Alzheimer kór

Alzheimer kór

Szerző: dr. Babai László | Létrehozva: 2019.08.21 11:09 | Módosítva: 2023.06.27 12:08

A demencia az agysejtek elvesztésével járó neurológiai betegség, melynek számos oka lehet. Az Alzheimer-kór(Alzheimer – demencia) a demenciák egyik fajtája, a leggyakrabban előforduló. Az Alzheimer-kórt Dr. Alois Alzheimerről, egy német neurológusról (1864-1915) kapta a nevét, aki 1906-ban egy akkor szokatlannak tartott mentális betegségben elhunyt asszony agyában mikroszkóppal speciális elváltozásokat talált.

Tartalom

A demenciáknak egyéb okai is lehetnek

Az Alzheimer kór tünetei

Az Alzheimer kór diagnózisa

Az Alzheimer kór előfordulása

Az Alzheimer kór kezelése

Alzheimer kórhoz kapcsolódó neurológiai szolgáltatásaink

A demenciáknak egyéb okai is lehetnek

  • Vaszkuláris demencia, ahol a csökkent vérellátásnak köszönhetően az agy oxigén ellátottsága is csökken, és ez az idegsejtek pusztulásához vezet. Ezt eredményezheti stroke, mini-stroke-ok sorozata, vagy az agyi kis erek betegsége.
  • Kevert demencia, ahol többféle típusú demencia van jelen, és a tünetek is igen változatosak, keverednek.
  • Lewy –testes demencia, ahol rendellenes szerkezetek, Lewy-testek- jelennek meg az agyban, és vezetnek az idegsejtek elhalásához.
  • Fronto-temporális demencia, ahol az agy ezen területein rendellenes fehérje lerakódások okozzák a neuronok elhalását.
  •  A demencia tünetei különbözőek lehetnek, annak függvényében, hogy az agy melyik területét károsította elsősorban. Ugyanakkor a folyamat progrediál, és egyre  jobban romlik a beteg állapota.

Alzheimer kór okozta demencia esetén ún. „plakkok”, „csomók” keletkeznek az agyszövet belsejében; ezek megzavarják az idegsejtek működését, az ingerüle átvitelt, ami a sejtek pusztulásához vezet. Az ingerületvezetésben fontos szerepet játszó vegyi anyagok is csökkent mértékben fordulhatnak elő, Alzheimer kór esetében, de az etiológiájához ezeknek nincs közük.

Alzheimer kór kivizsgálása és kezelése a Neurológiai Központban.

Az Alzheimer kór tünetei

Az Alzheimer kór általában fokozatosan jelentkezik: először csak enyhe memória zavarokkal, tanulási nehézségekkel. Jel lehet a „megfelelő szó” használatának nehézsége, probléma megoldó képesség hanyatlása, döntéshozatalok nehezedése, vagy a tárgyak 3 dimenzióban történő érzékelésének zavara.

Alzheimer kór esetén (és más típusú demenciákban is) az első fő tünet a rövid távú memória romlása: elfelejtik, amit nem sokkal korábban tettek vagy mondtak, de a régmúlt eseményeire még teljesen tisztán emlékezhetnek. A mindennapi „rutin” feladatok (pl. tisztálkodás, öltözködés, evés) egyre nehezebb, végül kivitelezhetetlenné válik számukra. Inkontinenssé (a vizelet visszatartására képtelenné) válhatnak, magatartásuk, személyiségük is megváltozik általában.

Összességében a teljesítőképesség mind mentális, mind fizikális szinten folyamatosan csökken; egy idő után önellátásra is képtelenek, egyre nagyobb mértékű – 24 órás- felügyeletet igényelnek, végül legtöbbször általános gyengeség miatt következik be a halál. 

Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!

 Az Alzheimer kór tüneteinek csoportosítása:

1.Kognitív zavarok

  • Emlékezetkiesés
  • Végrehajtó működések (cselekvés tervezése, döntéshozatal, figyelem) zavarai
  • Beszédzavar (afázia)
  • Begyakorolt mozgások zavarai (apraxia)
  • Tárgyak, személyek felismerésének zavara (agnózia)

2.Nem kognitív tünetek

  • Téveszmék: szorongás, félelem, depresszió
  • Motiváció hiánya – nem érez semmi késztetést bármi elvégzésére
  • Személyiség megváltozása: agresszivitás, zárkózottság, közömbösség, nyugtalanság stb.
  • Alvászavarok – éjszakai kóborlások az alvás-ébrenlét ciklus megváltozása miatt
  • Vegetatív zavarok: pl. inkontinencia

Az Alczheimer kór diagnózisának felállításához elengedhetetlen a CT vizgálat

Az Alzheimer kór diagnózisa

Az Alzheimer kór diagnózisának felállításához az előzmények ismerete, a beteg megfigyelése, fizikális vizsgálata, kognitív tesztek elvégeztetése szükséges. Az agysorvadás nagy felbontó képességű képalkotó eljárásokkal (CT, MRI) könnyen vizualizálható. Egyesek az agy szövettani vizsgálatát is indokoltnak tartják, az egyéb típusú demenciák elkülönítése végett.

Az Alzheimer kór előfordulása

Az Alzheimer kór az idősek betegségének tekinthető, az előfordulása 65 éves kor felett jellemző. Több millió regisztrált beteg van a világon, és a kór főleg a nőket érinti. Mivel idős embereknél jelentkezik és kerül diagnosztizálásra a betegség, gyakori tévhit az, hogy az időskorral ez együtt is jár. Ez téves elgondolás, ugyanis megfigyelhető családi halmozódás egyenesági rokonok esetében, ami bár elkerülhetetlen, ám a diagnózist megkönnyítheti. Értelemszerűen nem minden idős embert érinti a betegség, így az Alzheimer kór nem egy olyan állapot, ami miatt időskorban következetesen aggódni kellene.

Az Alzheimer kór kezelése

Mivel az etiológiája sem tisztázott, ezért a kezelésére sincsenek jól bevált módszerek. Oki kezelés nincs, tüneti kezelést lehet alkalmazni, mely egyes pácienseknél átmeneti javulást eredményezhet.  Az Alzheimer kór az egyik érzelmileg legmegrázóbb betegség, hiszen a betegség előrehaladtával a demens személy nem ismeri fel még a saját rokonait sem, sem pedig a környezetét. A betegség túlélési ideje átlagosan 7 év; ezt az időt a beteg és a környezete is megszenvedi.

Téma szakértője

  • Dr. Prinz Géza

  • Szakterületek:
    • neurológus, pszichiáter, infektológus
  • Specialitások:

     

    • epilepszia
    • demencia, Alzheimer kór
    • idegzsába (neuralgia)
    • gerincből kiinduló fájdalmak
    • agyhártyagyulladás, agyvelőgyulladás
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)

     

    *A Neurológiai Központban Dr. Prinz Géza kizárólag neurológiai ellátást végez!

     

    Rendelés típusa: 

    • Személyes, rendelői vizit

     

Hírek

Szédülés fekve, lefekvés során – ezek a szédülés leggyakoribb okai

Szédülés fekve, lefekvés során – ezek a szédülés leggyakoribb okai

A szédülés sokszor ijesztő és nehezen megfogható panasz, amivel egy beteg a neurológushoz érkezhet. Ilyenkor ugyanis sokszor hosszú kikérdezés, próbálkozás után sem derül ki pontosan, hogy mit is érez a beteg és főleg nem, hogy miért érzi. Dr. Gács Gyula , a Neurológiai Központ ...
Pánikroham, pánikbetegség? Így segíthet a pszichológus

Pánikroham, pánikbetegség? Így segíthet a pszichológus

A pánikrohamok, a pánikbetegség egyre több embert érintenek, sokan tapasztalják meg a félelmetes, letaglózó érzéseket időről időre. Kispál Mónika , a Neurológiai Központ pszichológusa, szexuálpszichológus arról beszélt, pontosan milyen kritériumok alapján dönthetjük el, ...
Mit jelent a minor stroke (TIA) és miért kell kivizsgálni?

Mit jelent a minor stroke (TIA) és miért kell kivizsgálni?

A stroke, vagy magyarul szemléletesen szélütés egy ér eredetű agyi katasztrófa. Egyik formája a vérzés, a másik az érelzáródás miatti infarktus. A minor stroke vagy TIA (tranziens iszkémiás attak) egy olyan agyi vérellátási zavarból származó kórkép, amelyben a stroke-ot ...

Prima Medica Egészségközpontok

Tisztelt Pácienseink!

Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!

A felújítás ideje alatt a rendelők zavartalanul működnek!

Köszönettel:

Prima Medica Egészségközpontok