
Helyzetek, amelyek epilepsziás rohamot provokálhatnak
Azok, akik epilepszia diagnózissal élnek, tisztában vannak a betegség hatásaival. Az érintettek és a családjuk bizonyára felteszik maguknak a kérdést, hogyan tudnák a legjobb eséllyel kivédeni a rohamokat. Ahhoz, hogy erre valóban esély kínálkozzon, fontos ismerni a lehetséges provokáló tényezőket, amelyekről dr. Szűcs Anna, a Neurológiai Központ – Prima Medica neurológusa beszélt.
Mi az az epilepszia?
Az epilepszia az agy működési zavara, amely során az agysejtekben rendellenesen szinkronizált elektromos kisülések jöhetnek létre. Ez a rendellenesség változatos klinikai tüneteket okozhat.
- Legtöbben a jellegzetes epilepsziás tünetet, az ún. „grand mal”-t, vagyis a generalizált nagyrohamot ismerik, melynek során a beteg elveszti az eszméletét, elesik, végtagjai szimmetrikusan megfeszülnek majd rángatóznak, nyelvét megharaphatja, esetleg vizelet- vagy széklet visszatartási képtelenség is előfordul, majd magához térve nem tudja felidézni, mi is történt vele.
- A „kisebb”, ún. parciális rohamok nehezebben felismerhetők, és változatos formában jelenhetnek meg. Ahhoz, hogy megállapítható legyen a tipikus és a bizonytalan tünetek, rohamok természete és oka, részleteskivizsgálásra van szükség. A kórtörténetről, előzményekről, a beteg és környezete észleléseiről történő kikérdezés, laborvizsgálatok, elektroencephalographia (EEG) és az agyi képalkotók (CT, MRI) eredményeire támaszkodva tisztázható az epilepszia diagnózisa és típusa. Az eredmény függvényében pedig megkezdődhet a kezelés, ami az esetek nagy részében gyógyszeresen, ritkábban – gondos kivizsgálás alapján- műtéti úton történhet.
Fontos megérteni a diagnózis jelentését
Az epilepszia olyan betegség, amely jelentőséget kap a mindennapokban, ugyanis egyes életmódbeli elemek, körülmények hatással lehetnek a rohamok jelentkezésére. Ezért szükséges és érdemes tájékozódni arról, mi lehet a rohamok kiváltója, az alváshiány, a túlzott alkoholfogyasztás ilyen szempontból különös figyelmet érdemel.
- Az epilepszia diagnózis sokszor egyfajta sokkot jelent betegnek és családnak, a feldolgozás sokszor nehéz– mondja dr. Szűcs Anna, a Neurológiai Központ – Prima Medica neurológusa. - A páciensnek azt is el kell fogadnia, hogy együtt kell dolgoznia az orvossal ahhoz, hogy rohammentességet és a lehető legjobb életminőséget érhesse el. Megfelelő kezeléssel és életmóddal sokkal hatékonyabban kordában tarthatók a rohamok.
Ezek a gyakori kiváltó okok
Egyes páciensek kapcsolatot fedeznek fel bizonyos szituációk, körülmények, tevékenység és a rohamok közt. Ezek közt a leggyakoribbak:
- alváshiány,
- fizikai fáradtság, túlterhelés,
- fizikai vagy érzelmi stresszhelyzet,
- meleg, hőség,
- menstruáció vagy más hormonális változás,
- alkohol- vagy droghasználat.
Ezek a tényezők egyénenként különböző súllyal esnek latba, kinek-kinek magának kell kitapasztalnia, mi az, ami rohamot provokálhat nála. Ez különösen azokban az esetekben lehet nehéz, amikor a rohamok csak ritkán jelentkeznek. Ebben a folyamatban jelent nagy segítséget a rohamok naplózása, amely során a páciens leír minden olyan körülményt, ami a roham előtt jelen volt, az étkezéstől az időjárásig. Így sokszor sikerül azonosítható triggereket találni, és kialakítani az epilepszia szempontjából legbiztonságosabb életmódot.
Forrás: Neurológiai Központ – Prima Medica (www.neurologiaikozpont.hu)
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Bejelentkezés neurológiai vizsgálatra
Téma szakértője
-
Dr. Szűcs Anna
-
Szakterületek:
- neurológus, epilepszia specialista
-
Specialitások:
- epilepszia
- átmeneti zavartság
- eszméletvesztés
- paraszomnia
- aluszékonyság
- kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
Rendelés típusa:
- Személyes, rendelői vizit
Orvos válaszol
Májusban "Epilepsia, k.m.n." betegséget diagnosztizáltak esetemben, egy gm-rohamot követően, ezt eeg és mri is igazolta. Azóta 2x1000 mg levetiracetámmal tünetmentes vagyok. Kérdésem a következő: így végezhetek-e véradást? 18 éves vagyok, ez lehetne az első alkalmam.
Köszönettel, T. Gergő
Gyógyszerszedés kizárja a véradást.
Üdv. Dr. Prinz Géza