Hányingerrel járó fejfájás - ezért kell kivizsgáltatni

Hányingerrel járó fejfájás - ezért kell kivizsgáltatni

Dr. Simon Márta Létrehozva: 2022.04.13 Módosítva: 2023.12.05

Akik migrénnel küzdenek, tudják, hogy a gyötrő fejfájást gyakran kíséri hányinger, hányás is. Ugyanakkor vannak más betegségek, állapotok is, amelyek a két panasz együttes jelenlétét okozhatják. Dr. Simon Márta a Neurológiai Központ neurológusa azokra a jelekre hívta fel a figyelmet, amelyek miatt szükséges a kivizsgálás.

Mi minden okozhat hányingerrel járó fejfájást?

A hányingerrel, hányással járó migrén neurológus segítségével kezelhető.Leggyakrabban a migrén jut eszünkbe, amikor a hányingerrel járó fejfájásra gondolunk, pedig ilyen tüneteket okozhatnak olyan betegségek, állapotok is, mint például az influenza, az ételallergiák, a terhesség, a dehidráció, az alacsony vércukorszint, a premenstruációs szindróma, és a nagy mennyiségű koffein, nikotin és alkoholfogyasztás is.
Ha ismert vagy nyilvánvalóan nem betegség eredetű ok áll a panaszok mögött, akkor általában nem igényel kezelést. Ugyanakkor súlyos és azonnali orvosi ellátást igénylő betegségek is járhatnak fejfájással, hányingerrel, hányással. Állhat a tünetek mögött agyhártyagyulladás, agysérülések, az agyban létrejövő aneurizma, tumor, de okozhatják kevésbé gyakori fertőző betegségek, mint a hepatitis A, a malária, a sárgaláz. Amennyiben tehát komolyabb okra gyanakszik valaki, vagy más tünet is jelentkezik (például nyakmerevség, láz, látás- beszédzavar, ájulás, zavart viselkedés, vizelési képtelenség), minél előbb orvosi segítséget kell kérni.

Nők gyakrabban szenvednek migréntől

A migrén nem ritka probléma, komoly életminőség romlást okozó betegség, ami a munkavégzésre, a szociális életre is kihat. Az elsődleges vagy önálló fejfájások közé tartozik, ami azt jelenti, hogy nem áll más, fejfájást okozó betegség a hátterében. Egy év alatt a nők 18%-át, míg a férfiak 6%-át érinti. Jellemzői az alábbiak:

  • Többnyire a fej egyik oldalán jelentkezik a fejfájás. 
  • A fájdalom lüktető (pulzáló).
  • Tízes skálán 6-9-es erősségű.
  • A mozgás fokozza.
  • Gyakori velejárója a hányinger, a hányás, a fény- és hang kerülés.
  • Nőknél háromszor gyakrabban jelentkezik.
  • 4-72 óráig is tarthat.
  • Aura jelenség előzheti meg a fájdalmat.

Hogyan kezelhető a migrén és a hányás?

Neurológiai kivizsgálással kiderülhet a fejfájás oka.Nem teljesen egyértelmű, hogy miért okozhat a migrén hányingert, hányást. Gyakran a hányás a fejfájás csökkenését hozza. A migrénes fejfájásban a szerotonin szint változása is közrejátszik, ami hatással van a hangulatra, a memóriára, a libidóra, az étvágyra, az emésztésre és a hányinger, hányás kialakulására is. A migrénes fejfájások gyakoriságától függően több típusú kezelés is lehetséges. Ilyenek a roham esetén alkalmazandó akut, vagy rohamterápia, a megelőző, vagy intervallum terápia, vagy mindkettő. Az rohamterápiában a cél a kezdődő, vagy már fennálló fájdalom és a kísérő tünetek csökkentése, megszűntetése. Roham gyógyszerként jól használhatóak a nem szteroid fájdalomcsillapítók és hányáscsillapítók, valamint ezek kombinációját tartalmazó készítmények, de gyakran szükségessé válnak a specifikusan migrén ellenes szerek, a triptánok.

- A kezelés során fontos, hogy megfelelő dózisban alkalmazzuk a gyógyszereket és lehetőleg már a fejfájás kezdetén vegyük be őket. – mondja dr. Simon Márta, a Neurológiai Központ neurológusa. – Bizonyos sűrűséggel jelentkező migrénes fejfájások esetén megoldást jelenthet a megelőző kezelés. Az intervallum terápiát, amennyiben lehetséges, legalább 3 hónapig kell alkalmazni. Erre a célra antidepresszánsokat, egyes epilepszia ellenes gyógyszereket, bétablokkolókat érdemes adni rendszeres orvosi felügyelet mellett. Több újabb hatóanyag is bővíti a terápiás lehetőséget, melyek remélhetőleg a közeljövőben elérhetővé válnak a betegek számára. Minden migrénes betegnél, de főként a terhesség és szoptatás alatt, gyermekek fejfájásánál és több társbetegségben szenvedőknél a gyógyszeres kezelésen túl más megküzdési technikák, pl. a relaxáció, a pszichoterápia is fontos szerepet játszanak. Sokat segíthetnek az életmódbeli változások, főként a rendszeres, nem túl megterhelő fizikai aktivitás, a rendszeres étkezés és a megfelelő alvási időszakok betartása. A diagnózis felállításához elengedhetetlen a részletes anamnézis, amely alapja a hatékony kezelésnek is.

Forrás: Neurológiai Központ (www.neurologiaikozpont.hu)

Téma szakértője

  • Dr. Simon Márta

  • Szakterületek:
    • neurológus, alvásszakértő
  • Specialitások:
    • fejfájás 
    • migrén
    • szédülés
    • alvászavarokkal összefüggő panaszok

    Rendelés típusa:

    Személyes, rendelői vizit

Orvos válaszol

Tisztelt doktor/doktornő! 12.e óta zsibbadós szédüléses fejfájást érzek,ami az alvást is megnehezíti,2x vitt be azóta a mentő,de vérképem tökéletes,így elbocsájtottak. Önök szerint a fejfájás mögött milyen okok állhatnak? Terhelésre zsibbadást érzek. Előre is köszönöm válaszát/válaszukat!

Tisztelt Reguli Helmut Günter!

A tüneteit okának tisztázására több mindenre lenne szükség, először egy részletes anamnézisre, amiben pontosítjuk a fejfájás és szédülés jellegét, majd képalkotó vizsgálatokra, MR, MRA, CDS keringés zavar, érmalformatio kizárására, Fül-Orr-Gégészeti vizsgálatra a vestibularis rendszer betegségeinek kizárására, Kardiológiai vizsgálat az esetleges, akár időszakos ritmuszavar kizárására. Érdemes a rendszeres vérnyomás mérés, valamint vérnyomás és fejfájás napló vezetése.
Üdvözlettel
Dr. Mező Anita

Kapcsolódó oldalak

Hírek

Szédülés fekve, lefekvés során – ezek a szédülés leggyakoribb okai

Szédülés fekve, lefekvés során – ezek a szédülés leggyakoribb okai

A szédülés sokszor ijesztő és nehezen megfogható panasz, amivel egy beteg a neurológushoz érkezhet. Ilyenkor ugyanis sokszor hosszú kikérdezés, próbálkozás után sem derül ki pontosan, hogy mit is érez a beteg és főleg nem, hogy miért érzi. Dr. Gács Gyula , a Neurológiai Központ ...
Pánikroham, pánikbetegség? Így segíthet a pszichológus

Pánikroham, pánikbetegség? Így segíthet a pszichológus

A pánikrohamok, a pánikbetegség egyre több embert érintenek, sokan tapasztalják meg a félelmetes, letaglózó érzéseket időről időre. Kispál Mónika , a Neurológiai Központ pszichológusa, szexuálpszichológus arról beszélt, pontosan milyen kritériumok alapján dönthetjük el, ...
Mit jelent a minor stroke (TIA) és miért kell kivizsgálni?

Mit jelent a minor stroke (TIA) és miért kell kivizsgálni?

A stroke, vagy magyarul szemléletesen szélütés egy ér eredetű agyi katasztrófa. Egyik formája a vérzés, a másik az érelzáródás miatti infarktus. A minor stroke vagy TIA (tranziens iszkémiás attak) egy olyan agyi vérellátási zavarból származó kórkép, amelyben a stroke-ot ...

Prima Medica Egészségközpontok

Tisztelt Pácienseink!

Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!

A felújítás ideje alatt a rendelők zavartalanul működnek!

Köszönettel:

Prima Medica Egészségközpontok