Neurológiai betegségek szemtünetei

Neurológiai betegségek szemtünetei

Szerző: Neurológiai Központ | Létrehozva: 2021.03.19 10:20 | Módosítva: 2023.02.22 11:22

Igen gyakori a neurológiai és a szembetegségek közötti kapcsolat – mindkettő terület betegsége okozhat tüneteket a másik területen. Ilyenek a tikkelés és a szem remegése. A leggyakoribb a fejfájás miatt kialakuló szemprobléma. 

Szemproblémák és fejfájás kapcsolata

Szembetegségek okozta fejfájás

Fejfájás okozta szemproblémák 

Szemproblémák és fejfájás kapcsolata

Több szembetegség is okozhat különböző erejű és mértékű fejfájást, azonban ez fordítva is igaz: fejfájás is okozhat látási tüneteket és szembetegségeket. 

Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!

Szembetegségek okozta fejfájás

Neurológiai betegségek szemtüneteiGyakran előfordul, hogy a hosszan tartó monitornézés fejfájást okoz, ez azonban még nem feltételezi szembetegség meglétét. A tevékenység gyakoribb megszakításával (és „szemtornával”), vagy sok esetben a munkakörnyezet megfelelő ergonómiai beállításaival elkerülhető az ilyen módon kialakuló fejfájás.

A nem kezelt rövid- vagy távollátás gyakori oka a fejfájásnak. A fénytörési rendellenességek (asztigmia) során a szaruhártya egyenetlensége miatt a szemnek nem egyetlen, hanem több fókuszpontja is van, ami homályos látást és emiatt a szem túlerőltetéséből eredő, akár tenziós fejfájást okoz.  Kezelése legtöbb esetben a megfelelő erősségű szemüveg hordása. A kontaktlencse viselése ebben az esetben nem javasolt, mert a közvetlen érintkezéssel tovább ronthatja a szaruhártya állapotát.

Ezen kívül azonban több szembetegség is okozhat fejfájást. A zöld hályog (glaukóma) heveny és krónikus formájának tünete a szem- és a fejfájás egyaránt. Ennek háttere, hogy a látóidegek fokozottabb ütemben pusztulnak a normálisnál, ami eleinte kisebb-nagyobb kieséseket okoz a látótérben, és a kezelések elmaradásával vakság következhet be.

A szembetegségek közül továbbá a scleritis (a szemfehérje gyulladása), az iritis (a szivárványhártya gyulladása) okozhat még erős fejfájást.

Fejfájás okozta szemproblémák

A migrénes fejfájás a magyar lakosság 10%-át érinti, és nem ritka a családi öröklődése sem. Tüneteinek megjelenése egész változatos lehet: a rohamok időtartama 4-72 óra között változhat, ugyanígy változó a gyakorisága is.

A migrénes rohamok alatt a fejfájás féloldali, lüktető-görcsös, és hányingerrel-hányással, a külvilág ingeri iránti túlérzékenységgel társulhat. A migrénesek negyedénél a fejfájás-rohamok során gyakran érzékelnek látásbeli tüneteket is: az úgynevezett „aura” érzettel kezdődik, a beteg fénylő pontokat lát, csillagszerű vagy cikázó vonalakat.

Más esetekben ennek az ellenkezője, csőlátás, látótérkiesés figyelmeztet a rohamok kezdetére. Ez az „aura” mindig fokozatosan alakul ki és szűnik meg, általában 10-20 percig tart. A tünetekhez olykor szédülés is társulhat.

A szemproblémák jelentkezését követően javasolt mielőbb szemész szakorvost felkeresni mielőbbi kivizsgálás céljából.

Téma szakértői

Dr. Vida Zsuzsanna

Dr. Vida Zsuzsanna

neurológus, szomnológus
Professzor Dr. Gács Gyula

Professzor Dr. Gács Gyula

Neurológus
Professzor Dr. Holló Gábor

Professzor Dr. Holló Gábor

szemész szakorvos, zöldhályog (glaukóma) specialista

Hírek

Pánikroham, pánikbetegség? Így segíthet a pszichológus

Pánikroham, pánikbetegség? Így segíthet a pszichológus

A pánikrohamok, a pánikbetegség egyre több embert érintenek, sokan tapasztalják meg a félelmetes, letaglózó érzéseket időről időre. Kispál Mónika , a Neurológiai Központ pszichológusa, szexuálpszichológus arról beszélt, pontosan milyen kritériumok alapján dönthetjük el, ...
Mit jelent a minor stroke (TIA) és miért kell kivizsgálni?

Mit jelent a minor stroke (TIA) és miért kell kivizsgálni?

A stroke, vagy magyarul szemléletesen szélütés egy ér eredetű agyi katasztrófa. Egyik formája a vérzés, a másik az érelzáródás miatti infarktus. A minor stroke vagy TIA (tranziens iszkémiás attak) egy olyan agyi vérellátási zavarból származó kórkép, amelyben a stroke-ot ...
Parkinson- kór - tünet lehet az automatikus mozgások elvesztése

Parkinson- kór - tünet lehet az automatikus mozgások elvesztése

Sokan a remegést gondolják a Parkinson-kór első tünetének, holott az automatikus mozgások megváltozására sokszor előbb fel lehet figyelni. Mi okozza ezt a betegséget, mikor kell orvoshoz fordulni és hogyan lehet a lehető legtovább fenntartani a jó életminőséget? Dr. Gács Gyula tanár úr, a Neurológiai ...

Prima Medica Egészségközpontok

Tisztelt Pácienseink!

Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!

A felújítás ideje alatt a rendelők zavartalanul működnek!

Köszönettel:

Prima Medica Egészségközpontok