Idegsejt és környezete

Idegsejt és környezete

Szerző: Neurológiai Központ | Létrehozva: 2021.08.19 15:03 | Módosítva: 2021.08.19 15:10

Az idegsejt –más néven neuron- az idegrendszer legkisebb, önálló működési egysége. Ezeknek a specifikus sejteknek a milliónyi kapcsolatából épül fel az idegrendszer, mely szabályozza testünk működését.

Az idegsejtek felépítése

Az idegsejtek nyúlványos felépítésű, változatos alakú és működésű sejtek. Kívülről sejthártya határolja őket, belülről sejtplazma tölti kis a sejttestet. A citoplazmában megtalálható az eukarióta sejtekre jellemző sejtmag, mely tartalmazza az örökítőanyagot, illetve a kizárólag idegsejtekben előforduló fehérjeszintetitázló szemcsék, az úgynevezett Trigroid rögök.


A sejttestből erednek az idegsejt nyúlványai, melyekből a faágszerűen elágazó, rövidebb nyúlványokat dendriteknek, a nagyobbakat axononak nevezzük.  Dendritekből sejtenként általában egy, míg axonokból kettő, vagy akár több is előfordulhat. A legtöbb axont velőshüvely szigeteli, melynek szerepe az ingerületterjedés gyorsítása és védelme. A velőshüvellyel borított axont idegrostnak nevezzük.
Az axon vége végfácskákra ágazik, melyen keresztül halad az ingerület egyik sejtről a másik felé. Az ingerület csak egy irányba terjed, a sejttest, vagy a dendrit felől az axon felé.

Az idegsejtek típusai

Az idegsejtek összeköttetést teremtenek szerveink között azáltal, hogy behálózzák egész szervezetünket. Működésük alapján 3 féle idegsejttípust különböztetünk meg. Ezek lehetnek érző-, mozgató-, vagy asszociációs idegsejtek.

Az érző idegsejtek felelősek a környezetből érkező ingerek felfogásáért. Ilyen inger lehet a fény, vagy a bőrt ért hőmérsékleti változás. Ezekben a sejtekben az inger hatására elektromos jel, ingerület keletkezik, mely a töltésviszonyoknak megfelelően tovaterjed az idegsejteken.  

A mozgató idegsejtek valamilyen végrehajtó szervvel állnak kapcsolatban. Ez a végrehajtó szerv lehet izom, de akár egy külső elválasztású mirigy is. Ingerület hatására az izom összerándul, a mirigy kiengedi váladékát a testfelszínre.

Az érző- és mozgató idegsejtek közti kapcsolatot az asszociációs idegsejtek tartják fent.

Téma szakértői

Angi Nimród

Angi Nimród

gyógy- és sportmasszőr, fizikoterapeuta, SMT sportmanuálterapeuta, neuro-ortopédiai manuális terápia,
Dr. Vida Zsuzsanna

Dr. Vida Zsuzsanna

neurológus, szomnológus
Dr. med.habil Lövey József PHD

Dr. med.habil Lövey József PHD

klinikai onkológus

Hírek

Parkinson- kór - tünet lehet az automatikus mozgások elvesztése

Parkinson- kór - tünet lehet az automatikus mozgások elvesztése

Sokan a remegést gondolják a Parkinson-kór első tünetének, holott az automatikus mozgások megváltozására sokszor előbb fel lehet figyelni. Mi okozza ezt a betegséget, mikor kell orvoshoz fordulni és hogyan lehet a lehető legtovább fenntartani a jó életminőséget? Dr. Gács Gyula tanár úr, a Neurológiai ...
Szklerózis multiplex – Applegate és Blair is ezzel küzd

Szklerózis multiplex – Applegate és Blair is ezzel küzd

Az elmúlt időszakban Christina Applegate és Selma Blair is nyilvánosságra hozta, hogy szklerózis multiplex-szel él. Milyen tünetek utalhatnak erre a betegségre? Valóban minden beteg előbb-utóbb kerekesszékre szorul? Hogyan állítható fel a diagnózis és milyen kezelési lehetőségek léteznek? A SM-mel ...
Szédülés, fülzúgás, hallásromlás - Meniére betegség is lehet

Szédülés, fülzúgás, hallásromlás - Meniére betegség is lehet

A forgó jellegű szédülés, a hallásromlás, a fülzúgás olyan kínzó tünetek, amelyek nagyon megnehezíthetik bárki napjait. Dr. Gács Gyula tanár úr, a Neurológiai Központ neurológusa a gyakran a panaszok mögött álló Meniére betegség kezelési lehetőségeiről ...

Prima Medica Egészségközpontok

Tisztelt Pácienseink!

Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!

Köszönettel:

Prima Medica Egészségközpontok