Nyugtalan láb szindróma

Nyugtalan láb szindróma

Módosítva: 2024.05.08 11:01

A nyugtalan láb szindróma egy nehezen diagnosztizálható, sok kellemetlenséget okozó kórkép, mely az alvászavarok közé sorolható. Diagnosztizálása neurológus, alvásszakértő feladata.

Tartalom

Mi a nyugtalan láb szindróma?

Motoros és érző idegek működése és a nyugtalan láb szindróma

A nyugtalan láb szindróma kialakulása

A nyugtalan láb szindróma tünetei

A nyugtalan láb szindróma okozta lehetséges szövődmények

A nyugtalan láb szindróma kivizsgálása

A nyugtalan láb szindróma és az alvásvizsgálat

Online Bejelentkezés

Dr. Vida Zsuzsanna

I. kerület - Széna téri rendelő - 1015 Budapest, Ostrom utca 16.

Mi a nyugtalan láb szindróma?

A nyugtalan láb szindróma egy alvászavar, pontosabban egy neurológiai rendellenesség, amely a motoros és az érző idegeket is érinti, különösen az alsó végtagokban. Neurológiai szempontból a nyugtalan láb szindróma kóros ingerlékenységet és aktivitást eredményez a perifériás idegekben, amelyek az izmokhoz és az érző részhez kapcsolódnak.

Motoros és érző idegek működése és a nyugtalan láb szindróma

Az idegrendszer két fő típusú idegrostot tartalmaz, ezek a motoros (vagy más néven mozgató) és érző (másképp szenzoros) idegrostok. Mindkettő működése létfontosságú a test működésében, és a neurológiai kórképek, beleértve a nyugtalan láb szindróma diagnózisát és kezelését is, gyakran ezekre az idegekre fókuszálnak.

Motoros – mozgató – idegrendszer

A motoros idegrostok az idegrendszer részei, amelyek az agyból vagy a gerincvelőből származnak, és az izmokhoz vezetnek. Működése során, az agyból érkező információkat, „parancsokat” továbbítja az izmok felé. Ezek az idegrostok felelősek az izommozgások kiváltásáért és irányításáért. Amikor a motoros idegrostok ingerlés alatt állnak, az izmok összehúzódnak, ezáltal mozgást előidézve.

Érző – szenzoros – idegrendszer

A perifériás idegrendszer részét képezi az érő idegrendszer. Feladata az érzékszervekből az információk továbbítása a központi idegrendszernek. Az érző idegrendszer felelő a külvilágból és a testből származó érzékelések – ilyen például a hő, hideg, fájdalom – átviteléért. Az érző idegrostok érzékelik a környezet változásait, és ezen információk alapján reagál a központi idegrendszer is.

A nyugtalan láb szindróma esetében a probléma az érző idegrendszerrel kapcsolatos. A kórkép az érző idegrostok kóros aktivitását okozza az alsó végtagokban, ami kellemetlen érzéseket kelt, és a lábak kényszermozgását váltja ki. AZ érző idegrostok túlzott ingerlékenysége és az ebből eredő diszkomfort érzés áll a nyugtalan láb szindróma neurológiai eredete mögött. A motoros és érző idegrendszer együttműködése és egyensúlya elengedhetetlen a normális mozgás, érzékelés és funkciók fenntartásához a testben. A neurológiai vizsgálatok segítenek azonosítani a rendellenességeket és kialakítani a megfelelő kezelési tervet a nyugtalan láb szindróma betegeinek.

Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!

A nyugtalan láb szindróma kialakulása

A nyugtalan láb szindróma kialakulásának pontos mechanizmusai még nem teljesen tisztázottak, de alapvetően a jelenlegi állásfoglalások szerint, több tényező is szerepet játszhat a kialakulásában.

Genetikai tényezők

A genetika hajlam szerepet játszhat a nyugtalan láb szindróma kialakulásában. Ha valaki családjában más családtagok is szenvednek a szindrómától, akkor előfordulhat, az újbóli, későbbi generációkban történő megjelenés is.

A dopamin rendszer diszfunkciója

A dopamin nevű neurotranszmitter szerepe nagy valószínűséggel fontos tényező a nyugtalan láb szindróma kialakulásában. A dopamin, egy vegyület, amely részt vesz az ingerületvezetésben és a mozgás irányításában. A kutatók azt feltételezik, hogy a nyugtalan láb szindróma esetében a dopamin egyensúlyhiánya jelen lehet, ami a kórképnek és annak tüneteinek kialakulásához vezet.

Vashiány

Vashiány következtében is kialakulhat nyugtalan láb szindróma, ilyen esetben szekunder kialakulásról van szó, vagyis az elsődleges probléma a vashiány.

Gyógyszerek

Léteznek bizonyos gyógyszerek, amelyek fokozhatják a nyugtalan szindróma kialakulásának lehetőségét, illetve megléte esetén azok tüneteit is. Ilyen gyógyszer például a lítium, egyes antidepresszánsok, továbbá bizonyos neuroleptikumok is.

A nyugtalan láb szindróma tehát több hatásnak is az eredménye lehet. A pontos mechanizmusok még nem teljesen ismertek, ezért is fontos gyanú esetén a megfelelő szakorvosi kivizsgálás.Nyugtalan láb szindróma - Neurológiai Központ

A nyugtalan láb szindróma tünetei

A szindróma különböző tünetekkel jár, amelyek általában a lábakban jelentkeznek, különösen nyugalomban, például fekvés vagy ülés során. Ebből kifolyólag is adódik az, hogy amellett, hogy neurológiai eredetű problémáról van szó, az alvászavarok körébe is tartozik.

Furcsa érzés a lábakban

A furcsa, kellemetlen, ugyanakkor nehezen leírható érzés elsősorban a lábakban jelentkezik. AZ érzés leginkább zsibbadáshoz, vagy égő érzéshez hasonlítható az érintettek szerint. Ugyanakkor ez az érzés változatos lehet.

Kényszermozgás

A furcsa érzés mellett egyfajta erőteljes érzés is gyakran jelentkezik a lábak mozgatására vonatkozóan. A kényszermozgás oka gyakorlatilag a furcsa érzés megszüntetése a lábban, ugyanis az alsó végtagok mozgatására ez jellemzően – igaz csak átmenetileg – megszűnik.

Alvászavarok

A nyugtalan láb szindróma – mivel elsősorban nyugalmi helyzetben jelentkeznek a tünetei –zavarhatja az alvást. A kórkép tünetei miatt nehezebbé válik az elalvás, illetve gyakoriak a többszöri éjszakai felébredések is. Az alvás nem megfelelő minősége, mélysége és hossza további problémákhoz vezethetnek, ezért is tekinthető alvászavarnak.

A nyugtalan láb szindróma okozta lehetséges szövődmények

A nyugtalan láb szindróma a megfelelő diagnózis és kezelés nélkül, hosszú távon szövődményekhez vezethet.

A leggyakoribb szövődmény az alváshiány. Mivel a tünetek főként éjszaka jelentkeznek, így értelemszerűen a nyugodt alvás nem lehetséges, sem a furcsa érzés, sem pedig a kényszermozgások miatt sem. Az alváshiány és kialvatlanság, kimerültséghez, nappali álmossághoz, fejfájáshoz, ingerlékenységhez és koncentrációs problémákhoz vezethet. Ebből kifolyólag pedig a mindennapi életben, illetve a munkahelyen is gondok adódhatnak. Mind a tünetek, mind pedig a kimerültség fokozott és állandó stresszhez vezet.

Továbbá a szív- és érrendszeri problémák is megjelenhetnek, ugyanis a hosszú távú alváshiány és stressz negatívan befolyásolják a szív egészségi állapotát, illetve a keringési rendszert is.

A nyugtalan láb szindróma kivizsgálása

A nyugtalan láb szindróma diagnózisához jellemzően neurológus, alvásszakértő orvos általi kivizsgálásra van szükség, ugyanis a kórkép alapvetően nem könnyen diagnosztizálható, továbbá a diagnózis felállítása különlegesebb diagnosztikai módszereket igényel.

Az első lépés az anamnézis felvétele: a beteg életvitelének megismerése, a családi kórelőzmények felvétele. Fontos, hogy az orvos pontosan ismerje a tüneteket, azok hosszát, továbbá megjelenési körülményeit is. Kiemelten fontos a szedett gyógyszerekről is tájékoztatni az orvost. A fizikális vizsgálat, illetve a laboreredmények ismerete szintén fontos.

A neurológiai vizsgálat során a neurológus ellenőrzi az idegrendszer működését, beleértve a reflexek működését, az érzékelést. Erre azért van szükség, hogy az egyéb problémák kizárásra kerüljenek.

A nyugtalan láb szindróma diagnózisának teljes bizonyossággal történő felállításához alvásvizsgálat is szükséges.Nyugtalan láb szindróma - Neurológiai Központ

A nyugtalan láb szindróma és az alvásvizsgálat

A diagnózis felállításának érdekében érdemes részt venni poliszomnográfiás alvásvizsgálaton, mely kényelmes, nyugodt, felügyelt körülmények között, alváslaborban történik. Ennek során egy éjszakát az alváslaborban kell eltöltenie az érintettnek. Az éjszaka folyamán a különböző testi funkciók kerülnek mérésre és rögzítésre. Ilyen például az agyhullámok (EEG vizsgálat), a szemmozgás, az izomműködés és légzés, továbbá a lábakra is kerülnek fel érzékelő szenzorok, melyek szintén figyelik a mozgást. A vizsgálat során kapott eredményeket a vizsgálatot végző alvásszakértő kiértékeli, majd felállítja a diagnózist.

Téma szakértője

  • Dr. Vida Zsuzsanna

  • Szakterületek:
    • neurológus, alvásszakértő
  • Specialitások:
    • horkolás, alvási apnoé
    • alváskivizsgálás
    • alvászavar, alvásproblémák
    • nyugtalan láb szindróma
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)

     

    Rendelés típusa:

     

    *Szakorvosi másodvélemény, valamint vizsgálati eredmények kiértékelésekor első alkalommal javasolt távkonzultációra bejelentkezni.

     

Hírek

Ezért szükséges az EEG az epilepszia diagnózisához

Ezért szükséges az EEG az epilepszia diagnózisához

Az epilepszia tünetei nagyon ijesztőek lehetnek, ezért az érintettek viszonylag gyorsan orvoshoz fordulnak, ha ismeretlen eredetű rosszulléteket, rohamokat, megmagyarázhatatlan ájulásokat élnek át. De mi a különbség az epilepsziás roham és az epilepszia betegség közt, és mi a szerepe a diagnosztizálásban az EEG ...
A memóriavesztés okai az Alzheimer-kóron kívül

A memóriavesztés okai az Alzheimer-kóron kívül

A romló memóriáról, a súlyos kognitív leépülésről szinte mindenkinek a demencia, és annak leggyakoribb típusa, az Alzheimer-kór jut eszébe, holott ezen kívül is vannak okok, amelyek átmeneti vagy végleges memóriavesztéshez vezethetnek. Ezekről készített összegzést dr. Gács ...
A demencia és a stroke közös tőről fakad?

A demencia és a stroke közös tőről fakad?

Al Capona, Semmelweis Ignác, Ady Endre és Nietzsche – ki gondolná, hogy e híres személyek közt a kapocs éppen a demencia? A demencia az az elbutulásnak is nevezett  a tünetcsoport, amelyet számos ok válthat ki, és az elmúlt évszázadok folyamán változott a tényleges oka, a leggyakoribb oka, illetve a ...

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK