Mi lehet az oka a nem múló fejfájásnak?

Mi lehet az oka a nem múló fejfájásnak?

Dr. Para Szabolcs Módosítva: 2024.11.28 08:34

A nem múló fejfájás kínzó jelensége mögött egészen sokrétű okok húzódhatnak a sérüléstől az strukturális gerinc problémákig. Ilyen tünettel járhat a súlyos migrén és a stroke is – utóbbi eset természetesen azonnali ellátást igényel. De hogyan lehet segíteni azoknak, akik nem ennyire egyértelmű fájdalommal küzdenek? Erre a kérdésre adott választ dr. Para Szabolcs, a Neurológiai Központ neurológusa.

Gyakori okok a nem múló fejfájás mögött

A fejfájás egy rendkívül gyakori probléma, amely az enyhétől a súlyosig terjedő fájdalmat okozhat, és az esetek nagy részében néhány óra alatt elmúlik. Mindazoknak tehát, akik egy napnál hosszabb ideig tapasztalják, mindenképpen érdemes orvoshoz fordulniuk az okok tisztázása végett. Mi minden merülhet fel?

Súlyos migrén

A migrén kezelésében hasznos lehet a Botox terápia.Amikor a migrénes fejfájás 72 óránál tovább tart, súlyos migrénről lehet beszélni. Itt gyakorlatilag az időtartam az, ami súlyossá teszi ezt a fejfájás típust, a többi tünet megegyezik a standard migrénével. Megjelenhet tehát hang- és fényérzékenység, hányinger, hányás, kimerültség, hidegrázás, zavartság, és egy vagy mindkét oldalon jelentkező, kínzó fejfájás. A súlyos migrén további jellemzője, hogy nem reagál a standard migrénnél bevált kezelésre, sem a gyógyszerekre, sem például az alvásra.

Fejfájáscsillapító túlhasználathoz társuló fejfájás

Akkor beszélhetünk fájdalomcsillapító-túlhasználat által okozott fejfájásról, ha valakinek legalább három hónapon át havi legalább 15 napon fáj a feje, miközben havi 10 vagy 15 napnál többször alkalmaz valamilyen fejfájás elleni fájdalomcsillapítót (ez a típustól függ). Az emiatt kialakuló tünetek személyenként változnak, de sokszor reggel, felkelés után azonnal jelentkezik a fejfájás, amit ugyan enyhít a gyógyszer, de amint megszűnik annak hatása, azonnal visszatér.

Nyaki eredetű fejfájás

A nyaki eredetű strukturális problémák a felső nyaki gerinc diszfunkciójára utalnak, amelyek másodlagos fejfájást okozhatnak. Ilyen lehet egy-egy sérülés (tipikusan az ostorcsapás), a fertőzések, az ízületi gyulladás, de fontos gondolni a helytelen testtartásra is. Ez az ún. cervicogen fejfájás a nyaknál, a fej hátsó részén kezdődik és onnan terjed a fej egész területére. Ha a központi idegrendszer sérült, ez a fejfájás egyre csak erősödik, ilyenkor minél gyorsabban orvoshoz kell fordulni.

Azonnali ellátást igénylő okok

Mind fejsérülés, mind stroke gyanúja miatt azonnal mentőt kell hívni. A fejsérülés kialakulhat bármilyen baleset miatt, és nem csak tartós, erős fejfájással járhat, de hányinger, hányás, összefolyó beszéd, az egyik vagy mindkét pupilla megnagyobbodása, a karokban, lábakban megjelenő zsibbadás, koordinációs zavarok, ájulás, zavartság észlelése is olyan vészjelző tünetek, ami miatt minél előbb kórházba kell kerülnie a betegnek. (Az orvosi kivizsgálás fejsérülés után akkor is kötelező, ha az adott pillanatban nem érez tünetet a páciens.) Ugyancsak mentőt kell hívni, ha felmerül a stroke lehetősége. Ennek tünetei lehetnek a gyengeség vagy bénultság az arcon, a karon vagy a lábon (jellemzően csak az egyik oldalon), beszéd-, illetve megértési zavar, látás- és egyensúlyzavar, járási nehézségek és az erős, ismeretlen eredetű fejfájás.

A tartós fejfájás okát mindig keresni kell

A nem múló fejfájás okát neurológusnak kell vizsgálni.- Mindenféleképpen red flag-nak, vészjelzésnek számít, ha valakinek gyakran több, mint egy napig fáj a feje, ha nem jól reagál a vény nélküli fájdalomcsillapítókra, ha más társuló tünetei is vannak, vagy bármilyen olyan tünet jelentkezik, ami számára gyanúsnak tűnik. A nem múló fejfájás okát ugyanis tisztázni kell, már csak azért is, mert a kezelés különbözhet a standard fejfájásokétól. Ilyen esetben elrendelhetünk például gyulladáscsökkentőket, speciális migrén gyógyszereket, a roham ellen és tartós szedésre is, és akár antidepresszánsokat is – ismerteti dr. Para Szabolcs, a Neurológiai Központ neurológusa. - Ugyancsak beválhat ebben az esetben a Botox-injekció, amelyet kúraszerűen alkalmazunk többek közt olyan betegeknél is, akik nem reagálnak megfelelően a hagyományos kezelésekre. Ezeken túl a fejfájós pácienseknek érdemes áttekinteni az életmódját is, hiszen például az alvászavarok, bizonyos ételek, a dohányzás, a stressz, a dehidráció mind kiválthatják, fokozhatják a fejfájást. Összetett esetekben pedig segíthet a pszichológus is, aki többek közt a fájdalomérzékelésre adott pszichés válaszok módosításában segíthet.     

Forrás: Neurológiai Központ (www.neurologiaikozpont.hu)


 

 

Téma szakértője

  • Dr. Para Szabolcs

  • Szakterületek:
    • neurológus
  • Specialitások:

    Rendelés típusa:

    • Személyes, rendelői vizit az alábbi helyszíneken:
    • Hétfő, kedd: 1015 Budapest, Ostrom utca 16. I/1.
    • Szerda, péntek: 1147 Budapest, Csömöri út 18. 
    • Csütörtök: 1036 Budapest, Lajos u. 66.

     

    Kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett!)

    Ellátás magyar, német és román nyelven./consultation in English, German, Romanian available

    Az ENG vizsgálat a Csömöri úti rendelőben elérhető!

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr,

Tavasszal kezdődött a probléma éjszakai zsibbadással, karon, kézfejen, ujjakban. Erre kaptam Diclovit kapszulát ami az idegrendszert segíti. Mostanra már napközben is fáradtak a karjaim, finom mozgások nehezen mennek, erőtlennek érzem a kezem sokszor, izomfájdalmak is vannak de ez mind váltakozva a nap folyamán, de estére éjszakára a legroszabb mikor megpihen, néha apró izomrángásokat is érzek. Igyekszem erőltetni amennyire csak lehet az edzéssel és persze nyújtásokkal, de nem javul. Vérvétel és röntgen alapján minden rendben, neurológiai vizsgálatra várok. Ön szerint van okom aggódni a rettegett Als betegségtől a tünetek alapján?
Tisztelettel,
Petra

Dr. Para Szabolcs
Dr. Para Szabolcs neurológia
Kedves Petra!

Online felületen nehezen tudok érdemleges választ adni ALS kizárására viszont azt el tudom mondani, hogy ALS-ben nem jelentkezik zsibbadás, valamint fájdalom sem. Ezen túl egy neurológiai vizsgálat segít kideríteni, hogy panaszai idegi eredetűek vagy ortopédiai esetleg reumatológiai.

Uüdvözlettel

Dr,. Para Szabolcs

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Alaposság

A Doktor úrnál alaposabb, körültekintőbb orvossal még nem találkoztam! Alaposan kikérdezett a panaszaimról, és gondosan határozta meg a további teendőket.

További vélemények

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel