A Guillain-Barré szindróma egy ritkán előforduló autóimmun betegség, amely a perifériás,- elsősorban motoros – idegek gyulladásával jár. A Guillan Barré szindrómánál a szervezet immunrendszere megtámadja az egészséges perifériás idegsejteket, és olyan tünetek kísérik, mint az izomgyengeség, zsibbadás, hangyamászásérzés, sőt esetenként akár bénulás is jelentkezhet.
A Guillain Barré szindróma pontos oka ismeretlen. Ugyanakkor a betegségben szenvedők 2/3-a említette, hogy a tünetek megjelenése előtt valamilyen fertőző megbetegedésen esett keresztül: hasmenés, felső légúti fertőzés stb., ami azt sugallja, hogy ilyenkor a kórokozó ellen termelődő antitestek lépnek reakcióba a myelinhüvelyt alkotó sejtekkel, s ez által a sejtek károsodását előidéző immunválaszt provokálnak. Amikor az idegrendszeri tünetek megjellenek, a fertőzés már lezajlott.
A Guillain Barré szindróma diagnózisának első alkalommal történő felállítása nem egyszerű. A jelentkező tüneteket egyéb neurológiai károsodással járó kórképektől kell differenciálni, mint: botulizmus, meningitis vagy nehézfém (arzén, higany, ólom) mérgezés.
A beteg alapos kikérdezése, a klinikai kórtörténet ismerete nagyon fontos, hogy a tünetek jelentkezésének ideje, sorrendje és egyéb „részletek” kiderüljenek a klinikus számára.
Lumbár punkció során egy kis mintát vesznek a gerincvelői folyadékból; ezt laborban megvizsgálják. Guillain Barré szindrómában szenvedőknél a gerincvelői folyadék fehérje tartalma általában emelkedett, azonban a liquor sejtszám nem változik.
Elektromiográfia - EMG, Elektroneurolgráfia - ENG e betegségekben jellegzetes eltéréseket mutat. Fontos támpontot biztosít a kórlefolyás időtartamára. Amennyiben a velőshüvelyek károsodtak csak, a gyógyulás sokkal gyorsabb lesz, mintha a tengelyfonalak is.
A betegség gyógyítása olyan intézményben célszerű, ahol gépi lélegeztetési háttér rendelkezésre áll, illetve kellő tapasztalattal bíró gyógytornász rehabilitációs szakember segíti a teljes felépülést.
A kezelés célja: csökkenteni a szervezet részéről érkező immunválaszt és elősegíteni, támogatni a szervezet funkcióit, mint a légzés támogatása, amíg az idegrendszer "felépül".
Plasmapheresis (plazmacsere)
Intravénás Immunoglobulin
Egyéb kezelések
Online bejelentkezés
Rendelés típusa: Páciensek fogadása COVID fertőzés után:Téma szakértője
Dr. Prinz Géza
A neurológiai vizsgálatok sorában többen találkozhattak már az ENG és az EMG megnevezésekkel, de kevesen tudják, valójában milyen vizsgálatra vonatkoznak a rövidítések, milyen esetekben érdemes ENG / EMG vizsgálatot végezni. Dr. Torák Gyöngyi, a Neurológiai Központ neurológusa, neurofiziológus válaszolt a kérdésekre.
Az már egyre inkább közismert, hogy a koronavírus fertőzés a központi és a perifériás (környéki) idegrendszerre is hatással van. Utóbbi jellegzetes tünete az íz- és szaglásvesztés, azonban egyre többen tapasztalják az érző- és mozgató idegeket érintő panaszokat is. Dr. Mező Anita, a Neurológiai Központ neurológusa a COVID-hoz köthető neuropátia furcsa, nehezen azonosítható tüneteire hívta fel a figyelmet.