Az idegrendszer és a test szervei, szövetei között fennálló kapcsolatot a környéki, más néven perifériás idegrendszer teremti meg.
A környéki idegrendszer idegrostjaival és idegdúcaival az egész szervezetet behálózza. Az érzőidegdúcok a gerinccsigolyák két oldalánál találhatóak, míg az agyvelőben eltérő helyeken fordulnak elő. A vegetatív működésben résztevő vegetatív dúcok a szervekhez közel helyezkednek el.
Az idegeket –eredésüktől függően- két nagy csoportra bonthatjuk. Ezek alapján beszélhetünk agyidegekről és gerincvelői idegekről.
Az agyidegek az agyból eredő érző-, mozgató-, és kevert idegek. 13 pár agyideget különböztetünk meg, melyek sorban a következők :
Az agyidegek az agyban található érző-, vagy mozgató magvakból, illetve az agyból eredő perifériás idegrostokból állnak. Az idegrostok innen idegzik be az érző-, vagy mozgató célszervet.
A 31 pár gerincvelői ideg a csigolyaközti lyukon hagyja el a gerinccsatornát. A gerincvelői idegek 2-2 gyökérrel kapcsolódnak a gerincvelőhöz. Hátul az érző/afferens ideggel, mely a központi idegrendszer irányába szállítja az információt, és elöl a mozgató ideggel (efferens), mely a központból szállítja az ingerületet a végrehajtó szerv felé.
Az idegek érző-, szomatikus mozgató- és (a nyaki szakaszt kivéve) vegetatív rostokat is tartalmaznak, tehát elmondható hogy mind a 31 pár gerincevelői ideg kevert ideg.
Téma szakértői
Jelentkezzen be neurológiai vizsgálatra