi helyszíneken:
- Hétfő, kedd: 1015 Budapest, Ostrom utca 16. I/1.
- Szerda, péntek: 1147 Budapest, Csömöri út 18.
- Csütörtök: 1036 Budapest, Lajos u. 66.
Kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett!)
Ellátás magyar, német és román nyelven./consultation in English, German, Romanian available
Az ENG vizsgálat a Csömöri úti rendelőben elérhető!
Orvos válaszol
Több hónapja küzdök lábzsibbadással, 25 éves lány vagyok. A háziorvosom gyakorlatilag semmilyen információval nem szolgál, hová is menjek ilyen panasszal. Az utóbbi pár hétben mondhatni súlyosbodott. Eddig csak akkor zsibbadt, amikor feküdtem, mindegy volt hogy háton, hason, oldalt. Azonban mostmár ülés közben, illetve álló helyzetben is jelentkezik ez a probléma. A bal lábszáramban kezdődik, majd egészen felmegy a combomba. Tudna segíteni milyen vizsgálatok lennének szükségesek ahhoz, hogy kiderül jön mi okozza ezt?
Válaszát előre is köszönöm!
Mindenképpen szükség lesz egy fizikális vizsgálatra majd ezután valószínű, hogy szükség lesz lumbális MR és ENG vizsgálatra is, hogy kiderítsük mi okozza ezeket a panaszokat.
Ha gyorsabban szeretne vizsgálatra menni, javasolom, kérjen időpontot a Neurológiai Központunkba egy szakorvosi kivizsgálásra!
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Alaposság
További véleményekA Doktor úrnál alaposabb, körültekintőbb orvossal még nem találkoztam! Alaposan kikérdezett a panaszaimról, és gondosan határozta meg a további teendőket.