Hányingerrel járó fejfájás - ezért kell kivizsgáltatni

Hányingerrel járó fejfájás - ezért kell kivizsgáltatni

Dr. Simon Márta Módosítva: 2023.12.05 14:54

Akik migrénnel küzdenek, tudják, hogy a gyötrő fejfájást gyakran kíséri hányinger, hányás is. Ugyanakkor vannak más betegségek, állapotok is, amelyek a két panasz együttes jelenlétét okozhatják. Dr. Simon Márta a Neurológiai Központ neurológusa azokra a jelekre hívta fel a figyelmet, amelyek miatt szükséges a kivizsgálás.

Mi minden okozhat hányingerrel járó fejfájást?

A hányingerrel, hányással járó migrén neurológus segítségével kezelhető.Leggyakrabban a migrén jut eszünkbe, amikor a hányingerrel járó fejfájásra gondolunk, pedig ilyen tüneteket okozhatnak olyan betegségek, állapotok is, mint például az influenza, az ételallergiák, a terhesség, a dehidráció, az alacsony vércukorszint, a premenstruációs szindróma, és a nagy mennyiségű koffein, nikotin és alkoholfogyasztás is.
Ha ismert vagy nyilvánvalóan nem betegség eredetű ok áll a panaszok mögött, akkor általában nem igényel kezelést. Ugyanakkor súlyos és azonnali orvosi ellátást igénylő betegségek is járhatnak fejfájással, hányingerrel, hányással. Állhat a tünetek mögött agyhártyagyulladás, agysérülések, az agyban létrejövő aneurizma, tumor, de okozhatják kevésbé gyakori fertőző betegségek, mint a hepatitis A, a malária, a sárgaláz. Amennyiben tehát komolyabb okra gyanakszik valaki, vagy más tünet is jelentkezik (például nyakmerevség, láz, látás- beszédzavar, ájulás, zavart viselkedés, vizelési képtelenség), minél előbb orvosi segítséget kell kérni.

Nők gyakrabban szenvednek migréntől

A migrén nem ritka probléma, komoly életminőség romlást okozó betegség, ami a munkavégzésre, a szociális életre is kihat. Az elsődleges vagy önálló fejfájások közé tartozik, ami azt jelenti, hogy nem áll más, fejfájást okozó betegség a hátterében. Egy év alatt a nők 18%-át, míg a férfiak 6%-át érinti. Jellemzői az alábbiak:

  • Többnyire a fej egyik oldalán jelentkezik a fejfájás. 
  • A fájdalom lüktető (pulzáló).
  • Tízes skálán 6-9-es erősségű.
  • A mozgás fokozza.
  • Gyakori velejárója a hányinger, a hányás, a fény- és hang kerülés.
  • Nőknél háromszor gyakrabban jelentkezik.
  • 4-72 óráig is tarthat.
  • Aura jelenség előzheti meg a fájdalmat.

Hogyan kezelhető a migrén és a hányás?

Neurológiai kivizsgálással kiderülhet a fejfájás oka.Nem teljesen egyértelmű, hogy miért okozhat a migrén hányingert, hányást. Gyakran a hányás a fejfájás csökkenését hozza. A migrénes fejfájásban a szerotonin szint változása is közrejátszik, ami hatással van a hangulatra, a memóriára, a libidóra, az étvágyra, az emésztésre és a hányinger, hányás kialakulására is. A migrénes fejfájások gyakoriságától függően több típusú kezelés is lehetséges. Ilyenek a roham esetén alkalmazandó akut, vagy rohamterápia, a megelőző, vagy intervallum terápia, vagy mindkettő. Az rohamterápiában a cél a kezdődő, vagy már fennálló fájdalom és a kísérő tünetek csökkentése, megszűntetése. Roham gyógyszerként jól használhatóak a nem szteroid fájdalomcsillapítók és hányáscsillapítók, valamint ezek kombinációját tartalmazó készítmények, de gyakran szükségessé válnak a specifikusan migrén ellenes szerek, a triptánok.

- A kezelés során fontos, hogy megfelelő dózisban alkalmazzuk a gyógyszereket és lehetőleg már a fejfájás kezdetén vegyük be őket. – mondja dr. Simon Márta, a Neurológiai Központ neurológusa. – Bizonyos sűrűséggel jelentkező migrénes fejfájások esetén megoldást jelenthet a megelőző kezelés. Az intervallum terápiát, amennyiben lehetséges, legalább 3 hónapig kell alkalmazni. Erre a célra antidepresszánsokat, egyes epilepszia ellenes gyógyszereket, bétablokkolókat érdemes adni rendszeres orvosi felügyelet mellett. Több újabb hatóanyag is bővíti a terápiás lehetőséget, melyek remélhetőleg a közeljövőben elérhetővé válnak a betegek számára. Minden migrénes betegnél, de főként a terhesség és szoptatás alatt, gyermekek fejfájásánál és több társbetegségben szenvedőknél a gyógyszeres kezelésen túl más megküzdési technikák, pl. a relaxáció, a pszichoterápia is fontos szerepet játszanak. Sokat segíthetnek az életmódbeli változások, főként a rendszeres, nem túl megterhelő fizikai aktivitás, a rendszeres étkezés és a megfelelő alvási időszakok betartása. A diagnózis felállításához elengedhetetlen a részletes anamnézis, amely alapja a hatékony kezelésnek is.

Forrás: Neurológiai Központ (www.neurologiaikozpont.hu)

Téma szakértője

  • Dr. Simon Márta

  • Szakterületek:
    • neurológus, alvásszakértő
  • Specialitások:
    • fejfájás 
    • migrén
    • szédülés
    • alvászavarokkal összefüggő panaszok

    Rendelés típusa:

    Személyes, rendelői vizit

    Kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett!)

Orvos válaszol

Tisztelt klinika!
Hónapok óta érzek fájdalmat a nyakamban egy pontban ami felsugárzik a fejembe is. Eleinte csak akkor volt ez, amikor a kanapén ültem és tvztem, de 2 hete már barmilyen testhelyzetben is vagyok előjöhet. A fájdalom ilyenkor annyira erős, hogy a munkamban is korlátoz. A minap voltam reumatológusnál, és ő nem állapított meg mozgásszervi gondot, ezért neurológust javasolt, hogy kideríthessem mi a baj. Gyerekkorom óta fejfájós voltam, de nem diagnosztizáltak migrénnel. Kérem, ha ebben tudna segíteni, vizsgálat típust javasolni, azt megköszönném.

Üdvözlettel
Csákó Gergely

Professzor Dr. Gács Gyula
Professzor Dr. Gács Gyula neurológus
Kedves Gergely,

Az első vizsgálat típusa amit javasolhatnék, egy neurológai vizsgálat. Ekkor kiderülhetne az Ön kora kiderülhetne, hogy a fájdalom milyen jellegű, kíséri-e egyéb tünet, mint hányinger, hányás, fény és hang kerülése...stb
Egyáltalán hol fáj a nyaka, és miért gondolja, hogy onnan sugárzik a fejébe, és milyen formában? Egy szó, mint száz a megadott adatokból sajnos nem tudom megmondani, hogy milyen típusú ez a fájdalom.

Üdvözlettel. Dr. Gács Gyula

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Megnyugtató

Nagyon idegesen mentem orvoshoz, hiszen a panaszaim már régóta tartottak, de a Doktornő kedvessége és szakértelme már az első pillanatban látszott és megnyugtatott. A kivizsgálás még tart, örülök, hogy hozzá kerültem! 

További vélemények

Hírek

Stroke után minél előbb el kell kezdeni a rehabilitációt

Stroke után minél előbb el kell kezdeni a rehabilitációt

A stroke ma már túlélhető, de a roham után szinte mindig a képességek károsodásával lehet számolni. A jó hír, hogy van lehetőség az elvesztett képességek fejlesztésére, helyettesítésére, ehhez azonban egy bizonyos időablakon belül meg kell kezdeni a rehabilitációt. Dr. Para ...
Fejfájás a fej hátsó részén? Ilyen okai lehetnek

Fejfájás a fej hátsó részén? Ilyen okai lehetnek

A fej hátsó részének fájdalma mögött többféle ok is meghúzódhat, a gyakori tenziós fejfájástól a ritkább occipitális neuralgiáig és a kiszáradásig. A diagnosztizálás nem mindig könnyű, de nagyon fontos, ugyanis ahogyan dr. Para Szabolcs , a Neurológiai Központ ...
Ezért szükséges az EEG az epilepszia diagnózisához

Ezért szükséges az EEG az epilepszia diagnózisához

Az epilepszia tünetei nagyon ijesztőek lehetnek, ezért az érintettek viszonylag gyorsan orvoshoz fordulnak, ha ismeretlen eredetű rosszulléteket, rohamokat, megmagyarázhatatlan ájulásokat élnek át. De mi a különbség az epilepsziás roham és az epilepszia betegség közt, és mi a szerepe a diagnosztizálásban az EEG ...

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK