Az elmúlt néhány évben az akut COVID fertőzést okozó SARS-CoV-2 vírusról rengeteget lehet hallani, elsősorban az általa okozott súlyos vírusos tüdőgyulladás kapcsán. A jellegzetes légúti panaszok mellett azonban az akut COVID gyakran jár együtt neurológiai tünetekkel is.
Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
A SARS-Cov-2 egy koronavírusok családjába tartozó, legtöbbször felső légúti megbetegedést okozó RNS vírus, amely a 2019-es év végén ütötte fel a fejét, és 2020-ra az általa okozott fertőzés világjárvánnyá nőtte ki magát. A vírus az influenzavírushoz hasonlóan képes mutációra, így többféle variánsa létezik, ezek közül a legismertebb a súlyos betegséget okozó Delta variáns, és az enyhe légúti tünetekkel járó Omikron.
Az akut COVID fertőzés cseppfertőzéssel terjed. Egy fertőzött személy köhögéssel, tüsszentéssel vagy egyszerűen csak a légvétellel a levegőbe juttatja a vírust, amit aztán bárki belélegezhet, vagy a levegőből valamilyen felülethez kitapadva a kezünkre kerülhet, és mi magunk juttathatjuk a szervezetünkbe. A vírus először a felső légutak nyálkahártyáját támadja meg, bejutva az egészséges sejtekbe újratermelteti velük az alkotóelemeit, így megsokszorozva magát. A felső légutakból aztán a vírus könnyen lejjebb terjed a tüdőbe, majd az egész szervezeten belül bárhova eljuthat a véráram segítségével.
Az akut COVID által okozott neurológiai érintettség hátterében álló folyamatok nagyon sokrétűek és összetettek, gyakran egyszerre több folyamat fennállása vezet a kialakuló klinikai képhez. A panaszok hátterében feltételezik a fertőzésre adott szisztémás, egész szervezetet érintő válaszreakció szerepét, ami így a központi idegrendszerben is változásokhoz vezet, illetve felmerül az immunrendszer nem megfelelő működése is. Az alábbi folyamatok vezethetnek a változások kialakulásához, azonban tudni kell, hogy gyakran egymást átfedve, több mechanizmus alakítja ki a klinikai képet:
Az akut COVID fertőzés leggyakrabban a kórházban kezelt, súlyos fertőzésben szenvedő betegek esetében jár neurológiai tünetekkel, illetve azokban a személyekben, akik alapvetően is valamilyen neurológiai betegségben szenvednek. Ennek ellenére az enyhe és mérsékelten súlyos lefolyású esetekben, illetve az infekciótól eltekintve egészségesekben is kialakulhatnak ilyen jellegű panaszok. Leggyakrabban kimerültséget, izomfájdalmat, szag- és ízérzékelési zavarokat és fejfájást tapasztalnak a neurológiailag érintettek.
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
Az akut COVID fertőzés egyik legjellegzetesebb tünete a szaglás- és ízérzékelés elvesztése, mely jellemzően az infekció korai szakaszában jelentkezik. Ahhoz, hogy ezek a tünetek kialakuljanak egyáltalán nem szükséges súlyos infekció. Általában a tünetek néhány napon-héten belül enyhülnek, de előfordulhat olyan eset is, amikor a szaglásvesztés hosszabb távon fennáll. Ennek hátterében az orrüreget bélelő nyálkahártya-sejtekben bekövetkező változásokat valószínűsítenek, melyek az akut COVID következtében kialakuló gyulladás talaján mennek végbe. Bár az esetek jelentős részében a szaglás és ízérzékelés maradéktalanul visszatér, sokan számolnak be arról, hogy a fertőzést követően kevésbé érzékelik az ízeket, szagokat.
Az akut COVID fertőzésben szenvedő kritikus állapotú betegek körében fordulhat elő encephalopathia (agybántalom), melynek kialakulásában számos tényező szerepet játszik. A súlyos állapotú betegek esetében a kiváltó októl függetlenül, tehát nem csak akut COVID infekció esetén, nagy a rizikója az encephalopathiának a szervezetükben bekövetkező változások miatt. Felszaporodnak anyagcsere végtermékek, kialakulhat agyi érkatasztrófa, jelentkezhetnek görcsrohamok, a fertőzés következtében agyvelőgyulladás, több szervet érintő gyulladás szindróma (MIS-C) és demielinizációs betegség (az idegsejtek rostjai elveszítik velőshüvelyüket) is felléphet, számos egyéb tényező mellett. Az encephalopathia tünetei lehetnek:
Bár jellemzően a súlyosabb lefolyású akut COVID velejárója lehet ez a jelenség, az idősebb betegekben jelentkezhet delírium korai tünetként, anélkül hogy a beteg súlyos állapotban lenne. Kapcsolódó cikkünk
Miért hasznos az ENG/EMG vizsgálat a neurológiában?
Az akut COVID fertőzéshez társuló agyi érkatasztrófa, amely lehet iszkémiás stroke, koponyán belüli vérzés vagy agyi vénás trombózis, összességében viszonylag ritka, azonban egyes kutatások szerint az intenzív terápiában részesülő betegek esetében a rizikó akár a hatszorosára emelkedhet.
Az iszkémiás stroke kialakulásának hátterében számos folyamat állhat:
A kritikus állapotú betegek esetében a fenti kockázatok csökkentésének érdekében véralvadásgátló terápiát alkalmaznak, ami azonban a vérzéses események kialakulásának veszélyét növeli.
Néhány ritka esetben Guillain-Barré szindrómát is leírtak akut COVID fertőzésben szenvedő betegeknél, azonban egyelőre nem bizonyított, hogy a COVID-19 és a Guillain-Barré szindróma között közvetlen kapcsolat állna fent. A Guillain-Barré szindróma egy akut, immun-mediált, több ideget érintő neuropátia, mely az alsó végtagon kezdődik, és onnan terjed a test felső része felé. Az idegkárosodás miatt zavart szenved az érzékelés és a mozgatófunkció is.
Azokban a betegekben, akik az akut COVID kapcsán felmerülő súlyos tünetekkel kórházi felvételre kerültek, különösen ha napokig gépi lélegeztetési igényük volt, penyhüdt izomgyengeség lépett fel, ami gyakran a lélegeztetésről való leszoktatást is lehetetlenné tette.
Perifériás ideg, jellemzően a kart ellátó idegfonat sérüléseit is leírták akut COVID során, melynek hátterében a fekvő testhelyzetet feltételezik, tehát ez a szövődmény is inkább a súlyosabb állapotú betegek esetében alakul ki.
Az akut COVID fertőzés kimutatása általában felső légúti mintából történik PCR vizsgálattal, esetleg antigén gyorsteszt alkalmazásával. Abban az esetben, ha neurológiai tünetek jelentkeznek, szükség van a beteg panaszainak részletes felderítésére, a kórtörténetére és egy neurológiai fizikális vizsgálatra. Ezeknek az ismeretében szükség lehet laborvizsgálatokra, képalkotó vizsgálatokra, elsősorban MR-re vagy CT-re, EMG-re, EEG-re, ritkábban az agy-gerincvelői folyadék vizsgálatára.
Az akut COVID neurológiai tüneteinek kezelése a panasz jellegétől függ, szerepet kaphatnak többek között különböző gyógyszeres kezelések, fizikoterápia, neuropszichológiai technikák és gyógytorna. Minden esetben fontos azonban a kiváltó ok, tehát a COVID fertőzés megszűnése, és ennek az elősegítése enyhébb esetekben otthon ágynyugalommal és megfelelő folyadékfogyasztással, súlyosabb esetekben kórházi ellátás révén.
Az akut COVID megelőzésében a járvány elején, amikor még nem létezett védőoltás a SARS-Cov-2 ellen, a legfontosabb szerepet a személyes higiénia jelentette. Az alapos, megfelelő kézmosás, a helyes maszkhasználat és az egymástól való megfelelő távolság tartása mind hatékony módja nem csak az akut COVID, de más egyéb cseppfertőzéssel járó (például influenza) fertőzés megelőzésének. Ma már elsősorban a védőoltásokat használjuk megelőzésre, melyekre igaz, hogy minél több dózist kap meg az egyén, annál valószínűbb, hogy esetleges fertőzés esetén is enyhe lefolyású betegsége legyen, így a neurológiai tünetek kialakulásának veszélye is csökken. Természetes a személyes higiénia és a távolságtartás most is szerepet játszik a védekezésben. Összehasonlító táblázat a COVID-19 oltásról - Allergia Központ A megfelelő vércukor gyakran az életet jelenti Covid esetén - Cukorbeteg Központ Fáj a nyaka COVID után? Pajzsmirigygyulladás is okozhatja - Endokrin Központ Krónikus fájdalom szindróma COVID -19 után - FájdalomKözpont Hónapokig is tarthat a szaglás- és ízlészavar COVID-19 után - Fül-orr-gége KözpontKapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
Téma szakértői