COVID-19 utáni neurológiai tünetek

COVID-19 utáni neurológiai tünetek

Szerző: Neurológiai Központ | Módosítva: 2023.12.14 10:42

A COVID-19 fertőzés leginkább a tüdőt és a szív-keringési rendszert támadja meg és okoz ezekre jellemző tüneteket, azonban egyre több esetet feldolgozó statisztikák, kutatások mutatnak rá neurológiai érintettségre is.

COVID-19 neurológiai tünetei

COVID-19 neurológiai szövődményei

Íz- és szaglásvesztés COVID-19 fertőzés után

Egyéb szervrendszeri szövődmények COVID-19 után

Post COVID szindróma

Vizsgálatok COVID-19 után

A COVID-19 neurológiai tünetei

Más légúti fertőzések esetén sem ritka neurológiai tünet (például influenza esetén is gyakori a fejfájás), de a COVID-19 vírus jellemző tünete az íz-és szaglásvesztés, fejfájás, izom-és ízületi fájdalmak. A koronavírus a főbb tünetek megszűnése és a pozitív tesztek után is többeknek elhúzódó szövődményeket, állapotot okozhat. Sokan még hetekig érzik ezeket a tüneteket még akkor is, ha a vírus csak enyhe lefolyású volt. Ilyenkor javasolt további vizsgálatokkal kiszűrni az esetleges szervi elváltozásokat, és tudatosan, fokozatosan visszatérni a korábbi aktív mindennapokhoz.

Jellemző neurológiai tünetek:

  • Fejfájás, tenziós fejfájás
  • Íz- és szaglásvesztés
  • Izomfájdalom
  • Szédülés
  • Zavarodottság, tudatzavar

 

JELENTKEZZEN BE NEUROLÓGIAI VIZSGÁLATRA COVID-19 FERTŐZÉS UTÁN

 

Kapcsolódó cikkünk

Lüktet, hasogat, féloldali? Nem mindegy, milyen fejfájástól szenved!

Majd szétmegy a fejem, lüktet, nyilall, hasogat! Ki ne tapasztalta volna már meg ezt a nagyon kellemetlen tünetet, amely gyakran önálló betegség, máskor jelzés, hogy valami nincs rendben a szervezetben. Dr. Gács Gyula , a Neurológiai Központ neurológusa, szédülés specialista, arra ...

Láztalan COVID betegeknél gyakrabban jelentkezik fejfájás, ami nehezíti a fertőzöttség és a tünet okának felderítését.

A koronavírusnak egyre több és szerteágazó akut és hosszútávú tünete válik ismertté és közülük sok az idegrendszert érinti.

A COVID-19 neurológiai szövődményei

A COVID fertőzés egészen változatos neurológiai tüneteket okozhat. A Cerebrovaszkuláris kórképektől kezdve (amikor az agy vérellátását hirtelen megzavarja valami - például vérrög, embólia vagy súlyos érszűkület, ami a mentális állapot változásával is járhat), egészen a perifériás - tehát a végtagokban jelentkező panaszokig. Ezek jó része nem csak heveny szakban okoz panaszokat, hanem hosszútávú maradványtünetekkel is számolni kell.

A kórképek kialakulása - az agyi működés zavarai

A központi idegrendszerben az idegsejtek közti teret a gliasejtek töltik ki, komoly funkcióval bírnak. Az asztrocita nevű gliasejt az idegsejtek táplálásában és az idegingerület átvivő anyagok tárolásában játszik szerepet. Az asztrociták azok a sejtek, amelyek képesek felvenni a vírust, a fertőződés után nem fogják tudni táplálni az idegsejteket. A sok általános agyi működési zavar ezzel lehet magyarázható, mint a tompaság, levertség, indítékhiány, vagy egyes súlyos pszichiátiria kórképek, mint:

  • érzékcsalódások
  • téves észlelések
  • heves szorongás
  • súlyos hangulati ingadozás
  • alvászavar

A Koronavírus okozta neurológiai betegségek

A The Lancet Neurology neves szakmai folyóiratban megjelent tanulmányban egyre több súlyos szövődményről számolnak be a kutatók. A fertőzés mind a központi, mind a perifériás idegrendszerre hathat, és ennek megfelelően alakulnak ki a szövődményei is:

COVID utáni szövődmények, Neurológiai Központ

  • Maradandó íz- és szaglásvesztés
  • Agyhártyagyulladás
  • Guillain-Barré szindróma
  • Stroke
  • Neurológiai-pszichés szövődmények
  • Kognitív zavarok, demencia
  • Gyermekeknél Kawasaki betegség

A leggyakoribb neuro-pszichiátriai komplikáció az agyi működés változatos, súlyos károsodása, majd lassú javulással.

A heveny szakból a szövődmény betegség több úton is kialakulhat. 

  • Ha a vírus megzavarja a véralvadás-rendszert, rögösödést (trombózis) és vérzést is okozhat
  • Érgyulladás is kialakulhat, mely bármely központi idegrendszeri területet érintheti
  • Az idegrostok velőshüvelyei sérülnek - mint az íz- és szaglásvesztés esetében

Íz- és szaglásvesztés

Statisztikák szerint majdnem minden második COVID-19 fertőzöttnél jelentkezik az íz- és szaglásvesztés tünetként, azonban 90%-ban ez el is múlik négy héten belül. A tünet kialakulásának oka és mechanizmusa még nem teljesen tisztázott, azonban úgy tűnik, a vírus nem a szaglóidegeket támadja meg, hanem a hozzájuk kapcsolódó sejteket. Néhány esetben a tünet megmarad, ekkor mindenképp érdemes neurológushoz fordulni.

FONTOS!

A COVID-19 utáni állapotban az idegrostok elvelőtlenedése a központi és a környéki idegrendszerben is sokféle problémát okozhat.

JELENTKEZZEN BE NEUROLÓGIAI VIZSGÁLATRA COVID-19 FERTŐZÉS UTÁN

Milyen más szervrendszeri szövődményei lehetnek a koronavírusnak?

A COVID vírus ugyan elsődlegesen a tüdőt támadja, bár ahhoz is hozzájárulhat, hogy a szervezet túlzott immunválaszt produkáljon, ami fokozza a gyulladást szerte a testben. Emiatt az egyik leggyakoribb szövődménye a szívizomgyulladás. Főképp mérsékelt tünetek elmúlta után, még a felépülés során is óvatosnak kell lenni, és érdemes kardiológushoz fordulni amennyiben az alábbi tünetek továbbra is fennállnak, negatív teszt ellenére is:

  • mellkasi fájdalom
  • extrém fáradtság
  • légzési nehézségek
  • ödémásodás

Szívizomgyulladást okozhat a koronavírus által kialakult tüdőgyulladás is. A tüdőgyulladás tüneteit nehéz felismerni, mivel nagyon hasonlóak a fertőzéskor előforduló tünetekhez: magas láz, száraz, köhögés, légzési nehézségek, izomfájdalmak, fáradékonyság. A tüdő hörgőcskéi ekkor folyadékkal telhetnek meg amiben mindkét tüdő érintett, a fertőzés még aktív szakaszában.

Mit jelent a poszt-COVID szindróma?

A koronavírus fertőzés után a tünetek hosszútávon - akár több héttel vagy hónappal is fennálhatnak. Ezek lehetnek a különféle látászavarok, mint a homályos látás vagy fókuszálási problémák. Ilyenkor a látóideget kell vizsgálni. Bizonytalan jellgű panaszok esetén, mint a szédülékenység, az agyi elektrmos vizsgálat elvégzése lehet indokolt. A koronavírus fertőzésen átesett személyek közül azoknál is előfordulnak akár hónapokon át különböző tünetek, akiknél a fertőzés viszonylag könnyű lefolyású volt.

Az egyik legzavaróbb tünet, érzet, amikor az agy nem működik megfelelően:

  • tanulási nehézségek
  • megfelelő szavak megtalálása beszéd közben
  • nehézség a számokkal 

Szintén gyakori maradványtünet a különféle végtag-zsibbadások, erőtlenség. Ez zavarhatja a járást és a kezek használatát.

A panaszokat körültekintően kell vizsgálni, kiváltképpen, hogy nehéz kimutatni az idegrendszeri góctünetet.

Vizsgálatok COVID-19 fertőzés után

A koronavírus neurológiai szövődményeinek kivizsgálására az első lépés a neurológus felkeresése. A beteg kikérdezésétől, a tünetektől és a fizikális vizsgálatoktól függően indokolt lehet EEG vizsgálat elvégzése is az agyi szövődmények, rendellenességek felfedésére. A végtagok zsibbadása miatt kialakult erőtlenség esetben javasolhat a neurológus szakorvos EMG vizsgálatot is.

A COVID utáni állapot felméréséhez és a szövődmények kivizsgálásához, kezeléséhez számos szakma együttműködése lehet szükséges. Neurológus, immunológus, szemész, de akár fül-orr-gégész és kardiológus is. Neurológiai-pszichés tünetek esetén ajánlott a neuropszichológiai kezelés is.

Források

Kevin Jiang. How COVID-19 Causes Loss of Smell, Harvard Medical School honlap, 2020.Július 24.

Mark A E et al. Neurological associations of COVID-19.  Lancet Neurol 2020; 19: 767–83

Walker A, Pottinger G, Scott A, Hopkins C. Anosmia and loss of smell in the era of covid-19. BMJ 2020;370:m2808

Téma szakértője

 

Hírek

Ezért szükséges az EEG az epilepszia diagnózisához

Ezért szükséges az EEG az epilepszia diagnózisához

Az epilepszia tünetei nagyon ijesztőek lehetnek, ezért az érintettek viszonylag gyorsan orvoshoz fordulnak, ha ismeretlen eredetű rosszulléteket, rohamokat, megmagyarázhatatlan ájulásokat élnek át. De mi a különbség az epilepsziás roham és az epilepszia betegség közt, és mi a szerepe a diagnosztizálásban az EEG ...
A memóriavesztés okai az Alzheimer-kóron kívül

A memóriavesztés okai az Alzheimer-kóron kívül

A romló memóriáról, a súlyos kognitív leépülésről szinte mindenkinek a demencia, és annak leggyakoribb típusa, az Alzheimer-kór jut eszébe, holott ezen kívül is vannak okok, amelyek átmeneti vagy végleges memóriavesztéshez vezethetnek. Ezekről készített összegzést dr. Gács ...
A demencia és a stroke közös tőről fakad?

A demencia és a stroke közös tőről fakad?

Al Capona, Semmelweis Ignác, Ady Endre és Nietzsche – ki gondolná, hogy e híres személyek közt a kapocs éppen a demencia? A demencia az az elbutulásnak is nevezett  a tünetcsoport, amelyet számos ok válthat ki, és az elmúlt évszázadok folyamán változott a tényleges oka, a leggyakoribb oka, illetve a ...

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK