Bordaközi fájdalomtól az arcidegzsábáig

Bordaközi fájdalomtól az arcidegzsábáig

Dr. Jakab Gábor PhD Módosítva: 2021.08.09 15:12

Az idegi eredetű fájdalmakat a szakorvosok az érintett testrészek szerint különítik el. Dr. Jakab Gábor PhD, a Neurológiai Központ neurológusa szerint a pontos diagnózis a kezelés sikerének egyik legfontosabb kulcsa. 

Íme, a neuralgiák típusai

Arcidegzsába

Az idegi fájdalmak kezelésében a neurológus tud segíteni.Az orvosi nevén trigeminus neuralgiának nevezett arcidegzsába jellegzetes, rendszerint 1-2 másodpercig tartó, nagyon intenzív, leggyakrabban áramütéshez hasonlóként leírt arcfájdalom. Ez a villanásszerű arcfájdalom a homlokot, az orcát és az állkapcsot érinti. A fájdalmak hetekig, hónapokig tartó periódusokban naponta többször is jelentkezhetnek, és egy-egy ilyen fellángolást évekig tartó panaszmentesség is követhet. Ezek a benyilalló fájdalmak olyan intenzívek, hogy jelentkezésükkor a betegek megmerevednek, grimaszba rándul az arcuk, innen ered az arcidegzsába elnevezés is.

Herpeszvírus okozta neuralgia

A herpesz vírusok okozhatnak az ajkakon és a nemi szerveken is fájdalmasan viszkető hólyagocskákat, és övsömört is előidézhetnek. A legjellemzőbb idegrendszeri szövődményt az övsömör okozza. Gyakran a bordaközi idegek mentén lép fel az övszerűen kisugárzó fájdalom. A diagnózis sokszor a nagyon erős fájdalom utáni napokban jelentkező viszkető kiütések megjelenésekor születik meg, ugyanis elhelyezkedésük a gerincből kilépő idegek ellátási területének megfelelő, így a tünet könnyen beazonosítható. A kiütések két hét múlva leszáradnak, viszont az elviselhetetlen fájdalom hetekig is tarthat.

Occipitalis neuralgia

A tarkótájon jelentkező idegi fájdalom nem túl gyakori jelenség, és számos okra vezethető vissza. Gyulladás, nyaki sérülés, cukorbetegség, fertőzés, hirtelen mozdulat, a nyakizmok feszülése vagy akár egy ezen a testtájon elhelyezkedő daganat is okozhatja a koponya hátsó részéről induló fájdalmat, ami a fejtetőre és a szem hátsó részére is kisugározhat.  

Perifériás neuropátia

Zsábák, idegfájdalmak komplex kezelése a Neurológiai Központban.Az agyon és a gerincvelőn kívüli idegek, vagyis a perifériás idegrendszer károsodása miatt kialakuló tünetek igen változatosak lehetnek. Fájdalom és érzéketlenség jelentkezhet a karokban, kezekben, lábakban, lábfejekben, de mutatkozhat koordinációs nehézség, akaratlan izommozgások, motoros feladatok elvégzésének nehézsége, és akár erős izzadás vagy emésztési problémák is kísérhetik a betegséget.  Perifériás neuropátia nagyon gyakran cukorbetegeknél alakul ki, továbbá egyes autoimmun betegségekben (például reumatoid artritisz, lupus erythematosus), vitaminhiányos állapotokban (pl. B1), valamint túlzott alkoholfogyasztás és egyes gyógyszerek hatására.

Bordaközi fájdalom

A mellkas, vagy a has területére egy sávban kisugárzó, intenzív, neuralgiás típusú fájdalom sokszor a már említett övsömör következménye, de ettől függetlenül minden olyan elváltozás, ami a csigolyaközti idegdúcokat, vagy azt a gerincvelővel összekötő hátsó ideggyökeret károsítja, bordaközi idegzsábát okozhat.

Diabéteszes neuropátia

A cukorbetegség egyik leggyakoribb szövődménye ez a betegség, amely elsősorban a kezek és a lábak érzéketlenségével, fájdalmával hívja fel magára a figyelmet.

- A neuropátiás fájdalmak kezelésekor a legfontosabb a pontos diagnózis, hiszen sok esetben – így például a diabéteszes neuropátiánál – az alapbetegség kezelése, például a vércukorszint rendezése az egyik legfontosabb teendő. Nem elég csupán a kiinduló okot kezelni, a probléma enyhítésére léteznek olyan speciális gyógyszerek, amelyeket cukorbetegek abból a célból szedhetnek, hogy kevésbé okozzon náluk problémát a diabéteszes neuropátia. Ezen kívül a megfelelő életmódnak is fontos szerepe lehet, hiszen a mozgás, a megfelelő étrend és a káros szenvedélyek elhagyása is sokat enyhíthet a panaszokon – hangsúlyozza dr. Jakab Gábor PhD, a Neurológiai Központ neurológusa. - Az idegi fájdalmaknál tehát elengedhetetlen a neurológiai kezelés, amelynek célja nem csak a fájdalom és más tünetek csökkentése, de az esetleges szövődmények megelőzése is.

Forrás: Neurológiai Központ (www.neurologiaikozpont.hu)

 

Téma szakértője

  • Dr. Jakab Gábor PhD

  • Szakterületek:
    • neurológus
  • Specialitások:
    • sclerosis multiplex
    • stroke utáni másod szakvélemény
    • TIA utáni másod szakvélemény
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)

    Rendelés típusa:

    Személyes, rendelői vizit

     

    A Főorvos úr rendelésére telefonon lehet bejelentkezni az alábbi telefonszámon:

    • +36 30 434 1744

     

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Alapos

Nagyon elégedett voltam dr. Jakab Gábor PhD orvosi szakértelmével es alaposságával! Ajánlom másnak is!

További vélemények

Hírek

Stroke után minél előbb el kell kezdeni a rehabilitációt

Stroke után minél előbb el kell kezdeni a rehabilitációt

A stroke ma már túlélhető, de a roham után szinte mindig a képességek károsodásával lehet számolni. A jó hír, hogy van lehetőség az elvesztett képességek fejlesztésére, helyettesítésére, ehhez azonban egy bizonyos időablakon belül meg kell kezdeni a rehabilitációt. Dr. Para ...
Fejfájás a fej hátsó részén? Ilyen okai lehetnek

Fejfájás a fej hátsó részén? Ilyen okai lehetnek

A fej hátsó részének fájdalma mögött többféle ok is meghúzódhat, a gyakori tenziós fejfájástól a ritkább occipitális neuralgiáig és a kiszáradásig. A diagnosztizálás nem mindig könnyű, de nagyon fontos, ugyanis ahogyan dr. Para Szabolcs , a Neurológiai Központ ...
Ezért szükséges az EEG az epilepszia diagnózisához

Ezért szükséges az EEG az epilepszia diagnózisához

Az epilepszia tünetei nagyon ijesztőek lehetnek, ezért az érintettek viszonylag gyorsan orvoshoz fordulnak, ha ismeretlen eredetű rosszulléteket, rohamokat, megmagyarázhatatlan ájulásokat élnek át. De mi a különbség az epilepsziás roham és az epilepszia betegség közt, és mi a szerepe a diagnosztizálásban az EEG ...

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK