Idegrendszer

Szerző: Neurológiai Központ | Létrehozva: 2021.02.15 16:53 | Módosítva: 2021.08.23 10:57

Az idegrendszer és a test szervei, szövetei között fennálló kapcsolatot a környéki, más néven perifériás idegrendszer teremti meg.

A környéki idegrendszer idegrostjaival és idegdúcaival az egész szervezetet behálózza. Az érzőidegdúcok a gerinccsigolyák két oldalánál találhatóak, míg az agyvelőben eltérő helyeken fordulnak elő. A vegetatív működésben résztevő vegetatív dúcok a szervekhez közel helyezkednek el.

Az idegeket –eredésüktől függően- két nagy csoportra bonthatjuk. Ezek alapján beszélhetünk agyidegekről és gerincvelői idegekről.

Agyidegek

Az agyidegek az agyból eredő érző-, mozgató-, és kevert idegek. 13 pár agyideget különböztetünk meg, melyek sorban a következők :

  1. szaglóideg
  2. látóideg
  3. közös szemmozgató ideg
  4. sodorideg
  5. háromosztatú ideg
  6. távolító ideg
  7. arcideg
  8. egyensúlyi és hallóideg
  9. nyelv-garat ideg
  10. bolygóideg
  11. járulékos ideg
  12. nyelv alatti ideg
  13. terminális ideg

Az agyidegek az agyban található érző-, vagy mozgató magvakból, illetve az agyból eredő perifériás idegrostokból állnak. Az idegrostok innen idegzik be az érző-, vagy mozgató célszervet.

Gerincvelői ideg

A 31 pár gerincvelői ideg a csigolyaközti lyukon hagyja el a gerinccsatornát. A gerincvelői idegek 2-2 gyökérrel kapcsolódnak a gerincvelőhöz. Hátul az érző/afferens ideggel, mely a központi idegrendszer irányába szállítja az információt, és elöl a mozgató ideggel (efferens), mely a központból szállítja az ingerületet a végrehajtó szerv felé.

Az idegek érző-, szomatikus mozgató- és (a nyaki szakaszt kivéve) vegetatív rostokat is tartalmaznak, tehát elmondható hogy mind a 31 pár gerincevelői ideg kevert ideg.

Téma szakértői

Dr. Molnár Márk

Dr. Molnár Márk

neurológus, pszichofiziológus, tudományos kutató
Angi Nimród

Angi Nimród

gyógy- és sportmasszőr, fizikoterapeuta, SMT sportmanuálterapeuta, neuro-ortopédiai manuális terápia,
Dr. Vida Zsuzsanna

Dr. Vida Zsuzsanna

neurológus, szomnológus

Hírek

Parkinson- kór - tünet lehet az automatikus mozgások elvesztése

Parkinson- kór - tünet lehet az automatikus mozgások elvesztése

Sokan a remegést gondolják a Parkinson-kór első tünetének, holott az automatikus mozgások megváltozására sokszor előbb fel lehet figyelni. Mi okozza ezt a betegséget, mikor kell orvoshoz fordulni és hogyan lehet a lehető legtovább fenntartani a jó életminőséget? Dr. Gács Gyula tanár úr, a Neurológiai ...
Szklerózis multiplex – Applegate és Blair is ezzel küzd

Szklerózis multiplex – Applegate és Blair is ezzel küzd

Az elmúlt időszakban Christina Applegate és Selma Blair is nyilvánosságra hozta, hogy szklerózis multiplex-szel él. Milyen tünetek utalhatnak erre a betegségre? Valóban minden beteg előbb-utóbb kerekesszékre szorul? Hogyan állítható fel a diagnózis és milyen kezelési lehetőségek léteznek? A SM-mel ...
Szédülés, fülzúgás, hallásromlás - Meniére betegség is lehet

Szédülés, fülzúgás, hallásromlás - Meniére betegség is lehet

A forgó jellegű szédülés, a hallásromlás, a fülzúgás olyan kínzó tünetek, amelyek nagyon megnehezíthetik bárki napjait. Dr. Gács Gyula tanár úr, a Neurológiai Központ neurológusa a gyakran a panaszok mögött álló Meniére betegség kezelési lehetőségeiről ...

Prima Medica Egészségközpontok

Tisztelt Pácienseink!

Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!

Köszönettel:

Prima Medica Egészségközpontok