A COVID-19 fertőzés leginkább a tüdőt és a szív-keringési rendszert támadja meg és okoz ezekre jellemző tüneteket, azonban egyre több esetet feldolgozó statisztikák, kutatások mutatnak rá neurológiai érintettségre is.
COVID-19 neurológiai szövődményei
Íz- és szaglásvesztés COVID-19 fertőzés után
Egyéb szervrendszeri szövődmények COVID-19 után
Jelentkezzen be COVID neurológiai szövődményeinek kivizsgálására
Más légúti fertőzések esetén sem ritka neurológiai tünet (például influenza esetén is gyakori a fejfájás), de a COVID-19 vírus jellemző tünete az íz-és szaglásvesztés, fejfájás, izom-és ízületi fájdalmak. A koronavírus a főbb tünetek megszűnése és a pozitív tesztek után is többeknek elhúzódó szövődményeket, állapotot okozhat. Sokan még hetekig érzik ezeket a tüneteket még akkor is, ha a vírus csak enyhe lefolyású volt. Ilyenkor javasolt további vizsgálatokkal kiszűrni az esetleges szervi elváltozásokat, és tudatosan, fokozatosan visszatérni a korábbi aktív mindennapokhoz.
JELENTKEZZEN BE NEUROLÓGIAI VIZSGÁLATRA COVID-19 FERTŐZÉS UTÁN |
Kapcsolódó cikkünk
Lüktet, hasogat, féloldali? Nem mindegy, milyen fejfájástól szenved!
Láztalan COVID betegeknél gyakrabban jelentkezik fejfájás, ami nehezíti a fertőzöttség és a tünet okának felderítését.
A koronavírusnak egyre több és szerteágazó akut és hosszútávú tünete válik ismertté és közülük sok az idegrendszert érinti.
A COVID fertőzés egészen változatos neurológiai tüneteket okozhat. A Cerebrovaszkuláris kórképektől kezdve (amikor az agy vérellátását hirtelen megzavarja valami - például vérrög, embólia vagy súlyos érszűkület, ami a mentális állapot változásával is járhat), egészen a perifériás - tehát a végtagokban jelentkező panaszokig. Ezek jó része nem csak heveny szakban okoz panaszokat, hanem hosszútávú maradványtünetekkel is számolni kell.
A központi idegrendszerben az idegsejtek közti teret a gliasejtek töltik ki, komoly funkcióval bírnak. Az asztrocita nevű gliasejt az idegsejtek táplálásában és az idegingerület átvivő anyagok tárolásában játszik szerepet. Az asztrociták azok a sejtek, amelyek képesek felvenni a vírust, a fertőződés után nem fogják tudni táplálni az idegsejteket. A sok általános agyi működési zavar ezzel lehet magyarázható, mint a tompaság, levertség, indítékhiány, vagy egyes súlyos pszichiátiria kórképek, mint:
A The Lancet Neurology neves szakmai folyóiratban megjelent tanulmányban egyre több súlyos szövődményről számolnak be a kutatók. A fertőzés mind a központi, mind a perifériás idegrendszerre hathat, és ennek megfelelően alakulnak ki a szövődményei is:
A leggyakoribb neuro-pszichiátriai komplikáció az agyi működés változatos, súlyos károsodása, majd lassú javulással.
A heveny szakból a szövődmény betegség több úton is kialakulhat.
Statisztikák szerint majdnem minden második COVID-19 fertőzöttnél jelentkezik az íz- és szaglásvesztés tünetként, azonban 90%-ban ez el is múlik négy héten belül. A tünet kialakulásának oka és mechanizmusa még nem teljesen tisztázott, azonban úgy tűnik, a vírus nem a szaglóidegeket támadja meg, hanem a hozzájuk kapcsolódó sejteket. Néhány esetben a tünet megmarad, ekkor mindenképp érdemes neurológushoz fordulni.
FONTOS!
A COVID-19 utáni állapotban az idegrostok elvelőtlenedése a központi és a környéki idegrendszerben is sokféle problémát okozhat.
JELENTKEZZEN BE NEUROLÓGIAI VIZSGÁLATRA COVID-19 FERTŐZÉS UTÁN |
A COVID vírus ugyan elsődlegesen a tüdőt támadja, bár ahhoz is hozzájárulhat, hogy a szervezet túlzott immunválaszt produkáljon, ami fokozza a gyulladást szerte a testben. Emiatt az egyik leggyakoribb szövődménye a szívizomgyulladás. Főképp mérsékelt tünetek elmúlta után, még a felépülés során is óvatosnak kell lenni, és érdemes kardiológushoz fordulni amennyiben az alábbi tünetek továbbra is fennállnak, negatív teszt ellenére is:
Szívizomgyulladást okozhat a koronavírus által kialakult tüdőgyulladás is. A tüdőgyulladás tüneteit nehéz felismerni, mivel nagyon hasonlóak a fertőzéskor előforduló tünetekhez: magas láz, száraz, köhögés, légzési nehézségek, izomfájdalmak, fáradékonyság. A tüdő hörgőcskéi ekkor folyadékkal telhetnek meg amiben mindkét tüdő érintett, a fertőzés még aktív szakaszában. Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
A koronavírus fertőzés után a tünetek hosszútávon - akár több héttel vagy hónappal is fennálhatnak. Ezek lehetnek a különféle látászavarok, mint a homályos látás vagy fókuszálási problémák. Ilyenkor a látóideget kell vizsgálni. Bizonytalan jellgű panaszok esetén, mint a szédülékenység, az agyi elektrmos vizsgálat elvégzése lehet indokolt. A koronavírus fertőzésen átesett személyek közül azoknál is előfordulnak akár hónapokon át különböző tünetek, akiknél a fertőzés viszonylag könnyű lefolyású volt.
Az egyik legzavaróbb tünet, érzet, amikor az agy nem működik megfelelően:
Szintén gyakori maradványtünet a különféle végtag-zsibbadások, erőtlenség. Ez zavarhatja a járást és a kezek használatát.
A panaszokat körültekintően kell vizsgálni, kiváltképpen, hogy nehéz kimutatni az idegrendszeri góctünetet.
A koronavírus neurológiai szövődményeinek kivizsgálására az első lépés a neurológus felkeresése. A beteg kikérdezésétől, a tünetektől és a fizikális vizsgálatoktól függően indokolt lehet EEG vizsgálat elvégzése is az agyi szövődmények, rendellenességek felfedésére. A végtagok zsibbadása miatt kialakult erőtlenség esetben javasolhat a neurológus szakorvos EMG vizsgálatot is.
A COVID utáni állapot felméréséhez és a szövődmények kivizsgálásához, kezeléséhez számos szakma együttműködése lehet szükséges. Neurológus, immunológus, szemész, de akár fül-orr-gégész és kardiológus is. Neurológiai-pszichés tünetek esetén ajánlott a neuropszichológiai kezelés is.
Források
Kevin Jiang. How COVID-19 Causes Loss of Smell, Harvard Medical School honlap, 2020.Július 24.
Mark A E et al. Neurological associations of COVID-19. Lancet Neurol 2020; 19: 767–83
Rendelés típusa: Személyes, rendelői vizitTéma szakértője
Professzor Dr. Gács Gyula