Karzsibbadás? ENG vizsgálattal diagnosztizálható az alagút szindróma

Karzsibbadás? ENG vizsgálattal diagnosztizálható az alagút szindróma

Dr. Mayer Ibolya Módosítva: 2023.05.02 13:38

Az alagút szindróma a test több pontján jelentkezhet, zsibbadást, érzéskiesést, fájdalmat, később izomsorvadást és mozgáskorlátozottságot okozva. Leggyakrabban azonban a karban, a kézben alakul ki. Dr. Mayer Ibolya, a Neurológiai Központ neurológusa a diagnózis felállításának kihívásairól és a hatékony gyógymódokról beszélt.

Gyulladás az alagútban

Alagút szindróma az összefoglaló neve annak a zsibbadással, fájdalommal, izomgyengeséggel járó Alagút szindróma okozhat karzsibbadást, fájdalmat.tünetegyüttesnek, amelyért az adott területet beidegző idegek összenyomódása a felelős. Az alagút kifejezés azért indokolt, mert egy szűk anatómiai résről van szó, amelyben idegek és erek futnak az inak között. Ha ebben az alagútban gyulladás, duzzanat, ödéma keletkezik, ez a szűk csatorna még inkább összeszűkül és az idegek és erek nyomás alá kerülnek. Ennek következményeként jelentkeznek a panaszok, a kezdeti zsibbadástól a később bekövetkező érzéskiesésig és fájdalomig. Súlyos esetben az adott ideg ellátási területén kialakulhat izomgyengeség és izomsorvadás is.
Alagutak, vagyis anatómiai csatornák több testrésznél is vannak, de leggyakrabban a karokon a csuklóízületnél és a könyöknél alakul ki ez a probléma. Mindenképpen gyanakodni kell az alagút szindrómára, ha kezdetben főként éjszaka, a tenyéri oldalon az ujjak, esetleg az alkar zsibbadni, fájni kezd. Szakmailag éppen az jelenti az egyik legnagyobb kihívást, hogy a szakorvos meghatározza a sokszor teljesen általános tünetek okát, felállítsa a pontos diagnózist.

Így segít az ENG vizsgálat a diagnózis felállításában

ENG vizsgálattal diagnosztizálható az alagút szindrómaAz ENG, vagyis az elektroneurográfia a környéki (perifériás) idegek állapotát méri fel. Az eljárás során kis elektródák segítségével a bőrön keresztül elektromos árammal ingerlik az idegeket és a kapott válaszokat rögzítik, majd ezek számítógépes elemzéséből születik az eredmény. Az ENG használatával látható lesz, hol lassul az idegi átvezetés, így következtetni lehet a leszorítás helyére.
- Az ENG vizsgálat eredménye rendkívül fontos a diagnosztizálásban, de nem mindig sikerül egyértelmű választ nyerni az elektrofiziológiai képpel sem. Így a panaszokat, a klinikai tüneteket, az esetleges egyéb vizsgálati eredményt és az elektrofiziológiai vizsgálat eredményét mindig együtt kell értékelni – ismerteti Mayer doktornő. – Ugyanakkor egy ilyen speciális vizsgálatot csak előzetes vizsgálat után javasolhat az orvos, így első körben érdemes neurológushoz fordulni.

Az alagút szindróma több módon is kezelhető

A kiváltó ok általában a gyulladás miatt megvastagodott ínszalag és környezetének gyulladása, valamint duzzanata. A kezelés célja a az idegre kifejtett kóros nyomás megszűntetése. Enyhe-középsúlyos esetekben konzervatív kezelés alkalmazható. A tüneteket sok esetben nagymértékben enyhíti a csukló középállású sínezése.
A gyulladás csökkentése történhet:

  • Szájon át szedhető non-szteroid gyulladáscsökkentőkkel.
  • Fizikoterápiás kezelésekkel: ultrahang, interferencia, pulzáló elektromágnes, lágylézer kezeléssel, lökéshullám terápiával. A kezelések élénkíti az anyagcserét és a vérkeringést, így nem csak a fájdalmat csökkentik, de a sérült szövetek fokozatos regenerálásával az okot is tudják kezelni.
  • Helyileg alkalmazott injekciós kezeléssel: szteroidokkal vagy orvosi kollagén terápiával, valamint ezek kombinációjával. Orvosi kollagén terápia során biológiailag aktív kollagént juttatunk a csuklószalag köré, mely segíti az izmok és szalagok ellazulását és saját kollagén termelésének fokozódását ezzel átépülését, rugalmasságának növekedését.
  • Súlyos esetben műtéti megoldás válhat szükségessé. A beavatkozás általában helyi érzéstelenítésben, ambuláns keretek között, a leszorításért felelős ínszalag átvágásával történik. A panaszok az idegi sérülés mértékétől függően fokozatosan, hetek, hónapok alatt szűnnek.

Forrás: Neurológiai Központ (www.neurologiaikozpont.hu)
 

Téma szakértője

  • Dr. Mayer Ibolya

  • Szakterületek:
    • neurológus
  • Specialitások:

    Neurológiai szakorvosi vizsgálatok az alábbi betegségekben:

    • demencia 
    • gerincből kiinduló fájdalmak, porckorongsérv, isiász 
    • perifériás idegrendszeri kórképek
    • neuropátiák
    • traumás idegsérülések

    Elektrofiziológiai vizsgálatok (ENG/EMG):

    • alagút szindrómák, traumás idegkárosodások
    • több ideg érintettsége (polyneuropathia)
    • ideggyökök, idegfonatok betegsége
    • izombetegségek

     

    Kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)

    Rendelési helyszíne: 1147 Budapest, Csömöri út 18.

    Rendelés típusa:

    ENG/EMG vizsgálatok végzése. Személyes, rendelői vizit. 

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Alapos és empatikus

Mayer Doktornő nagyon empatikusan fordult felém, és komolyan vette a panaszaimat!

További vélemények

Hírek

Stroke után minél előbb el kell kezdeni a rehabilitációt

Stroke után minél előbb el kell kezdeni a rehabilitációt

A stroke ma már túlélhető, de a roham után szinte mindig a képességek károsodásával lehet számolni. A jó hír, hogy van lehetőség az elvesztett képességek fejlesztésére, helyettesítésére, ehhez azonban egy bizonyos időablakon belül meg kell kezdeni a rehabilitációt. Dr. Para ...
Fejfájás a fej hátsó részén? Ilyen okai lehetnek

Fejfájás a fej hátsó részén? Ilyen okai lehetnek

A fej hátsó részének fájdalma mögött többféle ok is meghúzódhat, a gyakori tenziós fejfájástól a ritkább occipitális neuralgiáig és a kiszáradásig. A diagnosztizálás nem mindig könnyű, de nagyon fontos, ugyanis ahogyan dr. Para Szabolcs , a Neurológiai Központ ...
Ezért szükséges az EEG az epilepszia diagnózisához

Ezért szükséges az EEG az epilepszia diagnózisához

Az epilepszia tünetei nagyon ijesztőek lehetnek, ezért az érintettek viszonylag gyorsan orvoshoz fordulnak, ha ismeretlen eredetű rosszulléteket, rohamokat, megmagyarázhatatlan ájulásokat élnek át. De mi a különbség az epilepsziás roham és az epilepszia betegség közt, és mi a szerepe a diagnosztizálásban az EEG ...

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK