Demencia javítása pszichiáterrel

Demencia javítása pszichiáterrel

Módosítva: 2024.11.27 16:37

A demencia olyan kórképeket foglal magában, amik a kognitív funkciók hanyatlásával járnak. Az esetek többségében időseknél jelentkezik demencia, ám ritkán előfordulhat, hogy már fiatalabb korban is megjelennek az első tünetek. A demencia gyakran társul pszichiátriai problémákkal. A demencia legtöbb típusát jelenleg még nem tudjuk gyógyítani, ám a folyamat lassítható és sokat segíthet a demencia javítása pszichiáterrel.

Tartalom

Milyen betegség a demencia?
Hogyan függ össze a demencia és a pszichés változások?
Hatásos lehet a demencia javítása pszichiáterrel?
Milyen esetekben javasolt a demencia javítása pszichiáterrel?
Hogyan történik a demencia javítása pszichiáterrel?

Kapcsolódó szolgáltatásaink a Neurológiai Központban

Milyen betegség a demencia?

A demencia az agy kognitív funkcióit érintő betegségek összefoglaló neve. Ez azt jelenti, hogy olyan betegségek tartoznak ide, amik valamilyen módon károsítják az agyban található idegsejteket, ezáltal pedig az agy funkcióit. Az agy különböző területei különböző feladatok ellátásáért felelősek. Vannak területek, amik a beszédért, mások a személyiségért vagy a memóriáért felelnek. A demencia tünetei éppen ezért változhatnak attól függően, hogy pontosan melyik területeket érinti a betegség. A demencia legtöbb típusa progresszív betegség, ami azt jelenti, hogy idővel előrehalad és egyre több agyi területet érint. Emiatt a demencia tünetei tehát folyamatosan változhatnak, és gyakran hullámzó lefolyást mutat a betegség. A legjellemzőbb kognitív tünetek az alábbiak:

  • memóriazavar, mely érinti a rövid- és hosszú távú memóriát is
  • szótalálási nehézség
  • problémák az írással és olvasással (afázia)
  • koordinációs és motoros zavarok (apraxia)
  • probléma megoldási nehézségek
  • tervezési problémák

A demencia tehát egy krónikus, progresszív betegség, melynek során az agyban irreverzibilis, vagyis visszafordíthatatlan változások következnek be. A visszafordíthatatlansága miatt jelenleg nem is tudjuk gyógyítani a demenciát, ám korán felismerve igenis tudunk javítani rajta! Van lehetőség ugyanis a demencia progressziójának lassítására és a jó életminőség megőrzésére minél hosszabb ideig. A későbbiekben bemutatásra kerülő demencia javítása pszichiáterrel is ezt a célt szolgálja.

A demenciának különböző fajtái ismertek, megkülönböztethető primer és szekunder demencia. Az alábbiakban összegyűjtöttük a primer demenciák gyakoribb, közismertebb típusait:

  • Alzheimer-kór: Az Alzheimer-kór a demenciák legismertebb és legelterjedtebb típusa. A betegség során az agysejtek fokozatos és folyamatos pusztulása zajlik.
  • Vaszkuláris demencia: A vaszkuláris demencia agyi érkárosodás miatt alakul ki. A tünetek súlyosságát és típusát befolyásolhatja, hogy az agy mely területe érintett.
  • Lewy-testes demencia: A Lewy-testes demencia az öröklődő demenciák közé tartozik. A rosszul lebomló fehérjék zárványokba csoportosulnak, és lerakódnak az agyban, ami demencia kialakulásához vezet.
  • Frontotemporális demencia: A frontotemporális demencia körébe több betegség is tartozik. A tünetek már viszonylag korán, akár már 40 éves kor körül jelentkezhetnek, szerencsére azonban a betegség előrehaladtával a memória zavara nem olyan jelentős mértékű, mint egyéb demenciák esetében.
  • Kevert demencia: A kevert demencia jellemzően két másik demencia típus együttes jelenlétét jelenti.

    Kapcsolódó cikkünk

    A memóriavesztés okai az Alzheimer-kóron kívül

    A romló memóriáról, a súlyos kognitív leépülésről szinte mindenkinek a demencia, és annak leggyakoribb típusa, az Alzheimer-kór jut eszébe, holott ezen kívül is vannak okok, amelyek átmeneti vagy végleges memóriavesztéshez vezethetnek. Ezekről ...

Hogyan függ össze a demencia és a pszichés változások?

A demencia legismertebb tünetei az előző bekezdésben felsorolt kognitív tünetek. Általában ezeket veszik észre először a hozzátartozók, például, hogy elfelejti a fontos dátumokat az érintett vagy nem emlékszik milyen nap van ma. Általában ezekkel a kezdő tünetekkel indul meg a demencia kivizsgálása. Kevésbé közismert, hogy a gondolkodásban és információfeldolgozásban jelentkező tünetek mellett a pszichében is történnek változások. Fontos tudni azt is, hogy a pszichés változások egyes esetekben megelőzik a kognitív funkciók hanyatlását; így ha felfigyelünk rájuk, hamarabb felismerésre kerülhet a demencia is. Az alábbi, pszichés tünetek kísérhetik a demenciát:

A demencia javítása pszichiáterrel olyan esetekben is hasznos lehet, ha valakinél nem jelentkeztek a fenti tünetek. Maga a demencia ugyanis mind az érintettnek, mind a hozzátartozóknak egy lelkileg igencsak megterhelő betegség, ami érzelmek egész sorát válthatja ki. Ezek közé tartozhat a gyász, veszteség, düh, sokk, félelem, hitetlenség, de akár a megkönnyebbülés is. Ezekkel az érzésekkel nehéz és nem is kell egyedül megbirkózni! A demencia javítása pszichiáterrel magában foglalja a pszichés támogatást is.

Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!

Hatásos lehet a demencia javítása pszichiáterrel?

A tudomány mai állása szerint a demencia sajnos nem gyógyítható, de mégis vannak terápiás lehetőségeink. Demencia javítása pszichiáterrel - Pszichiátriai KözpontEzek a módszerek főként a demencia progressziójának, lefolyásának lassításával hatnak, valamint segítenek jó életminőséget fenntartani. A demencia javítása pszichiáterrel is ezt a célt szolgálja. A pszichiáter segíteni tud az előző bekezdésben felsorolt pszichés tünetek enyhítésében. Különösen igaz ez akkor, ha a demencia korai szakaszban lett felfedezve, és az agysejtek pusztulása még nem olyan jelentős. A pszichiáter a neurológushoz hasonlóan jól ismeri az agy működését, így hatásos lehet a demencia javítása pszichiáterrel. A kezelés természetesen egyénre szabott, és eltérő egyes demenciák esetében. Vannak olyan kezelések, amik a kognitív képességek javításában segítenek, míg mások enyhítik a depresszió és a szorongás tüneteit. Minél frissebb a diagnózis és minél korábbi stádiumban fedezik fel a betegséget, annál hatásosabb a demencia javítása pszichiáterrel.

Milyen esetekben javasolt a demencia javítása pszichiáterrel?

Valójában a demencia minden egyes esetén hasznos segítség lehet a pszichiáter. Ahogyan azt már korábban bemutattuk a demencia a pszichés funkciókra is hat, melyeknek kezelésével a pszichiáter foglalkozik. A demencia továbbá a krónikus betegségek közé sorolható, ami hatalmas érzelmi terhet ró az érintettre. Ezt mi sem bizonyítja jobban, minthogy a demenciával diagnosztizált egyének nagyjából felénél depresszió is kialakul. A depresszió felismerését demencia esetén nehezíti, hogy az agyban keletkezett változások következtében a beteget már nem érdeklik azok a dolgok, mint régen és nem képesek kontrollálni az érzéseiket. Ezek a tünetek egyaránt jellemzőek a demenciára és a depresszióra is. A diagnózist követően érdemes a hozzátartozóknak még jobban odafigyelni a betegre, mert ebben az időszakban jelentkezik leggyakrabban a depresszió, amit maga a diagnózis vált ki. Ilyenkor nagyon fontos a szakmai segítség is, a demencia javítása pszichiáterrel. A depresszió képes fokozni a szellemi hanyatlás mértékét, így a betegség súlyosbodása előzhető meg a pszichiáter bekapcsolódásával.

Szorongásos zavarok is kialakulhatnak demens betegeknél. A depresszióhoz hasonlóan általában a diagnózist követően jelennek meg, de akár a betegség előrehaladtával a tájékozódóképesség csökkenésével is kialakulhatnak. A szorongásos zavar megjelenhet például pánikbetegség, vagy szociális fóbia fomájában. Pánikroham esetén fizikailag is megnyilvánuló tünetek jelentkeznek, mint például hányinger, végtagok zsibbadása, esetleg remegés. A kívülről nem észrevehető tünetek közé tartozik a halálfélelem és a megőrüléstől való félelem is, ami demenciában szenvedő betegeknél gyakrabban előfordulhat. Ilyen esetekben is rendkívül sokat jelenthet a pszichés támogatás, elérhető a demencia javítása pszichiáterrel. Egy pszichiáter segítségével ugyanis könnyebb feldolgozni a betegség okozta lelki megterhelést.

Hogyan történik a demencia javítása pszichiáterrel?

A demencia javítása pszichiáterrel sokféleképpen történhet. A kognitív tréning során a kognitív képességek, tehát főként a memória, beszédkészség és a figyelem javítása a cél. Erre a kezelésre fokozottan igaz, hogy a betegség korai szakaszában lehet rendkívül hasznos. A kognitív tréning játékos módszerekkel történik, akárcsak gyerekek esetében. Itt nem új képességek kialakítása a cél, hanem a korábbiak valamilyen formában történő felidézése. Több megoldás létezik, ám a non verbális terápiás eszközök hatékonyabbnak bizonyulnak. A non verbális eszközökkel lehetőség van a látás, hallás, tapintás és egyéb érzékek javítására, továbbá az emlékezet javítására is. Feladat lehet például, hogy a páciens felismerje a színeket, formákat, amik adott képen szerepelnek; vagy hogy ő maga fessen, amivel a fizikai és motoros funkciók is javulnak. A verbális terápiás eszközök közé tartozik például a jól ismert szólánc játék, a közmondások és találós kérdésekkel történő „játék”.  A kommunikációs készségek tovább fejleszthetőek szókártyákkal; ez kissé hasonló az ismert memóriajátékhoz, itt is párosítania kell a páciensnek a kártyákat, azonban az egyiken egy szó szerepel, a másikon meg annak a képe. Ezáltal nem csak az emlékezőkészség javul, hanem a felismerés és az érzékek is. A verbális tréningek a térben és időben történő tájékozódás képességének a javításában is segítséget nyújthatnak.

Bizonyos esetekben más úton is történhet a demencia javítása pszichiáterrel. Ilyen felmerülő probléma lehet a demencia miatt kialakult depresszió és a szorongásos tünetek, amiket hatékonyan tud kezelni a pszichoterápia. Akárcsak a kognitív terápiák, úgy a pszichoterápia megkezdésénél is fontos tényező az idő, vagyis az, hogy a betegség még ne legyen előrehaladott állapotban, ami az agysejtek pusztulásának gyorsasága miatt kényes tényező. Éppen ezért a tünetek jelentkezésekor érdemes mielőbb neurológushoz fordulni! Minél hamarabb azonosítják a demenciát, annál hamarabb megkezdődhet a kezelése és a demencia javítása pszichiáterrel.

Téma szakértője

  • Dr. Blazsek Péter

  • Szakterületek:
    • gondozóvezető főorvos, pszichiáter
  • Specialitások:
    • életvezetési problémák
    • szorongásos zavarok (pánikbetegség, kényszerbetegségek, PTSD)
    • deperszonalizációs-derealizációs szindróma
    • időskori pszichiátriai betegségek (demencia javítása)
    • depresszió

    Rendelés típusa:

    • Személyes, rendelői vizit
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 év felett)
    • magyar és angol nyelvű ellátás

    Rendelés helyszíne:

    • 1036 Budapest, Lajos u. 66. B lépcsőház, 5. emelet - Buda Square Irodaház

     

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel