Migrénes jelenség a szemben? Fontos a kivizsgálás

Migrénes jelenség a szemben? Fontos a kivizsgálás

Dr. Vida Zsuzsanna Módosítva: 2023.12.14 15:13

A jellemzően migrénes fejfájás mellett megjelenő látási zavarok egyes esetekben önállóan is jelentkeznek, és sokszor fájdalommal is járnak. Dr. Vida Zsuzsanna, a Neurológiai Központ neurológusa, szomnológus a tünetekre és a kivizsgálás jelentőségére hívta fel a figyelmet.

A vizuális zavarok roppant kellemetlenek

- Mostanában fel-felbukkan az okuláris migrén elnevezés, ami azonban a fejfájások klasszifikációjában nem létező fogalom. A migrénes fejfájás klasszikus megelőző tünete a vizuális aura, mely jelentheti a látótér beszűkülését vagy szikrák, fényes pontok, cikkcakk vonalak megjelenését a látótérben. Előfordulhat, hogy az aura tüneteket nem követi fejfájás, ez különösen riasztó lehet a beteg számára. Ha fejfájás sem jelentkezik a többi, ún. aura jelenségen kívül, akkor általában csendes migrénről beszélhetünk (migrénes vizuális aura fejfájás nélkül) – ismerteti Vida doktornő.- Ne gondoljuk azonban, hogy ha nincs fejfájás, az aura jelenségek, így a vizuális zavarok nem olyan kellemetlenek. Ez ugyanis egy roppant zavaró, szerencsére nem túl hosszú ideig tartó állapot, amit mindenképpen érdemes kivizsgáltatni és kezeltetni.
Melyek azok a tünetek, amelyek jellemzőek a vizuális migrénes aurára?

  • Átmenetileg villámok, csillagok, cikk-cakk vonalak, vagy más minták jelennek meg a látótérben.
  • A látótér közepén egy fénylő pont vagy egy vakfolt jelenik meg, amely egyre nő.
  • Fény- és hangérzékenység (gyakran már a fejfájás időszakában jelentkezik).
  • Az egyéb aura jelenségek lehetnek beszédzavar, végtaggyengeség, arc, kar, láb zsibbadása.

Az úgynevezett aura jelenségek általában 10-60 percig tartanak, és sokszor ezután következik a fejfájás szakasz, de van, hogy ez utóbbi el is marad. A fejfájás típusos kísérőjelenség a hányinger, hányás, erős hang, fény kerülése.

A kialakulás okai és a rizikófaktorok

A migrén járhat vizuális zavarokkal is, amelyeken a neurológus segíthet.A tudósok egyelőre nem biztosak sem abban, pontosan mi okozza a migrént, sem abban, miért alakulnak ki az aurajelenségek. Egyes feltételezések szerint bizonyos gyulladások állhatnak a háttérben, mások inkább rendellenes agyi elektromos tevékenységgel magyarázzák a problémát, de az határozottan megfigyelhető, hogy a hajlam jobbára öröklődik a családokban. Természetesen vannak olyan állapotok is, amelyek kiválthatnak migrénes rohamot, mint például a dehidráció, az alkoholfogyasztás (különösen a vörösbor), a kevés alvás, a hosszú autóvezetés, a túl sok koffein, bizonyos szagok, hangok, fények és egyes ételszínezékek, - adalékok. 

Mi a különbség a vizuális aura és a retinális migrén közt?

- Elsősorban érdemes tudni, hogy bár a vizuális aurával járó migrén fájdalmas és esetleg ijesztő lehet, többnyire gyorsan elmúlik és megfelelő kivizsgálás után kezelhető – hangsúlyozza dr. Vida Zsuzsanna, a Neurológiai Központ neurológusa, szomnológus.
Migrén, fejfájás esetén fontos a neurológiai kivizsgálás.– Ugyanakkor a hasonló tüneteket okozó retinális migrén esetében csak az egyik szemet érinti, fél egy óránál rövidebb ideig tart, tünete szikralátás vagy vakság, mely fejfáshoz kapcsolódik. Akkor érdemes tehát erre gyanakodni, ha a jelenség csak az egyik szemet érinti, ha villogó fények jelennek meg a látótérben, vagy ha váratlanul eltűnik az egyik szem látómezejének egy része. Az esetek egy részében az egyik szem látásának elvesztése mögött nem migrén, hanem valami sokkal komolyabb ok áll, ezért ha a tünetek nem szűnnek, érdemes orvoshoz fordulni.
Vida doktornő szerint tehát mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni a vizuális aurával, de az egyéb aura jelenségekkel kísért migrénnel, egyrészt, hogy megszülessen a pontos diagnózis (szükség szerint kizárhatóak legyenek olyan organikus eltérések, melyek ugyan ritkán, de állhatnak migrénes betegség hátterében).  Az orvosi vizsgálat kapcsán sor kerülhet a legideálisabb terápia beállítására is, ilyen módon megszabadulhatunk a kínzó érzéstől. A migrén kezelését pedig már csak azért is fontos szakorvosra bízni, mert sokszor az összetett terápia a célravezető, amely egyaránt tartalmazhat gyógyszeres segítséget, életmód javaslatokat és akár a háttérben álló betegség (például magas vérnyomás, epilepszia, hormonális eltérések, hangulatzavar) kezelését. 
 

Forrás: Neurológiai Központ (www.neurologiaikozpont.hu)

Online Bejelentkezés

Dr. Vida Zsuzsanna

I. kerület - Széna téri rendelő - 1015 Budapest, Ostrom utca 16.

Téma szakértője

  • Dr. Vida Zsuzsanna

  • Szakterületek:
    • neurológus, alvásszakértő
  • Specialitások:
    • horkolás, alvási apnoé
    • alváskivizsgálás
    • alvászavar, alvásproblémák
    • nyugtalan láb szindróma
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)

     

    Rendelés típusa:

     

    *Szakorvosi másodvélemény, valamint vizsgálati eredmények kiértékelésekor első alkalommal javasolt távkonzultációra bejelentkezni.

     

Orvos válaszol

Tisztelt klinika!
Hónapok óta érzek fájdalmat a nyakamban egy pontban ami felsugárzik a fejembe is. Eleinte csak akkor volt ez, amikor a kanapén ültem és tvztem, de 2 hete már barmilyen testhelyzetben is vagyok előjöhet. A fájdalom ilyenkor annyira erős, hogy a munkamban is korlátoz. A minap voltam reumatológusnál, és ő nem állapított meg mozgásszervi gondot, ezért neurológust javasolt, hogy kideríthessem mi a baj. Gyerekkorom óta fejfájós voltam, de nem diagnosztizáltak migrénnel. Kérem, ha ebben tudna segíteni, vizsgálat típust javasolni, azt megköszönném.

Üdvözlettel
Csákó Gergely

Professzor Dr. Gács Gyula
Professzor Dr. Gács Gyula neurológus
Kedves Gergely,

Az első vizsgálat típusa amit javasolhatnék, egy neurológai vizsgálat. Ekkor kiderülhetne az Ön kora kiderülhetne, hogy a fájdalom milyen jellegű, kíséri-e egyéb tünet, mint hányinger, hányás, fény és hang kerülése...stb
Egyáltalán hol fáj a nyaka, és miért gondolja, hogy onnan sugárzik a fejébe, és milyen formában? Egy szó, mint száz a megadott adatokból sajnos nem tudom megmondani, hogy milyen típusú ez a fájdalom.

Üdvözlettel. Dr. Gács Gyula

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Alapos

Nagyon meg vagyok elégedve dr. Vida Zsuzsanna vizsgálat közbeni alaposságával és szaktudásával! 

További vélemények

Hírek

Stroke után minél előbb el kell kezdeni a rehabilitációt

Stroke után minél előbb el kell kezdeni a rehabilitációt

A stroke ma már túlélhető, de a roham után szinte mindig a képességek károsodásával lehet számolni. A jó hír, hogy van lehetőség az elvesztett képességek fejlesztésére, helyettesítésére, ehhez azonban egy bizonyos időablakon belül meg kell kezdeni a rehabilitációt. Dr. Para ...
Fejfájás a fej hátsó részén? Ilyen okai lehetnek

Fejfájás a fej hátsó részén? Ilyen okai lehetnek

A fej hátsó részének fájdalma mögött többféle ok is meghúzódhat, a gyakori tenziós fejfájástól a ritkább occipitális neuralgiáig és a kiszáradásig. A diagnosztizálás nem mindig könnyű, de nagyon fontos, ugyanis ahogyan dr. Para Szabolcs , a Neurológiai Központ ...
Ezért szükséges az EEG az epilepszia diagnózisához

Ezért szükséges az EEG az epilepszia diagnózisához

Az epilepszia tünetei nagyon ijesztőek lehetnek, ezért az érintettek viszonylag gyorsan orvoshoz fordulnak, ha ismeretlen eredetű rosszulléteket, rohamokat, megmagyarázhatatlan ájulásokat élnek át. De mi a különbség az epilepsziás roham és az epilepszia betegség közt, és mi a szerepe a diagnosztizálásban az EEG ...

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK