Migrén esetén ez az 5 életmódbeli változtatás a legfontosabb
A migrén orvosi kezelése mellett az érintettek is sokat tehetnek a rohamok gyakoriságának és erősségének csökkentésért, ha megfogadják dr. Para Szabolcs, a Neurológiai Központ neurológusa tanácsait.
Az életmódbeli változtatásokkal befolyásolhatjuk a migrént
- A migrénről pontosan tudjuk, hogy erős genetikai alapja van, ami azt jelenti, hogy senki sem hibás a kialakulása miatt. Mégis van lehetőség arra, hogy csökkentve a környezeti triggereket és bizonyos életmódbeli változások megtéve, visszaszorítsuk a betegséget, még akkor is, ha nem konkrétan azok okozzák a migrént - hangsúlyozza dr. Para Szabolcs. – Miközben számos dolog van ugyanis, amire nincs hatásunk, például az időjárás és a mindennapi stresszes helyzetek, az étkezésünket, a fizikai aktivitásunkat és más tényezőket igenis jó irányba tudunk változtatni.
5 életmód faktor a migrén kezeléséhez
- Alvás
A migrénes betegek megfigyelhetnek egy ördögi kört: a migrénes rohamokat megnehezítik az alvást, miközben az alváshiány és az alvászavar több rohamot eredményezhet. Éppen ezért nagyon fontos egy alváshigiénés rutin kialakítása, aminek az a célja, hogy optimális körülmények közt mindig nagyjából hasonló időben feküdjünk le, hogy 7-8 órát tölthessünk jó minőségű alvással. Ahhoz, hogy ez megtörténjen, fontos, hogy megfelelő minőségű legyen a matrac, a párna, ne legyen túl meleg a szobában, lehetőleg sötét és csend uralkodjon és amennyire lehet, az elektromos eszközöket is iktassuk ki. Ha mégsem tudunk elaludni, menjünk ki a hálószobából és foglaljuk el magunkat, amíg el nem álmosodunk, de lehetőleg ne a telefon nyomkodásával, mert a képernyő aktiválja az agyat. Akinek komolyabb vagy tartós alvászavara van, forduljon szomnológushoz a biztos diagnózisért és kezelésért.
- Mozgás
Előfordulhat, hogy éppen a komolyabb fizikai aktivitás váltja ki a fejfájást (bár ez csak ritkán migrén, többnyire megerőltetésből vagy kiszáradásból eredő, esetleg tenziós fejfájás), a kutatások és a megfigyelések szerint a rendszeres mozgás csökkenti a migrén gyakoriságát, erősségét és időtartamát is. Ennek egyik oka, hogy mozgás közben béta-endorfinok termelődnek, amelyek természetes módon csökkentik a fájdalmat és a stresszt, valamint szerotonin is képződik, amit boldogsághormon néven ismernek. Éppen ezért heti 3-5 alkalommal legalább 30-50 percnyi közepes intenzitású aerob mozgás ajánlott, de ettől nem kell megijedni. Aki sosem mozgott korábban, annak kezdetben elég napi 15 percnyi tempós séta vagy akár kerti munka, majd lassan érdemes emelni a terhelés szintjét – például mozgásterapeuta iránymutatásával.
- Táplálkozás
Nem csak a gyomrunk, de az agyunk is éhezik a rendszerességre, ezért is fontos, hogy fix érkezéseket iktassunk be a nap folyamán, és ne jussunk el a szomjazásig. Nagy divat manapság az időszakos böjtölés, de a megfigyelések szerint az éhezés kiválthat migrénes rohamot, így az érintetteknek maguknak kell kitapasztalniuk, van-e kapcsolat e két dolog közt. A legoptimálisabbnak a napi 5-6 kisebb étkezés tűnik, ami egyensúlyban tartja a vércukorszintet, és nem engedi, hogy a vércukorszint leesése fejfájást okozzon. Ehhez érdemes fehérjében, rostokban gazdag fogásokat választani és kerülni az ultrafeldolgozott ételeket.
Ugyancsak megfigyelhető, hogy bizonyos élelmiszerek a migrén triggerének számítanak. Leggyakrabban ilyenek a hisztaminban gazdag ételek, mint a csokoládé, a vörösbor, a paradicsom, az érlelt sajtok, de ilyenek lehetnek a magas glutamát tartalmú ételek is, mint például a kínai fogások. Az ivásra ugyancsak koncentrálni kell, a sokat emlegetett napi legalább 8 pohár vizet el kell fogyasztani. A migréneseknek sokszor elektrolit utánpótlásra is szükségük van (főként, ha hánytak), erre szolgálhatnak az izotóniás sportitalok. Aki pedig kávét fogyaszt, mindig igyon mellé egy pohár vizet is.
- Stresszkezelés
Mivel a stresszt nem tudjuk elkerülni, viszont tudjuk róla, hogy önálló triggere a migrénnek, érdemes személyre szabottan elfogadható módszert találni annak kezelésére. Nagyon jó hatású a mindfulness, a meditáció, a relaxáció, és sokat segíthetnek a légzési technikák is. Konkrét stresszhelyzetben is segíthet, ha 4 számolás alatt belélegzünk, néhány másodpercig bent tartjuk a levegőt, majd 8 számolásig fújjuk ki.
- Fejfájás napló
A fejfájás naplónak az a lényege, hogy minden olyan információt tartalmazzon, amelyek összefüggenek az egyes migrénes rohamokkal (illetve más jellegű fejfájásokkal). Mikor alakult ki, meddig tartott, mi történt előtte, milyen tünetek kapcsolódtak hozzá, mitől múlt el, stb.
- Akinek gyakran van migrénje, megterhelőnek érezheti a napló vezetését, de már 6-7 alkalom megfigyelése is sokat segíthet abban, hogy eldöntsük, milyen rohamgyógyszerre és esetleg milyen megelőző kezelésre lehet szükség – hangsúlyozza dr. Para Szabolcs, a Neurológiai Központ neurológusa. – Ez utóbbi akkor jöhet szóba, ha havonta 4-5 alkalommal vagy annál többször jelentkezik a fejfájás. Ilyen esetben azonban nem csak a rendszeresen szedendő gyógyszerek segíthetnek, hanem akár a Botox-terápia is, amely speciális alkalmazással és kb. 3 havonta ismételve a kúrát, megszabadíthat a migrénes rohamoktól, de legalábbis csökkentheti azok gyakoriságát, erősségét.
Forrás: Neurológiai Központ (www.neurologiaikozpont.hu)
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Bejelentkezés neurológiai vizsgálatra
Téma szakértője
-
Dr. Para Szabolcs
-
Szakterületek:
- neurológus
-
Specialitások:
- szédülés
- fejfájás, migrén botox kezelése
- végtagzsibbadás, fájdalom
- Parkinson kór
- epilepszia
- ENG vizsgálat
Rendelés típusa:
- Személyes, rendelői vizit az alábbi helyszíneken:
- Hétfő, kedd: 1015 Budapest, Ostrom utca 16. I/1.
- Szerda, péntek: 1147 Budapest, Csömöri út 18.
- Csütörtök: 1036 Budapest, Lajos u. 66.
Kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett!)
Ellátás magyar, német és román nyelven./consultation in English, German, Romanian available
Az ENG vizsgálat a Csömöri úti rendelőben elérhető!
Orvos válaszol
Hónapok óta érzek fájdalmat a nyakamban egy pontban ami felsugárzik a fejembe is. Eleinte csak akkor volt ez, amikor a kanapén ültem és tvztem, de 2 hete már barmilyen testhelyzetben is vagyok előjöhet. A fájdalom ilyenkor annyira erős, hogy a munkamban is korlátoz. A minap voltam reumatológusnál, és ő nem állapított meg mozgásszervi gondot, ezért neurológust javasolt, hogy kideríthessem mi a baj. Gyerekkorom óta fejfájós voltam, de nem diagnosztizáltak migrénnel. Kérem, ha ebben tudna segíteni, vizsgálat típust javasolni, azt megköszönném.
Üdvözlettel
Csákó Gergely
Az első vizsgálat típusa amit javasolhatnék, egy neurológai vizsgálat. Ekkor kiderülhetne az Ön kora kiderülhetne, hogy a fájdalom milyen jellegű, kíséri-e egyéb tünet, mint hányinger, hányás, fény és hang kerülése...stb
Egyáltalán hol fáj a nyaka, és miért gondolja, hogy onnan sugárzik a fejébe, és milyen formában? Egy szó, mint száz a megadott adatokból sajnos nem tudom megmondani, hogy milyen típusú ez a fájdalom.
Üdvözlettel. Dr. Gács Gyula
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Alaposság
További véleményekA Doktor úrnál alaposabb, körültekintőbb orvossal még nem találkoztam! Alaposan kikérdezett a panaszaimról, és gondosan határozta meg a további teendőket.