Ezért szükséges az EEG az epilepszia diagnózisához

Ezért szükséges az EEG az epilepszia diagnózisához

Dr. Para Szabolcs Módosítva: 2024.08.26 11:00

Az epilepszia tünetei nagyon ijesztőek lehetnek, ezért az érintettek viszonylag gyorsan orvoshoz fordulnak, ha ismeretlen eredetű rosszulléteket, rohamokat, megmagyarázhatatlan ájulásokat élnek át. De mi a különbség az epilepsziás roham és az epilepszia betegség közt, és mi a szerepe a diagnosztizálásban az EEG vizsgálatnak? Ezekre a kérdésekre válaszolt dr. Para Szabolcs, a Neurológiai Központ neurológusa.

Az epilepsziás roham nem feltétlenül epilepszia betegség

Az epilepszia az agy olyan működési zavara, amely során az agysejtekben szinkronizált elektromos kisülések jönnek létre. Ez a rendellenesség változatos klinikai tüneteket okozhat.

  • Epilepszia gyanújával neurológushoz kell fordulni.Jellegzetes epilepsziás tünet a generalizált nagyroham (grand mal), melynek során a beteg elveszti az eszméletét, elesik, végtagjai szimmetrikusan megfeszülnek vagy rángatóznak, nyelvét megharaphatja, száján véres hab ürülhet, esetleg vizelet- vagy széklet visszatartási képtelenség is előfordul, majd magához térve nem tudja felidézni, mi is történt vele.
  • A részleges rohamok nehezebben felismerhetők, és a megjelenési formák akár más betegségekre is utalhatnak. Például a gyakran előforduló aura jelenség (érzékcsalódás, hallucináció, beszédzavar, zsibbadás stb.) egyaránt előfordulhat migrénben, epilepsziában vagy agyi keringészavar, TIA esetén.

- Az egyik legfontosabb kérdés, hogy „csupán” epilepsziás rohamról vagy epilepszia betegségről van-e szó. Előbbi leginkább valamilyen külső tényező hatására alakul ki, mint például az alkohol- vagy alvásmegvonás, egyes gyógyszerek. Utóbbiról akkor lehet beszélni, ha a spontán jelentkező rohamok ismétlődnek. Ha ez kiderült, azt is vizsgálni kell, hogy a rohamok mögött van-e olyan betegség – például endokrinológiai, metabolikus, infektológiai vagy toxikológiai jellegű probléma -, amelyet a rohamoktól függetlenül is kezelni kell, valamint azt is el kell dönteni, hogy milyen típusú epilepsziáról van szó – ismerteti a neurológus.

Hogyan állítható fel az epilepszia diagnózisa?

Az epilepszia diagnózisához fontos az EEG vizsgálat.Ha valaki epilepsziára gyanakszik, esetleg nem tudja eldönteni, mi okozhatja az idegrendszeri jellegű panaszait, mindenképpen neurológushoz kell fordulnia. Részletes neurológiai kivizsgálással lehet megállapítani a tipikus és a bizonytalan tünetek okát is. A neurológus elsősorban alaposan kikérdezi a beteget (ha ő maga nem emlékszik a rosszullétre, a környezet beszámolóira támaszkodva), rendszerezi a korábbi és a jelenleg meglévő betegségeket, a rendszeresen vagy alkalmanként szedett gyógyszereket, az esetleg provokáló hatású környezeti tényezőket (pl. láz, mérgezés, alváshiány, villogó fények, stb.).
Ahhoz, hogy eldönthető lehessen, hogy valóban a beteg életét jelentősen befolyásoló epilepszia betegség okozza-a a tüneteket, olyan vizsgálatokra is szükség van, mint a laborvizsgálat, az EEG és esetleg az MRI.

Így zajlik az EEG vizsgálat

- Az EEG vizsgálat egy fájdalmatlan eljárás, ami az agy elektromos tevékenységét, vagyis a működését vizsgálja a fejbőrre helyezett elektródákon keresztül. Alkalmas annak kiderítésére, hogy epilepszia vagy más ok miatt jelennek meg a tünetek. Az EGG vizsgálattal az is megállapítható, hogy gócos vagy generalizált típusú epilepsziáról van-e szó, és milyen hatékonyan működnek az epilepszia ellenes gyógyszerek.
- Az EEG vizsgálat során 16 elektródát rögzítünk a hajas fejbőrre. A mintegy 30 perces EEG monitorozás alatt a neurológiai asszisztens különböző feladatokra kéri a fekvő pácienst, például, hogy csukja be, nyissa ki a szemét, vegyen mély levegőt, sóhajtozzon. A vizsgálat második felében azt nézzük meg, hogyan reagál az agy a villogó fényekre. A szakképzett asszisztens szükség esetén módosíthatja a vizsgálat menetét, ha úgy ítéli meg, hogy ezzel többletinformációhoz juttatja a leletezést végző orvost – mondja dr. Para Szabolcs, a Neurológiai Központ neurológusa. - A vizsgálat során a készülék az agy elektromos tevékenységét az EKG görbéhez hasonlóan hullámsorozattal papíron vagy monitoron ábrázolja. Ez maga az elektroenkefalogram, vagyis az EEG. amelyből a rendellenesség elhelyezkedésére, időbeli változásaira lehet következtetni. Egyes esetekben ún. prolongált, 24 órás EEG-monitorozásra, vagy alvásmegvonásos EEG-re is szükség lehet, és időnként szükséges az MRI vizsgálat is, ha felmerül potenciálisan veszélyes kórállapot az ismétlődő rohamok mögött. Az EEG vizsgálat fontos része az epilepszia és más neurológiai kórképek elkülönítő diagnosztikájának.

Forrás: Neurológiai Központ (www.neurologiaikozpont.hu)

 

 

Téma szakértője

  • Dr. Para Szabolcs

  • Szakterületek:
    • neurológus
  • Specialitások:

    Rendelés típusa:

    • Személyes, rendelői vizit az alábbi helyszíneken:
    • Hétfő, kedd: 1015 Budapest, Ostrom utca 16. I/1.
    • Szerda, péntek: 1147 Budapest, Csömöri út 18. 
    • Csütörtök: 1036 Budapest, Lajos u. 66.

    Ellátás magyar, német és román nyelven./consultation in English, German, Romanian available

    Az ENG vizsgálat a Csömöri úti rendelőben elérhető!

Orvos válaszol

Epilepszia.
Jó napot! Ivácson Edina vagyok epilepsziás beteg. 18 èves vagyok. 7 èvesen volt a legelső rohamom 5 éven keresztül Depakine chrono 500 gyógyszert szedtem. 5 éven keresztül rohammentes voltam 12 évesen el hagytuk a gyógyszert. 14 évesen újra előjött az epilepsziám. Tehát 4 éve megint ezzel a betegséggel küzdök most jelenleg levecitaretamot (1000mg) és lamolepet (100mg) szedek. Az adag a levecitaretambol 1500 a lamolepből 150 mg. Ezt az adagot kb 2 hete szedem orvos javaslatára. Azelőtt folyamatosan voltak rohamaim akkor csak 500 szedtem reggel és 1000 et este a levecitaretambol a lamolepbol 150 reggel és este is. 5 èvesen volt egy fejsérülésem a családomba nem volt senki epilepsziás a születésemkor sem volt gond egészségesen szüledtem. A fejsérülés miatt ki alakulhatott ez a betegség? Nagyon el vagyok keseredve,mert nagyon sokan lenéznek és elitélnek e miatt… Nagyon sokszor megfordul a fejemben,hogy öngyilkos leszek mert tiszta szenvedés az életem… Szeretnék jogosítványt de az sem lehetséges. Ha 1 évig gyógyszeres kezelés mellett nem lesz rohamom lehet jogosítványom? Van esélyem a teljes gyógyulásra vagy már nincs? Úgy érzem nem tudok teljes életet élni így és nem akarok tovább szenvedni… Az orvos elmondása szerint nem homlok lebbenyi epilepsziám van hanem a kisagyban van megsérülve az idegszál. Szóba jött a műtéti lehetősèg is de attól tartok nem műtik meg a kisagynál. Vàrom a válaszát és köszönöm ha el olvassa a levelem további szép napot!

Dr. Prinz Géza
Dr. Prinz Géza neurológus
Tisztelt Iváncson Edina!
Köszönöm bizalmát, levelét! Kérdéseire érdemben korábbi leletei, jelen fizikális vizsgálata alapján szabad csak választ adni. Epilepszia életkorral csak javulni szokott, elkeseredésre nincs oka. Várom szeretettel személyes találkozásra!
Üdvözlettel: Dr Prinz Géza

Kapcsolódó oldalak

Hírek

Ezért szükséges az EEG az epilepszia diagnózisához

Ezért szükséges az EEG az epilepszia diagnózisához

Az epilepszia tünetei nagyon ijesztőek lehetnek, ezért az érintettek viszonylag gyorsan orvoshoz fordulnak, ha ismeretlen eredetű rosszulléteket, rohamokat, megmagyarázhatatlan ájulásokat élnek át. De mi a különbség az epilepsziás roham és az epilepszia betegség közt, és mi a szerepe a diagnosztizálásban az EEG ...
A memóriavesztés okai az Alzheimer-kóron kívül

A memóriavesztés okai az Alzheimer-kóron kívül

A romló memóriáról, a súlyos kognitív leépülésről szinte mindenkinek a demencia, és annak leggyakoribb típusa, az Alzheimer-kór jut eszébe, holott ezen kívül is vannak okok, amelyek átmeneti vagy végleges memóriavesztéshez vezethetnek. Ezekről készített összegzést dr. Gács ...
A demencia és a stroke közös tőről fakad?

A demencia és a stroke közös tőről fakad?

Al Capona, Semmelweis Ignác, Ady Endre és Nietzsche – ki gondolná, hogy e híres személyek közt a kapocs éppen a demencia? A demencia az az elbutulásnak is nevezett  a tünetcsoport, amelyet számos ok válthat ki, és az elmúlt évszázadok folyamán változott a tényleges oka, a leggyakoribb oka, illetve a ...

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK