
Menstruációs migrén? Létező jelenség
Aki úgy gondolja, hogy a menstruáló nők migrénje a hormonális változás egyik tünete, nem téved nagyot. Valójában főként az ösztrogén hormon szintjének változása okozhat migrénes rohamot a menstruációs alatt vagy közvetlenül előtte. Dr. Para Szabolcs, a Neurológiai Központ neurológusa arról beszélt, mit tehet magáért a páciens ilyen helyzetben és milyen kezelések segíthetnek.
Háttérben a hormonok
A menstruációs migrén elsődleges oka az ösztrogén hormon fluktuációja a ciklus alatt, ami közvetlenül az ovuláció, vagyis a peteérés előtt megemelkedik, majd meredeken lecsökken a menzesz előtt. Ez a hullámzás triggere lehet a migrénes rohamnak azoknál, akik érzékenyek a hormonális változásokra. A migrénes nők 60%-a figyelte már meg magán ezt a jelenséget, amelynek alapvetően két típusa van:
- Tisztán menstruációs migrén: a roham kizárólag a menstruáció alatt, illetve az előtte és utána lévő napokban jelentkezik, más időszakokban nem, és három ciklusból legalább kettőt érint.
- Menstruációval összefüggő migrén: ebben az esetben nem csak a menzesz alatt, hanem a hónap más napjain is kialakulhat roham, ugyanis bár ilyenkor is nagy szerepe van a hormonális triggernek, a migrént más is kiválthatja.
A migrén-napló nagyon hasznos lehet
- A migréneseknek mindenképpen nagyon ajánlott naplót vezetniük arról, hogy mikor, milyen körülmények közt jelentkezett roham, milyen erősségű volt, meddig tartott, mi enyhítette azt, és ha gyanú merül fel, akkor érdemes ezt összevetni a ciklusnaptárral is. Ez egy nagy segítség lehet már a kivizsgálásnál is, amelynek természetesen a kikérdezésen kívül része lehet laborvizsgálat és egyes esetekben akár képalkotó vizsgálat, CT vagy MRI is – mondja Para doktor.- A menstruációs migrén – más típusokhoz hasonlóan – jellemzően az egyik oldalon vagy a homlok környékén jelentkezik, erős, pulzáló fejfájással, fény-, hang- és szagérzékenységgel, hányingerrel, hányással, étvágytalansággal, kimerültséggel, esetleg aura jelenségekkel. A tünetek esetenként más-más összetételűek lehetnek, de ha a fentiek alapján összekapcsolhatók a ciklussal, akkor menstruációs migrénről beszélhetünk.
A menstruációs migrén kezelése
Amennyiben az orvos megállapította, hogy tisztán menstruációs migrénről van szó, elrendelhet akut hatású gyógyszereket, amelyeket már akkor be kell venni, amikor a legelső, ráutaló jelek mutatkoznak a roham előtt. Ha kiszámíthatóan mindig ugyanakkor jelentkezik a migrén a menstruáció kapcsán, akkor rövid távú megelőző gyógyszerek is szóba jöhetnek, amelyeket 2-3 nappal a várható roham előtt el kell kezdeni szedni. Érdemes megfontolni a hormonális fogamzásgátlás lehetőségét is, ez ugyanis szabályozza az ösztrogén szintet, és ezzel összefüggésben a migrén triggerét is.
- Mindemellett a migrénnel küzdők maguk is tehetnek a rohamok ellen, ha figyelnek az életmódjukra. A megfelelő mennyiségű és minőségű alvás, az egészséges étkezés, a rendszeres mozgás, az alkohol kerülése, a stressz kezelése mind-mind hozzájárulhatnak az általános jó állapothoz, a ritkább rohamokhoz. Ugyanakkor a krónikus migrénnel küzdőknek, akiknél a menstruáció egy a sok trigger közül, beválhat a speciális Botox-kezelés is, amellyel hónapokra kiküszöbölhetőek lehetnek a rohamok – ismerteti dr. Para Szabolcs, a Neurológiai Központ neurológusa. - Migrén kezelésnél a Botox-injekciókat a fej és a nyak területére injektáljuk, ahol az exotoxin nevű hatóanyag képes csökkenteni az adott terület izomfeszültségét. Ez a görcsös feszültség ugyanis közvetlen kiváltója lehet a migrénes rohamoknak. A kúraszerűen alkalmazott Botox-terápia már néhány kezelés után hatékony, és ha 12 hetente megismétlik a kezelést, akár tartósan is meg lehet szabadulni migrénes fejfájástól.
Forrás: Neurológiai Központ (www.neurologiaikozpont.hu)
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Bejelentkezés neurológiai vizsgálatra
Téma szakértője
-
Dr. Para Szabolcs
-
Szakterületek:
- neurológus, fejfájás specialista
-
Specialitások:
- szédülés
- fejfájás
- migrén botox kezelése
- végtagzsibbadás, fájdalom
- ENG vizsgálat
Rendelés típusa:
- Személyes, rendelői vizit az alábbi helyszíneken:
- Hétfő, kedd: 1015 Budapest, Ostrom utca 16.FSZ. 3-as rendelő.
- Szerda, péntek: 1147 Budapest, Csömöri út 18.
- Csütörtök: 1036 Budapest, Lajos u. 66.
Kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett!)
Ellátás magyar, német és román nyelven./consultation in English, German, Romanian available
Az ENG vizsgálat a Csömöri úti rendelőben elérhető!
Orvos válaszol
Kedves érdeklődő!
A gyógyszeres kezelést a Parkinson-kórban szenvedőknél csak mellékhatás eseten szoktuk csökkenteni. Mivel ez egy degeneratív betegség ebből sajnos nem lehet kigyógyulni. Azt, hogy az adagot növelni kell vagy megtartani kell csak egy fizikális vizsgálat után tudom megmondani. Ha nem javult az állapota a gyógyszerek után mindeképp lássa egy neurológus. Parkinson betegeknél javasolt egy kontroll 3 havonta így tudjuk korrigálni vagy pótolni a gyógyszeres kezelést. A gyógytorna rendkívüli fontosságára is felhívom a figyelmüket.
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Empátia
További véleményekA Doktor úr nagyon figyelmes! Gondosan megvizsgált és érthető magyarázatot kaptam az állapotomról is! Szaktudása mellett kiemelném azt az empátiát, amivel felém fordult!