Sok minden okozhat izomfájdalmat, beleértve a sérüléseket, fertőzéseket és betegségeket. Az izomfájdalom lehet rövid távú vagy krónikus. Késleltetett kezdetű izomfájdalom edzés után jelentkezik. Lépéseket tehet az izomfájdalmak és az azt okozó állapotok megelőzésére és kezelésére.
Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
Az izomfájdalom sérülés, fertőzés, betegség vagy más egészségügyi probléma jele. Mély, állandó fájdalmat vagy véletlenszerű éles fájdalmakat érezhet. Néhány ember izomfájdalma az egész testében, míg másoknak bizonyos területeken. Mindenki máshogy éli meg az izomfájdalmat. Az izomfájdalom tarthat hosszú vagy rövid ideig. Ennek megfelelően beszélhetünk akut vagy krónikus izomfájdalomról. Mozgásszervi szakorvosi segítségre akkor van szükség, ha az izomfájdalom 2 hét otthoni kezelés hatására sem múlik el teljesen. Az izmomfájdalom többféle lehet: mélyizomfájdalom, folyamatos izomfájdalom, de akár lehet éles, szúró izomfájdalom is. Sok esetben az izomfájdalom megkülönböztethető más részek fájdalmától, például ízületi vagy idegfájdalomtól. Más esetben azonban nehezen lehet megmondani, hogy éppen izomfájdalomról vagy valamilyen más szövet fájdalmáról van szó.
Izomfájdalom okairől, kivizsgálásáról és kezelési lehetőségeiről itt olvashat bővebben: Izomfájdalom okai, kivizsgálása és kezelése
Bármilyen korú és nemű embernek fájhatnak az izmai. Amikor új fizikai tevékenységet próbál ki, vagy megváltoztatja az edzési rutinját, késleltetett fellépő izomfájdalmat tapasztalhat. Az izomfájdalom az edzés után 6-12 órával jelentkezhetnek, és akár 48 óráig is eltarthatnak. Izomfájdalmat érez, ahogy az izmok gyógyulnak és megerősödnek.
Sok minden okozhat izomfájdalmat, többek között:
Autoimmun betegségek akkor fordulnak elő, amikor a szervezet immunrendszere tévedésből megtámadja önmagát. Az egészséges immunrendszer felveszi a harcot a kórokozókkal és fertőzésekkel és ekkor jelentkezhet az izomfájdalom.
Az izomfájdalmat okozó autoimmun betegségek a következők:
A bakteriális és vírusos fertőzések fájdalmas érzést kelthetnek az egész testben. Az októl függően nyirokcsomó –duzzanat, láz és hányinger is felléphet izomfájdalom hatására .
Az izomfájdalmat okozó fertőzések típusai a következők:
Bizonyos gyógyszerek és terápiák átmeneti vagy krónikus izomfájdalmat okozhatnak. Egyes gyógyszerek gyulladást okoznak az izomsejtek körül vagy aktiválják az izomfájdalom-receptorokat. Ezek a kezelések magukban foglalják:
Ha nem tudja, mi okozza az izomfájdalmat, vagy a izomfájdalom súlyos vagy krónikus, az alábbi vizsgálatokat végezhetik el, hogy kiderítsék az izomfájdalom okát:
Amennyiben az izomfájdalom 2-3 napos pihentetést követően sem javul, vagy már régóta fennáll, érdemes orvoshoz fordulni az okának kiderítése, majd a célzott kezelés miatt. Ha az izomfájdalmat nem sérülés, rossz tartás okozta, hanem egy betegség szövődményeként vagy egy gyógyszer mellékhatásaként jelentkezik (gyakran testszerte jelentkező izomfájdalom), mihamarabb fel kell keresni a szakorvost.
Neurológiai szakorvosi vizsgálatok az alábbi betegségekben: Elektrofiziológiai vizsgálatok (ENG/EMG): Kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett) Rendelés típusa: ENG/EMG vizsgálatok végzése. Személyes, rendelői vizit. Téma szakértője
Dr. Mayer Ibolya
Kapcsolódó cikkünk
Karzsibbadás? ENG vizsgálattal diagnosztizálható az alagút szindróma
Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!
A felújítás ideje alatt a rendelők zavartalanul működnek!
Köszönettel:
Prima Medica Egészségközpontok